לאחר עיוות של שנים, הממשלה תפחית בעלויות העסקת העובדים הזרים במגזר החקלאי - 0404
+
לאחר עיוות של שנים, הממשלה תפחית בעלויות העסקת העובדים הזרים במגזר החקלאי דוברות עיריית קריית מוצקין

לאחר עיוות של שנים, הממשלה תפחית בעלויות העסקת העובדים הזרים במגזר החקלאי

אושרו הבוקר בועדת העבודה רווחה ובריאות תקנות להפחתת עלויות העסקת עובדים זרים בחקלאות.

כזכור, בפגישה שהתקיימה בתאריך 14.6, בין שרת המשפטים, איילת שקד, שר העבודה והרווחה, חיים כץ, יו"ר וועדת העבודה והרווחה, ח"כ אלי אלאלוף ונשיא התאחדות האיכרים בישראל, דובי אמיתי, הוחלט לתקן עיוות היסטורי ולהפחית את הנטל הרגולטורי על חקלאים המעסיקים עובדים זרים. זאת, ע"י צמצום הפער בהוצאות המותרות בניכוי ממס. אישור התקנות יסייע לצמצום עלויות הייצור וכפועל יוצא להוזלת יוקר המזון.

על פי הסיכום, שאושר היום בועדה, הוחלט להיטיב את המצב המצוי כיום, ולהעלות את תקרת הסכום המותר בניכוי לסכום של 530 ש"ח בגין הוצאות המותרות בניכוי ממס, הכוללות: הוצאות מגורים, חשמל, מים ושירותים נוספים הניתנים לעובד הזר ע"י המעסיק.

שרת המשפטים, איילת שקד: "אין מחלוקת על חשיבותו וחיוניותו של ענף החקלאות למדינת ישראל. אני סבורה כי ההקלה שתינתן לחקלאים, המעסיקים עובדים זרים, תחסוך להם אלפי שקלים מדי חודש ותתקן את העיוות שנוצר כלפיהם לאורך השנים. אנו נמשיך לפעול למען ציבור החקלאים ולעזור ככל הניתן בקשיים העומדים בפניהם".

שר העבודה והרווחה, חיים כץ: "במשך שנים סכום הניכוי המותר לא עודכן באופן שמשקף את מבנה ההוצאות הקיים וההתייקרות בשירותים השונים הניתנים לעובדים הזרים, מה שהכביד ויצר נטל כלכלי לא מוצדק על החקלאי. לצד זאת, אנו מקדמים את תקנות הפקדון שיאפשרו לעובד לקבל את ההפרשות הסוציאליות שצבר עם יציאתו מהארץ".

נשיא התאחדות האיכרים, דובי אמיתי: "מדובר בתיקון עוול היסטורי, עלויות הייצור המושתות על החקלאים בדמות עלויות העסקה, עולות בעשרות אחוזים ביחס לחקלאים ברחבי העולם המתחרים על אותו מדף בארץ ובחו"ל. אישור התקנות וצמצום פערי עלות ההעסקה הזרה לעומת ההעסקה המקומית, יאפשרו לצמצם גם את הפער על המדף. תודה לשרה שקד שיזמה את המהלך, לשר כץ שאפשר אותו וליו"ר ועדת העבודה והרווחה, ח"כ אלי אלאלוף אשר דאג להעביר זאת בוועדה".