צוואה הדדית - 0404
+
צוואה הדדית pixabay

צוואה הדדית

כתיבת צוואה היא הדרך הנכונה והמומלצת ביותר, להורות על טיפול ברכוש לאחר מותו של כותב הצוואה, שבה יוגדר באופן הברור ביותר כיצד יש לטפל ברכוש שהותיר אחריו ואיך לחלק אותו.

בני זוג החיים ביחד והמעוניינים לדאוג איש לרעהו או לרעותו, חייבים לכתוב צוואה הדדית, שתבטיח את זכויותיו של בן הזוג הנותר, עם פטירתו של אחד מבני הזוג. מהי בדיוק צוואה הדדית ומדוע היא חשובה? מה המשמעות של צו קיום צוואה לעניין זה? כיצד מתבצע ביטול צוואה, אם מתעורר בכך צורך? כל התשובות בשורות להלן

צוואה הדדית – מה זה בעצם

צוואה הדדית היא צוואה שעליה חותמים שני בני הזוג בעודם בחיים ובמצב נפשי ומנטאלי המאפשר חתימה עליה. במסגרת הצוואה הזאת, מצווה כל אחד מבני הזוג את כל רכושו לאחר מותו לבן הזוג השני. כך, לא יוכל שום אדם אחר לטעון לבעלות על הרכוש או על חלק ממנו. ניתן לחתום צוואה הדדית כאשר כל אחד מבני הזוג חותם על צוואה נפרדת, או כאשר שני בני הזוג חותמים על צוואה אחת. את הצוואה יש להפקיד אצל רשם הצוואות במשרד המשפטים.

צו קיום צוואה והמשמעות שלו

צו קיום צוואה הוא צו המאפשר מימוש נכסיו של המנוח לאחר מותו. גם במקרה ששני בני הזוג ערכו צוואה הדדית, מימוש הירושה של בן הזוג שהלך לעולמו יתאפשר אך ורק לאחר הגשת צו קיום צוואה. את הצו יכולים להגיש היורש או היורשים, באמצעות עורך דין או באופן עצמאי. הגשת הבקשה כזאת ניתנת לביצוע גם באופן מקוון, בלא צורך להגיע בפועל לסניף של משרד המשפטים. עם זאת, הגשת בקשה מקוונת ניתנת לביצוע רק אם בידי מגיש הבקשה יש עותק מקורי של הצוואה של הנפטר, או אם במשרד המשפטים מופקד עותק ממנה. לא ניתן בשום פנים לממש ירושה של מנוח, בהעדר צו ירושה כנדרש.

ביטול צוואה

יש מקרים שבהם מעוניין אחד מבני הזוג, ובמקרים אחרים שני בני הזוג מעוניינים לבטל את הצוואה ההדדית שערכו. ביטול צוואה אם שני בני הזוג בחיים, הוא הליך פשוט למדיי שבו מודיע אחד מבני הזוג לבן הזוג השני בכתב על ביטול הצוואה. במקרה הזה, הצוואה על כל חלקיה מבוטלת.

אם אחד מבני הזוג מעוניין לבטל את הצוואה לאחר מותו של בן הזוג השני, הביטול יתאפשר אך ורק אם המבטל עצמו יוותר על חלקו ברכוש, כפי שנקבע בצוואה. אם הרכוש הועבר לבן הזוג שנותר בחיים, הוא יחויב עם ביטול הצוואה להשיב את מה שירש מבן הזוג המנוח. במקרה הזה, על מנת לחלק מחדש את הרכוש, יש צורך בהוצאת צו ירושה, כמקובל במקרים שבהם אין צוואה קיימת.

אם יש לך עניין בכתיבת צוואה הדדית עבורך ועבור בן או בת הזוג שלך לחיים, זה המקום הנכון עבורך. כדאי ליצור קשר כבר כעת והנציגים המיומנים של משרד עו"ד דרור גלמן יצרו אתך קשר בהקדם. הם ילוו אותן לאורך כל התהליך, מתחילתו ועד למסירת הצוואה לרשם הצוואות במשרד המשפטים.     

 

מבזקיםלכל המבזקים

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com