אושרה הצעת החוק להצבת קלפיות בבתי אבות ובבתי חולים בבחירות לרשויות מקומיות - 0404
+
אושרה הצעת החוק להצבת קלפיות בבתי אבות ובבתי חולים בבחירות לרשויות מקומיות 0404

אושרה הצעת החוק להצבת קלפיות בבתי אבות ובבתי חולים בבחירות לרשויות מקומיות

ועדת הפנים בראשות ח"כ דודי אמסלם אישרה לקריאה ראשונה את הצעת החוק של ח"כ דוד ביטן לפיה גם בבחירות לרשויות המקומיות יוכלו שוהים במוסדות כגון בתי אבות להצביע במקום בו הם שוהים. להצעת החוק נוסף סעיף שיאפשר גם למאושפזים בבתי חולים להצביע שם.

יו"ר הוועדה, ח"כ דודי אמסלם בתגובה להסתייגויות משרד הפנים: "השאלה כמה כסף זה יעלה אינה שאלה. הבחירות עולות הרבה כסף. אולי נבטל את הבחירות ונעביר את תקציב הבחירות לחינוך ובריאות? לא האמנתי שמישהו יעלה טענות נגד הצעת החוק הזו. יש מוסר ויש קצת היגיון. העלות זניחה, זה אפילו לא תקציב הכיבוד של משרד האוצר".

מעיין ספיבק, משרד האוצר: "הנושא נדון ואין בעיה. רק הקלפיות שיוצבו במוסדות צריכות להיות בתוך מכסת הקלפיות הנגישות. העלות היא לפחות 5 מיליון ₪". יו"ר הוועדה, ח"כ אמסלם: "פעם בחמש שנים". ספיבק: "זה לא משנה. עדיין באותה שנה זה יעלה 5 מיליון לפחות". יו"ר הוועדה ח"כ אמסלם: "את יכולה לומר שזה יעלה 5 מיליון ביום, כי הבחירות מתקיימות ביום אחד".

יו"ר הוועדה, ח"כ דודי אמסלם: "כמה מאושפזים יש?" משרד הפנים: "קרוב ל-30,000 כולל מוסדות לגמילה". יו"ר הוועד הח"כ אמסלם: "מזל שעל בסיסי צה"ל אין לכם את האומץ המוסרי לומר שזה עולה כסף להביא להם קלפיות לבסיס".

רוני עוזרי, יו"ר איגוד בתי האבות: "זקן זה לא נטל. 48,000 זקנים מתגוררים בבתי אבות. זה הבית שלהם. אין סיבה שנצטרך להתחנן שיהיו זכאים להצביע. קשישים צריכים לקחת מונית ספיישל בשביל לממש את זכותם להצביע? כנסת ישראל צריכה לעשות הכל שהם יוכלו להצביע". יו"ר הוועדה ח"כ אמסלם: "אין ויכוח. אנחנו רוצים להרחיב זאת גם לבתי חולים. בשביל זה אנחנו פה. קמנו בבוקר היום כדי לשנות את החוק הזה".

תומר רוזנר, היועץ המשפטי של הוועדה: "בבחירות לכנסת היה קושי לקבל את הסכמת בעלי בתי אבות להצבת קלפיות אצלם. אני מבקש שאיגוד בתי האבות יפעל אצלם שלא יערימו קשיים. לבקשת הממשלה הקלפיות שיוצבו במוסדות יהיו במכסת הקלפיות הנגישות שצריך להציב בכל רשות מקומית".