לימודי סייבר- איפה עובדים ביום שאחרי התואר? - 0404
+
לימודי סייבר- איפה עובדים ביום שאחרי התואר? pexels

לימודי סייבר- איפה עובדים ביום שאחרי התואר?

מתלבטים האם להתחיל לימודי סייבר? מדובר באחד התחומים המבוקשים ביותר בעולם היום, במיוחד לאור איומי הסייבר המסכנים: אנשים פרטיים, חברות וממשלות.

איומי סייבר, הפכו לאורך השנים ממטרד הפוגע ברמת הפרט כאשר מספרי כרטיס אשראי נגנבו על ידי האקרים לתופעה שעשויה לגרום להתקפות טרור המשפיעות על העולם. במאמר זה ננסה לגלות מהם לימודי סייבר ואילו אפשרויות תעסוקה נפתחות בפניכם כאשר אתם מחזיקים בתעודה בתחום?

נלחמים בהאקרים בכלים שלהם

אם תהיתם כיצד ניתן לפרוץ למערכות ממוחשבות ולדלות מהן מידע, תופתעו לדעת כי אין דרך אחת בלעדית. ניתן למצוא חולשות במערכות התקשורת של חברה ולאחר מכן לפרוץ למחשב בודד. בשל העובדה כי העולם עובר למחשוב ענן, מחשב זה יכול לקשר את ההאקר לכל המערכות הארגוניות במספר מדינות.

ניתן גם לזהות חולשות במערכת הפעלה של טלפון חכם – כשזה מתחבר לרשת הוא מעניק "כרטיס כניסה" להאקר לכל המכשירים בארגון. דרך נוספת היא: באמצעות הטמנת "מלכודות" לגולשים ברשת בדמות אתרי אינטרנט המתחזים לאתר לגיטימי, כמו: אתרי מכירות, הכרויות ואפילו אתרים של גופים פיננסיים כמו בנקים או חברות ביטוח.

במהלך לימודי סייבר לומדים כיצד להילחם בהאקרים בכלים שלהם? מזהים את הפרצות השונות ואת הקוד שנכתב, על מנת לפגוע במערכות וכותבים קוד שמוחק את שורות הקוד הזדוניות. לאחר מכן, לעתים אפשר לזהות חתימות אישיות של ההאקרים או כתובות IP שמהן בוצעו הפריצות ולגלות מי עומד מאחוריהן. בחלק מהמקרים מתבצעת גם "הנדסה הפוכה" ובאמצעות זיהוי הדרך בה נפרצו המערכות נבנית תוכנה המונעת פריצות כאלה בעתיד.

לימודי סייבר – מהם?

לימודי סייבר מעניקים למפתחים את הכלים להשתמש בתוכנות אבטחה קיימות על מנת לאבטח: מערכות תקשורת ורשתות, לזהות פרצות ולכתוב קוד שימנע פריצות דומות בעתיד ולזהות נקודות חולשה בתוכנות, אפליקציות או רשתות תקשורת קיימות.

במהלך הלימודים עוברים קורס מקיף הכולל את המידע שהצטבר על התקפות שבוצעו עד כה ונלמדת מתודה כיצד אפשר להמשיך ולגלות את הפריצות העתידיות? היות ומדובר בתחום מאד דינמי, לא מספיק ללמוד רק מה גורם לפריצה האחרונה משום שההאקרים ממשיכים ומתפתחים ומוצאים דרכים חדשות. לכן מומחי סייבר נדרשים בחברות רבות על מנת לזהות פריצות אלה, למציאת הדרך בה חדרו למערכת ופיתוח ויישום דרכים למניעתן.

היכן תוכלו לעבוד אחרי התואר בלימודי סייבר?

לאחר שסיימתם את התואר תוכלו להשתלב במגוון רחב של חברות. בראש ובראשונה בחברות המפתחות כלים לאבטחת מידע. חברות אלה יוצרות תוכנות וחומרה לזיהוי הפריצה וליצירת מנגנוני אבטחה מתקדמים כדי למנוע חדירה של תוכנות זדוניות.

חברות נוספות, שמעסיקות מומחי סייבר הן: חברות ממשלתיות המפתחות פתרונות חכמים להגנה על תשתיות בישראל. מעבר לכך, בהתאם לסיווג הבטחוני, לעתים תוכלו להשתמש בידע ולפתח מערכות המסוגלות גם להגן על המדינה באמצעים התקפיים – תוך שימוש בתוכנות סייבר על מנת למנוע תקיפות פיזיות.

חברות נוספות שמשתמשות בשירותי אבטחת מידע הן חברות פרטיות וציבוריות במשק המעסיקות לצד מנהל מערכות המידע ומנהל הסיסטם גם מומחה אבטחת מידע. מומחה זה קובע פרוטוקולים מחמירים היוצרים סביבה בטוחה יותר לעבודה בארגון.

למשל – תוכלו ליצור מערך הרשאות חכם שיוכל למנוע מעובדים זמניים בחברה גישה למידע הרגיש הנמצא בארגון. מומחי סייבר עובדים היום הן כשכירים בתוך חברות והן כעצמאיים כאשר הם מציעים שירותי אבטחת מידע במיקור חוץ לחברות שאינן מעסיקות מומחה אבטחת מידע באופן קבוע.

כמה אפשר להשתכר בעבודה זו?

היום, השכר למומחה סייבר בעל ניסיון של שנה יכול להגיע לחמש עשרה אלף שקלים ושכר של מומחה סייבר בעלי ניסיון של מספר שנים יכול לעבור את העשרים וחמש אלף שקלים.

משרות ניהוליות בתחום הסייבר מתגמלות אף יותר ומסוגלות להגיע גם לשלושים וחמישה אלף שקלים – במיוחד אם יש בידכם גם סיווג בטחוני ואתם יכולים לעבוד בחברות המעניקות שירותים למשרדי ממשלה.

לסיכום, לימודי סייבר פותחים בפניכם דלתות למשרות נחשקות במשק הישראלי ואפילו דלתות למשרות מעבר לים. כבר לאחר התואר תגלו כי מדובר בעיסוק שיש לו דרישה גבוהה מאד בשוק ובוגרי התואר "נחטפים" מיד לשוק העבודה. כל שעליכם לעשות הוא: ללמוד, ליישם ולהמשיך להתמקצע בתחום על מנת שתמיד תהיו בחוד החנית הטכנלוגית.