פסק דין: חברה קבלנית תפצה רוכשת משום שסירבה לתת לה ערבות בנקאית - 0404
+
פסק דין: חברה קבלנית תפצה רוכשת משום שסירבה לתת לה ערבות בנקאית מיכאל קויימן, ויקיפדיה

פסק דין: חברה קבלנית תפצה רוכשת משום שסירבה לתת לה ערבות בנקאית

בתביעה אותה הגיש עוה"ד עמנואל יוזוק לביהמ"ש השלום בראשון לציון, נטען כי התובעת התקשרה בחוזה עם חברת בנייה, העוסקת בהקמת בתים באמצעות יצירת יחידות בטון שמובלות לאתר ומורכבות שם. במסגרת החוזה, הזמינה הרוכשת מבנה הכולל שתי יחידות, תמורת 372,408 ש"ח.

לוח התשלומים נקבע לפי שלבים שונים, כשבמעמד החוזה שילמה הרוכשת 35,000 ש"ח. עוד נכתב בחוזה, כי בעבור כל צ'ק שתעביר הרוכשת תעביר לה החברה צ'ק בטחון, וכי כל סכום שיתקבל ממנה – תקבל עליו הרוכשת ערבות בנקאית על פי חוק המכר. אלא שלאחר שהרוכשת הודיעה לחברה, כי המודד מטעמה סיים את עבודות ההכנה של המגרש (שלפי החוזה היה על הרוכשת לבצע), וביקשה לדעת מתי תתחיל החברה את חפירת היסודות – היא נענתה כי עליה להסדיר קודם את התשלום הבא על פי ההסכם.

בתגובה ציינה הרוכשת כי תעשה זאת בכפוף לקבלת ערבות בנקאית, שטרם קיבלה על התשלום הראשון. החברה השיבה, כי הערבות הבנקאית ניתנת רק כנגד התשלומים הקשורים לעבודות הבנייה. בנוסף, נתגלעה מחלוקת בין הצדדים באשר לתכניות הקונסטרוקציה: לטענת הרוכשת, החברה לא סיפקה אותן, מה שעיכב את העבודה, ולטענת החברה – התכניות מוכנות אך הרוכשת היא זו שסירבה לקחת אותן. לאחר דין ודברים שלחה החברה מכתב לרוכשת תחת הכותרת "הודעת ביטול", ובו הודיעה לרוכשת על ביטול ההסכם עקב הפרתו מצד הרוכשת. מנגד, טענה הרוכשת כי החברה היא זו שהפרה את ההסכם.

הצדדים ניסו לפתור את המחלוקת מחוץ לכותלי בית המשפט, אך העניין לא צלח, ובאמצעות עו"ד עמנואל יוזוק הגישה הרוכשת תביעה נגד החברה, לבית משפט השלום בראשון לציון.

בתביעה דרשה הרוכשת את השבת המקדמה ששילמה במעמד החוזה, בסך 35,000 ש"ח, וכן את הסכומים ששילמה לקבלן ולמדידות במסגרת ההסכם. בנוסף, תבעה הרוכשת פיצוי על עוגמת נפש, והחזר הוצאות עבור חוות דעת מומחה מטעמה. סך הפיצויים שתבעה באמצעות עו"ד יוזוק הועמדו על 73,650 ש"ח.

כבוד השופט אבי סתיו מבית משפט השלום בראשון לציון שדן בתיק קבע כי החברה אכן הפרה את ההסכם ואת התחייבויותיה, בכך שלא העמידה ערבות בנקאית על התשלום הראשון לתובעת. בשל כך פסק  השופט לרוכשת את מלוא הפיצויים שדרשה, לרבות הוצאות משפט, אך למעט פיצויים בגין עוגמת נפש – בסך הכל כ-75 אלף ש"ח.