תביעה: טיפול מיותר בתרופה לייצוב מחזור חודשי הפך אישה לסיעודית - 0404
+
תביעה: טיפול מיותר בתרופה לייצוב מחזור חודשי הפך אישה לסיעודית אילוסטרציה

תביעה: טיפול מיותר בתרופה לייצוב מחזור חודשי הפך אישה לסיעודית

סיפור מזעזע על התדרדרות בריאותית קשה של מטופלת, שנבעה ממתן תרופה מיותרת נדון בימים  אלה בפני בית משפט השלום בתל אביב. את תביעת האשה הגישו עוה"ד דוד פייל וגלית מושקה-פרדל ממשרד עורכי הדין פייל ושות', נגד קופת חולים 'מכבי', לאחר שלטענתם, ניתן לאישה טיפול מיותר בתרופה סטרואידית מסוג דקסמטזון, ללא כל בסיס רפואי או אחר. 
 
על פי התביעה, התובעת החלה לפתח תופעות לוואי שונות, בין היתר, סוכרת, רפלוקס, כאבים והתכווצויות שרירים וחולשה  כללית, עם הקרנות לגפיים ועוד. על פי התביעה, שנים קודם לכן, טופלה התובעת באותה תרופה לקראת היריונה, כדי להסדיר את המחזור שלה ולאחר שנכנסה להיריון וילדה הופסק הטיפול בתרופה. בהמשך עברה האשה כריתת  רחם.
 
חרף כך ובלא כל סימן להפרת האיזון ההורמונלי של האשה, רשמה לה הרופאה שוב את התרופה וכתוצאה מכך החלה האשה לסבול מתופעות לוואי קשות, שיוחסו לאורך שנים למחלתה ולא לתרופה השגויה שניתנה לה. 
 
על פי התביעה, הרופאה המליצה לתובעת לבצע בדיקת גרוי סינקטן, אך לא ציינה שעל התובעת להפסיק את השימוש בתרופה מספר ימים טרם הבדיקה. לאור האמור, התובעת ביצעה את הבדיקה תחת דיכוי של התרופה. כצפוי, התוצאה היתה לא תקינה והראתה רמה נמוכה של קורטיזול. בכך נגרם טיפול שגוי על סמך תוצאות בדיקה לא מהימנה.  
 

לאחר כשנה וחצי של סבל והתדרדרות קשה במצבה הבריאותי של התובעת, נשלחה התובעת לבדיקה אצל מומחית לאנדוקרינילוגיה מטעם הקופה וזו קבעה כי התופעות מהן היא סובלת הן תופעות לוואי מהתרופה, שלא אמורה הייתה להינתן לה כלל. כשבוע לאחר הפסקת מתן התרופה הסתיימו כל תופעות הלוואי מהן סבלה האישה. אך הטיפול הממושך הותיר בה נכות קשה, בשיעור של 50% – המתבטאת בפגיעה בלתי הפיכה בשרירים, צורך בהתניידות בכיסא גלגלים, וקושי רב לבצע את רוב פעולות היומיום.   

לאחר התגלות המקרה, דנה וועדה רפואית מחוזית של לשכת הבריאות מחוז המרכז בפרשיה. מסקנותיה היו כי שימוש בסטרואידים גרם לאישה לחולשה קשה ברגל ימין וקלה ברגל שמאל וחולשת שרירים קיצונית דו צדדית. שני רופאים מומחים חיוו את דעתם על הטיפול שניתן לאישה: ד"ר רונית פרצלן מור, מומחית לרפואה פנימית ואנדוקרינולוגיה בקופת חולים 'לאומית', וד"ר חיים עזר, מומחה לנוירוכירורגיה ונוירוכירורג בכיר ב'מרכז הרפואי לגליל'. 
 
ד"ר עזר קבע בחוות דעתו כי הטיפול בסטרואידים באשה היה מיותר. "מדובר בחולהשפיתחה את מרבית תופעות הלוואי האפשריות של טיפול זה, כשהחמורה בהן היא מיופתיה (ניוון שרירים) וחולשת שרירים", קבע ד"ר עזר. "הימנעות מטיפול מיותר בדקסמטזון היתה חוסכת את תופעות הלוואי שהתפתחו, הן הזמניות והן חולשת השרירים שהפכה לצמיתה". ד"ר פרצלן מור ציינה בחוות דעתה, כי בביקורים החוזרים ונשנים של התובעת בקופת החולים הסתפקה הרופאה ב"העתק הדבק" של אותה "בדיקה גופנית" עם אותה שגיאת הקלדה. 
 
לדברי ד"ר פרצלן מור מהלך הטיפול נוגד את זכותה הבסיסית והטבעית של האשה לדעת מה היא מכניסה לגופה בעיקר כשמדובר בטיפול עם תופעות לוואי בקרב 90% ומעלה מהמטופלים. בימים אלה הגישו עוה"ד פייל ומושקה-פרדל תביעה, בשם האשה, נגד קופת חולים מכבי, לפיצויים בשל רשלנות רפואית. התביעה הוגשה בגובה סמכותו של בית המשפט (2.5 מיליון שקלים) ונדונה בימים אלה בבית משפט השלום בתל אביב. 
אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com