בעלי עסק? מה אתם צריכים לבדוק אצל הלקוח - 0404
בעלי עסק? מה אתם צריכים לבדוק אצל הלקוח Pixabay

בעלי עסק? מה אתם צריכים לבדוק אצל הלקוח

כבעלי עסק, סביר כי אתם מבצעים עסקאות עם לא מעט גורמים, אנשים פרטיים וחברות. אתם גם בטח יודעים שכל הסכם עם לקוח מעלה חשש, כיוון ופעמים רבות אנחנו לא באמת יודעים מה קורה בצד השני, והאם העסקה שזה עתה ביצענו עלולה לגרום לסיכונים עסקיים. 

בסופו של דבר, בכל עסקה אנחנו מסתכנים; יכול להיות שהספק לא יעמוד בלוח הזמנים ויכול להיות שהלקוח לא ישלם בזמן (או לא ישלם בכלל), ויכניס אותנו לבעיה כלכלית. כדי להימנע מסיכונים אלו, יש כמה דברים שחשוב לבדוק אצל הלקוח טרם סגירת העסקה. הנתונים האלו יעזרו לכם לחתום על חוזים בלב שקט, להכיר קצת יותר טוב את מי שעומד בצד השני ולבנות קשרים איכותיים ולטווח הארוך. 

מבדיקת רקע כללית ועד בדיקת חשבון מוגבל, אלו כל הדברים שצריך לבדוק טרם ההחלטה:

בדיקת רקע

אחד הדברים שחשוב לבדוק אצל לקוח הוא העבר העסקי שלו. העבר שלנו מצביע לא מעט על הדרך בה אנחנו פועלים, מוסר התשלומים שלנו וכיצד אנחנו מתנהלים בעולם העסקי. לכן, כדאי לבדוק את ההיסטוריה הכלכלית של העסק או הלקוח איתו אתם מעוניינים לעשות עסקים כדי לדעת למה לצפות ולא להיות מופתעים. בין היתר תוכלו למצוא נתונים כמו מצב העו"ש וכן כל מיני "שלדים" מהעבר שכדאי לדעת עליהם. 

בדיקת חשבון מוגבל 

אחת הבדיקות שחשוב מאוד לעשות כאשר מתכננים היתקשרות עם לקוח חדש היא בדיקת חשבון מוגבל. 

בדיקת חשבון מוגבל מאפשרת לנו לדעת האם ללקוחות הפוטנציאלים שלנו יש חשבון מוגבל, או במילים אחרות האם השיקים שהם נותנים לנו הם ללא כיסוי. שיקים ללא כיסוי הם שיקים שהבנק מסרב לפרוע מסיבות שונות, ביניהם היעדר יתרה בחשבון. אם נערמים למעלה מ-10 שיקים מסורבים, החשבון יוגדר כחשבון מוגבל. 

כדי להימנע מביצוע עסקאות עם אנשים ועסקים עם חשבון מוגבל, חשוב לבצע בדיקת חשבון מוגבל ולהמנע מאי נעימויות. אחת הדרכים לעשות זאת היא להסתייע בשירות של בנק ישראל, שמפרסם מספרים של חשבונות מוגבלים.

בדיקת דירוג אשראי

מעבר לבדיקת חשבון מוגבל, כדאי לברר גם את דירוג האשראי. דירוג אשראי הוא דירוג שניתן לכל אזרח ועסק, באמצעות מערכת מתוחכמת המשתמשת בנתונים פיננסיים שלנו כמו החזר הלוואות, תשלומים, מצב העו"ש, החזר הלוואות וכדומה. דירוג גבוה מעיד על התנהלות אשראי תקינה, בעוד דירוג נמוך עלול להיות מסוכן. יש לבדוק את דירוג האשראי של העסק, ולפיו להחליט על הצעדים שלכם.

איך מוצאים מידע לגבי הלקוח? 

ישנם מספר גופים מורשים בישראל שרשאים להחזיק במידע הנ"ל. לגופים אלו גישה למקורות פיננסיים שונים, והם מנהלים מאגר גדול של מידע שמאפשר להם לצייר תמונה מדויקת של מצב העסק בכל רגע נתון. בעזרתם ניתן לקבל מידע מהימן אודות הלקוח הפוטנציאלי, ולגלות מהם הסיכונים וההזדמנויות הטמונים בהתקשרות עמו. 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]