התהליך לקבלת אזרחות אירופאית - 0404
+
התהליך לקבלת אזרחות אירופאית pixabay

התהליך לקבלת אזרחות אירופאית

בשנים האחרונות הביקוש לאזרחות אירופאית מצוי במגמת עליה, כשישראלים רבים מגלים שהם זכאים להוצאת דרכון אירופאי, אליו נלווים יתרונות רבים שעשויים לשפר את איכות החיים שלהם ושל ילדיהם. מהו התהליך לקבלת אזרחות אירופאית וכיצד תוכלו לצלוח אותו? כל התשובות בהמשך.

זכאות לאזרחות אירופאית

בישראל חיים לא מעט אנשים, שמלבד אזרחותם הישראלית, הם זכאים לאזרחות נוספת, כזו שעשויה לפתוח בעבורם דלתות נוספות והזדמנויות עסקיות שונות. יש כמה וכמה סיבות שבגינן ישראלים מקבלים אזרחות אירופאית, בין אם הם נולדו באחת ממדינות האיחוד האירופי ובין אם הם צאצאים לאזרחי המדינה.

כך או כך, מי שצולח את תהליך הוצאת האזרחות נהנה ממגוון רחב של יתרונות במדינות האיחוד, כשבין היתר ניתן למנות את האפשרות לרכוש השכלה גבוהה באירופה (ואף זכאות לשכר לימוד מסובסד), היתר לעבוד במדינות האיחוד, לנוע באופן חופשי בין המדינות ואף לרכוש נכס נדל"ן באחת מהן. מכאן, אין ספק שהוצאת אזרחות אירופאית מסתמנת כמשתלמת במיוחד וטומנת בחובה מעלות רבות.

דרכון אירופאי לצאצאי מגורשי ספרד ופורטוגל

אחת הדרכים האידיאליות ביותר להוציא דרכון אירופי שמורה לצאצאיהם של מגורשי ספרד ופורטוגל. לפני כ 500 שנים הקהילה היהודית בספרד גורשה בעקבות צו מלוכה שדרש מכל היהודים להמיר את דתם או לעזוב בכפייה.

חלק מאותם יהודים היגרו לפורטוגל, למרוקו, ללוב, לטוניס ולעוד מדינות נוספות, כך שצאצאיהם של מגורשי ספרד עשויים להיות ישראלים ממוצא מרוקאי, טוניסאי ועוד. למעשה, לא מעט ישראלים זכאים להוצאת דרכון אירופאי, כשמומלץ לבחור בדרכון הפורטוגלי (ולא בדרכון הספרדי), משום שמדובר בתהליך עם תנאים מקלים יותר.

בדיקת הזכאות לדרכון האירופאי מתבצעת בכמה מישורים, כשתחילה מוטב לבדוק אם שם משפחתכם מופיע במאגר שמות המשפחה שפרסמו הרשויות של ספרד ופורטוגל. אמנם הרשימה מונה אלפי שמות משפחה, ועדיין ישנו סיכוי ששם משפחתכם אינו מופיע, גם אם אתם יודעים בוודאות שאתם צאצאים למגורשי ספרד ופורטוגל.

במקרה כזה, אין שום סיבה לדאוג משום ששמות משפחה רבים שונו במהלך השנים, ולכן זה הגיוני שישנם שמות משפחה שלא יופיעו ברשימה. כדי להשלים את תהליך הזכאות כדאי לפנות לעורך דין שמתמחה בתחום על מנת שיבצע בעבורם בדיקה ראשונית – אם תימצאו זכאים, בהחלט תוכלו להתחיל בתהליך עד לקבלת הדרכון האירופאי המיוחל (הוצאת הדרכון היא למעשה הוצאת אזרחות).

תהליך הוצאת האזרחות

הוצאת אזרחות פורטוגלית היא תהליך שעשוי להימשך כשנתיים, לכן מומלץ לא להתעכב ולפצוח בתהליך בהקדם האפשרי. רצוי להיכנס לתהליך בליווי של עורך דין, משום שיש לא מעט ביורוקרטיה בדרך, וכדאי שאדם בקיא בתחום יטפל בכך.

על מנת לפצוח בתהליך תצטרכו לדאוג לכמה מסמכים, ביניהם צילום של הדרכון, צילום של תעודת הזהות, צילום תעודת נישואים של ההורים או הסבים ומסמכים שמספקים הוכחה לארץ המוצא של ההורים או הסבים (כמו תעודת זהות של ההורה, או תעודת לידה). כמובן שתצטרכו לספק מסמכים נוספים עבור הגשת הבקשה (כמו מחקר גנאלוגי), כשאת המסמכים הללו תוכלו להשיג בסיוע של עורך הדין שבחרתם.

תחילה, תצטרכו לקבל אישור מהקהילה היהודית בפורטוגל, וזאת לאחר הגשת המסמכים הרלוונטיים. לאחר מכן, יש להגיש את הבקשה לקבלת האזרחות מהרשויות בפורטוגל, שהרי מדובר בשלב שטומן בחובו לא מעט בירוקרטיה. לאחר שתצלחו את שני השלבים הללו, תוכלו לקבל את הדרכון האירופאי שלכם. 

לסיכום, הוצאת אזרחות אירופאית מסתמנת כתהליך מעט ארוך אך בהחלט משתלם, ולו בשל כל היתרונות שנלווים לו, החל מלימודים גבוהים בחו"ל ועד לרכישת נכסי נדל"ן במדינות האיחוד האירופי. עם עורך הדין הנכון, תוכלו להגיש את מלוא המסמכים ולקבל את הדרכון המיוחל – זה שיביא עמו שלל יתרונות ויסייע לשיפור איכות החיים. בהצלחה!

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com