כמה דברים על הגוף שהרופא שלכם לא יגיד לכם אבל אמן קרקס כן!  - 0404
+
כמה דברים על הגוף שהרופא שלכם לא יגיד לכם אבל אמן קרקס כן!  Pexels

כמה דברים על הגוף שהרופא שלכם לא יגיד לכם אבל אמן קרקס כן! 

הגוף הוא המקדש של אמני הקרקס, אומנם הם לא יושבים על התחת ולומדים עליו אבל הם כן מזיזים אותו ומחזקים אותו על בסיס יומי. 

רוב הסיכויים שאם תפנו אל אמן קרקס ותספרו לו שנפצעתם הוא מיד ישתף בחוויית הפציעה שלו ואיך הוא החלים ממנה, אמני קרקס נפצעים! כמו כולנו גם הם בני אדם ודרך כלל כאלה שדוחפים את הגוף לקצה. 

אז מה אפשר ללמוד מהם? 

ראשית הרפואה המערבית מתמחה ומצטיינת בעיקר בנושאים כמו טראומה וניתוחים מכל הסוגים אבל הרוב הגדול של הפציעות שלנו הם במערכת השרירים ונגרמות עקב עומס, פציעה או חוסר תנועה ושם, מסתבר, הרפואה המערבית לוקה בחסר. אבל אל דאגה! הידע קיים והוא עובר באלפי דרכים שונות, רק צריך להיות אמיצים מספיק (כמו אמני קרקס) ולחפש תשובות במקומות לא קונבנציונליים.

יש עשרות ואולי מאות דרכי טיפול שונות ויש אין סוף אתלטים שפיתחו שיטות החלמה משלהם. כאשר אמן קרקס נפצע בפעמים הראשונות התפיסה והתהליך הארוך של הרפואה הקונבנציונלית לא מצליחים להתגבר על הבעיה, אז הוא מחפש תשובות במקום אחר.

הנה קצת מהתובנות שיעזרו לכם לחשוב קצת אחרת על הגוף שלכם, איך לטפל בו, להתמודד ולהחלים מפציעות ויותר חשוב מהכל – למנוע פציעות עתידיות שאולי כשנגיע אליהם יהיה כבר מאוחר מידי. 

דם

לזוז, לזוז, לזוז, כל עוד יכולים – לזוז!

 לזוז בשביל להזרים דם לכל קצבות הגוף ולכל התאים.

מערכת הדם היא המערכת האחראית להזנת התאים וניקוי הפסולת. גם אם אכלתם הכי בריא שאפשר מבחינתכם עדיין ה"תרופה" (הוויטמינים והמינרלים) צריכה להגיע ליעדה ואם יש חסימה או בעיה בזרימת הדם היא עלולה להיתקע בפקק ולעמוד שעות. 

מה בדבר ניקוי הפסולת? תתארו לכם עיר גדולה שאיסוף הזבל בא פוסק לתקופה של שבוע ועכשיו תדמינו את זה למשך כמה חודשים – ברור לכם שכל המעברים ילכו ויצטמצמו, הריחות יהיו נוראים ועם הריקבון יגיעו מחלות שהתפשטו במהרה בכל רחבי העיר. אותו דבר בדיוק יכול לקרות עם גופנו. 

לא כל זרימת הדם היא באחריות הלב! התנועה מאפשרת זרימה תקינה של הדם ושימון המערכת, פשוטו כמשמעו – חלק בגוף שלא זז לא מעביר דם כמו שצריך. כשאין תנועה נוצרות הידבקויות. רקמות הפאשיה (רקמות חיבור בין השרירים) נדבקות עם תאי שומן ואלו מצרים את המעברים ומאלצים את הגוף למצוא דרכים חלופיות בכדי להתגבר על הבעיה. 

לרוב הגוף יצור דלקת בכדי להמיס את הסתימה אבל אם תחזרו על אותה הטעות רק תגדילו את הבעיה. התנועה, לא רק שהיא מזרימה דם, היא גם ממיסה את רקמות הפאשיה ומאפשרת לגוף להתחדש ולהישאר צעיר.

לכן תנועה כל כך כל כך חשובה.  

כאב

אולי זה לא בדיוק מה שחשבתם אבל הכאב כאן בשבילנו. 

הוא המדריך שלנו, המבוגר האחראי שמזכיר לנו לא לעבור את הגבול. 

לא נותן לנו להתעלם מפיל בחדר שחייבים לטפל בו ואם לא נעשה זאת הוא ייקח את כל תשומת הלב. 

לרוב הרופאים יעדיפו להביא לכם משככי כאבים ובכך להתעלם מהבעיה, אך יש לראות את הכאב כאיתות אזהרה לכך שמשהו בגוף לא כשורה וצריך לטפל בו. אין טעם להרוג את השליח ולהתעלם מן ההודעה שהביא עמו. 

תנועה אינטליגנטית

ללמוד לזוז, לפתח את הגוף כמעט בכל דרך שתבחרו תעזור לכם ותהיה לצידכם לאורך כל חייכם, כן אני מדבר על חוג או מסגרת כלשהי שאליו אתם מגיעים בכדי להתייחס לגוף שלכם. 

אין לכם כוח? אז לא הכול זה כוח! 

הגוף אכן צריך להיות חזק אבל גם גמיש וזריז באותה מידה ומעל הכול אינטליגנטי.

דמיינו לכם אדם עם שרירים בידיים כמו של הרקולס מכווץ את כף ידו לאגרוף ומניף אותה לעבר החזה שלכם. אם ברגע הפגיעה בגופכם ידו לא תהיה ישרה הוא עלול לשבור לעצמו את מפרק כף היד. התזמון ומנח הגוף, העוצמה וסנכרון כל הגוף הם מפתח להצלחת המשימה. אחרי הכל תשאלו כל מתאגרף והוא יגיד לכם שהעוצמה של האגרוף מגיעה מכף הרגל הנגדית המחוברת לאדמה.  בכדי ללמד את הגוף את כל אלה, דרושים אימונים! דרושה התמדה. 

כל אמן קרקס שמבצע תרגיל מסוכן יודע וסומך על גופו שיהיה מסוגל להגיב בזריזות אל הבלתי צפוי, שהגוף יודע ליפול נכון ושהרגליים יגיעו למקום הנכון בזמן הנכון. 

תכלס, נפצעתי. מה לעשות?

תנוח.

האמת שלא! תמשיך לעשות את מה שאתה עושה בהרבה פחות אינטנסיביות ותנסה להבין מה אתה עושה לא נכון מכנית! אם תנוח הפצע אומנם יחלים אבל אז אתה תחזור לפעילות והפציעה תחזור גם היא. 

אני כמובן לא מבטל את הרפואה הקונבנציונלית. 

ראשית, דרוש אבחון וכמה שיותר מלא, יכול להיות שהפציעה היא מעבר למערכת השרירים וזקוקה להתייחסות מיוחדת. 

שנית, אם רק עכשיו נפצעת יש להבין שהגוף נמצא במצב של טראומה. פעילות מיידית אכן עלולה לעשות נזק ורק להחמיר. אך אין להסיק שכל עוד יש כאב אסור לזוז! 

אם כבר נפצענו זה הזמן שלנו ללמוד מזה, לגוף יש יכולות החלמה בלתי רגילות! הוא מסוגל לבלתי אפשרי! סיפורים על החלמות יוצאות דופן נמצאות בכל פינה אצל אלה שלקחו את האחריות לידיים ואפשרו לגוף להירפא ולחזור למצבו התקין גם כשהרופא אמר אחרת. לכן מצאו את האמת שלכם. אל תסתפקו בעצתו של אחר, הגוף והמוח הם גמישים לאין שיעור, מצאו את הדרך!

לסיכום – הגוף זוכר

אם למדתם ללכת המוח לא שוכח. התוכנה שיודעת את סדר הפעולות עדיין נמצאת אצלכם בראש, הגוף משתמש בתוכנה זו להחלמה ותמיד ישאף להחזיר את הגוף אל המצב המאפשר זאת. על ידי תנועה ולמידת שפות תנועה חדשות אנו משדרגים את התוכנה שנותנת פקודות ובמקביל משפרים את הזרימה הפנימית והחיצונית בגופנו. 

אני אכן ממליץ בכל פציעה להשתמש בכל הכלים העומדים לרשותך. אם זה רפואה קונבנציונלית, אם זה טיפול במגע שאני מוצא מאוד יעיל ומהיר (עיסויים עמוקים ונקודות לחיצה הם האהובים עליי, אך במקרים מסוים בעלי מקצוע אחרים ימצאו יעילים יותר כמו כירופרקטים) דמיון מודרך ועוד אין ספור דרכים. הכי חשוב זה להתייחס במלוא תשומת הלב ולהעמיק את הקשר עם הבעיה, אתה הוא האדון שאחראי לגופך והגוף פה בשביל לתמוך בך. 

 

הכותב הוא עמית ג'רבי בעל עסק בתחום הקרקס – Amit4Arts.co.il 

הוא אמן קרקס פעיל המופיע בכל ארץ ומציע מגוון רחב של מוצרים בתחום האירועים 

מעביר סדנת "חוכמת הקרקס" לתנועה נבונה ויצירתית המתבססת על תחומים ודיסציפלינות שונות שלמד לאורך הדרך.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com