פרסום ראשון: חודש יוני היה החודש עם הכי מעט זריקות אבנים בעשור האחרון. סא״ל דהן: ״מבצעים עבודה רחבה״ - 0404
+
צילום: 0404

פרסום ראשון: חודש יוני היה החודש עם הכי מעט זריקות אבנים בעשור האחרון. סא״ל דהן: ״מבצעים עבודה רחבה״

מעקב חדשות 0404 אחר פיגועי האבנים והתבערה ברחבי ארצנו מלמד כי בתקופה האחרונה חלה ירידה בכמות פיגועי האבנים והתבערה ברחבי ארצנו ובמיוחד באזור יהודה ושומרון – האזורים בהם פועלים כוחותינו מצה״ל.

עוד נודע לחדשות 0404 כי חודש יוני האחרון היה החודש עם הכי מעט זריקות אבנים בעשור האחרון. בימים מסוימים בתקופה האחרונה נספרו 10-12 פיגועי אבנים ותבערה ביום, לעומת מעל 30 אירועים בממוצע בחודשים קודמים.

כזכור, חדשות 0404 הוא כלי התקשורת היחידי בישראל שנלחם בטרור האבנים והתבערה ומטריד בנושא את ממשלת ישראל, צה״ל ומשטרת ישראל. נתונים שהוצגו בחדשות 0404 הביאו, לדוגמא, דיון בכנסת בנושא פיגועי האבנים ברכבת הקלה בירושלים וכיום, אלה ירדו כמעט לאפס, לעומת 3-4 פיגועים בשבוע ולעתים אף ביום בחודשים הקודמים.

הירידה המשמעותית באזור איו״ש באה כתוצאה מפעילות נכונה של חיילינו מצה״ל, בשילוב כוחות מג״ב. תכנית שנבנתה פועלת בשטח ומביאה למניעת פיגועים, מעצרים וכתבי אישום ולעתים אף ירי לנטרול מפגעים המסכנים חיים.

קצין אגם איו״ש, סא״ל שגיב דהן, לחדשות 0404: ״כוחות צה״ל פועלים במגוון מאמצים וכלים במטרה למגר את תופעת הטרור העממי. בכל לילה הכוחות מבצעים מעצרים של פעילי טרור עממי, אשר נצפו זורקים אבנים ובקבוקי תבערה על הצירים ומסכנים את חייהם התושבים.

אנו מבצעים בתקופה האחרונה עבודה רחבה ומקיפה בנושא התשתיות שמטרתן להפחית את פעולות הטרור העממי בעזרת אמצעים כמו תלתליות, מצלמות, ומוצבים לצד כוחות אשר מוצבים בצירים יום יום במטרה לאפשר את המשך שגרת החיים ולשמור על הביטחון. כל אלו מסייעים לנו גם במניעת זריקות האבנים, ובאיתור אלו שעשו זאת במטרה לעצור אותם. האתגרים בגזרה כמו איו״ש משתנים לעת לעת, אנחנו דרוכים ומוכנים לכל מצב בו נידרש לעמוד ויודעים להתמודד עם האיומים העתידיים. התוצאות מדברות בשטח – חודש יוני האחרון, היה החודש עם הכי מעט זריקות אבנים בעשור האחרון״.

נתוני זריקות האבנים לעבר כלי רכב ישראלים לפי חודשים: (הנתון מתייחס לנתונים שבידי צה״ל ולא כולל נתוני משטרה ואזרחים שלא דיווחו):
2016
פבר – 234
מרץ – 209
אפריל – 142
מאי – 160
יוני – 152
יולי – 139
אוגוסט – 134
ספט – 132
אוק-132
נוב – 165
דצמ – 124

2017
ינו – 206
פבר – 153
מרץ – 132
אפריל – 113
מאי – 193
יונ – 88

בועז גולן, מייסד חדשות 0404: ״לא אחת ביקשו ממני גורמים בממשלה, במשטרה וגם בצבא, שלא לעסוק בנושא האבנים. היה מן קשר שתיקה שכזה במשך עשרות שנים ודאגו להעלים מהציבור את הנושא. ביקרנו את הממשלה, את הצבא ואת המשטרה ולשמחתי מסתבר שעבודה תקשורתית נכונה עושה את ההבדל. אני מאושר על שינוי המגמה. זו מלחמה תקשורתית שמסייעת לשמור על חיי אחינו בדרכים. אנחנו נמשיך לעסוק בנושא ונמשיך להטריד את כל הגורמים.

גורם פוליטי בשומרון אמר לי פעם שהפרסומים על האבנים בחדשות 0404 ״אינם טובים לתיירות הפנים״ והשבתי לו שהפרסומים יביאו להפחתה בפיגועים וכך יבואו לבקר הרבה יותר. בשומרון יש עלייה בכמות המבקרים וזה מוכיח שצריך להמשיך ולפרסם, כי זכות הציבור לדעת וחובת התקשורת ללחוץ היכן שצריך״.

מועצה אזורית שומרון

מועצה אזורית שומרון