איך נפטרים מריח רע מהפה? - 0404
+
איך נפטרים מריח רע מהפה? pexels

איך נפטרים מריח רע מהפה?

תופעה ידועה ורווחת אך פחות מדוברת היא הימצאותו של ריח רע מהפה, שמתגלה לעיתים בעקבות הערה של חבר או מכר. מהן הסיבות הגורמות לריח רע מהפה? וכיצד ניתן להתמודד עם התופעה ביעילות? הכל במאמר שלפניכם.

מהן הסיבות הגורמות לריח רע מהפה?

שאריות של מזון – אחת הסיבות העיקריות והרווחת ביותר לריח רע הן שאריות של מזון, בעיקר מזון חלבוני שלא פורק היטב בחלל הפה. גם היעדר שילוב של ירקות בארוחה עלול להביא ליצירת רובד חיידקי, ולגרום לריח לא נעים.

עישון טבק וסיגריות– אין זה סוד שריח הסיגריות לא רק שמהווה מטרד סביבתי כי אם גורם מרכזי ביצירת רובד חיידקי הגורם לבאשת הפה. כיום קיימות סיגריות המשלבות את תבלין המנטה במטרה להפחית ולעדן את הניחוח, אך עדיין לא מונעות לחלוטין את התופעה. חשוב לציין שגם סיגריות חשמליות, המכילות טבק בכמות קטנה יחסית עלולות לגרום לריח רע מהפה.  

פה יבש- פה יבוש נוצר בשל היעדר שתיה או שתייה מועטה וזמני צום. בחלל פה יבש כמעט ואין רוק, סביבה זו מעודדות ריבוי של חיידקי ריח הגורמים לתופעה.  

תרופות– ישנן תרופות אשר עשויות לגרום לריח רע בפה, חשוב לציין שהסיבות לריח רע מהפה נעוצות בחלל הפה ולא מגיעות מהקיבה גם אם קיימת תחושה של טעם מתכתי או חומצי בחלל הפה, אין הדבר מצביע על ריח רע. במקרים בהם התופעה נמשכת בצורה כרונית- חשוב לגשת לרופא השיניים לקבלת חוות דעת.

כיצד להתמודד עם ריח רע מהפה?

בעזרת ביצוע פעולות יום יומיות קבועות ושמירה על שגרת היגיינה נאותה, ניתן למנוע את התופעה הלא נעימה. לאחר אכילה של ארוחה עתירת חלבונים מומלץ לצחצח שיניים ועדיף באמצעות מברשת שיניים חשמלית, אשר מאפשרת הגעה למקומות צרים בחלל הפה, ואף מסייעת בצחצוח הלשון (שם קיים ריכוז גבוה של רובד חיידקי הגורם לריח רע) במידה ואין באפשרותכם לצחצח שיניים לעסו מסטיק. פעולת הלעיסה תסייע להפריש בלוטות רוק ולמזער את התופעה.

לגוון בארוחה

דרך נוספת להתמודד עם ריח רע מהפה לאחר אכילת חלבונים היא על ידי תוספת של מזונות מחוספסים כמו ירקות ובעיקר עלים ירוקים לרבות פטרוזיליה, שידועה ביכולתה למזער ריחות רעים בחלל הפה.

הפסקת עישון

אין זה סוד שהעישון מזיק לבריאות, בין אם הסביבה הקרובה אליכם סובלת כתוצאה מהרגל זה ובין אם לא, הפחתת העישון עד הפסקתו תמזער באופן משמעותי את באשת הפה.

שתיית מים

היעדר רוק טבעי בחלל הפה יוצר הצטברות של חיידקים, מומלץ לאמץ שגרת מים ולשתות כשתי כוסות מים בשעה. שתייה המפוזרת לאורך היום תסייע בשמירה על רמת חומציות תקינה בחלל הפה ותמנע בין היתר תופעות של ריח רע.

תרופות

במידה ומצאתם שאתם סובלים מריח רע בגין נטילת תרופה מסוימת בקרו שוב את הרופא המטפל על מנת שזה יבחן חלופות לטיפול.

כיצד ניתן להתמודד עם התופעה ולשמור על היגיינת פה?

רבים סובלים מריח רע מהפה אשר מביא לדחייה חברתית ותחושת אי נעימות. התופעה רווחת כל כך ונובעת ממספר גורמים ביניהם יובש בפה, נזקי עישון וניקוטין, ארוחות עתירות חלבון, היעדר ניקיון בחלל הפה וכן תרופות. שמירה על שגרה נאותה של צחצוח שיניים, לרבות צחצוח יסודי באמצעות מברשת שיניים חשמלית, לעיסת מסטיק לאחר הארוחה, להרבות בשתייה וכן ביקור תקופתי אצל השיננית ורופא השיניים יבטיחו את שמירתה הנאותה של היגיינת הפה ויפחיתו באופן משמעותי את הסיכוי לריח רע מהפה.