מהאסלה בקלקיליה לים של ת"א: כמויות אדירות של ביוב מהרשות זורמות לנחל הירקון ויובליו - 0404
+
מהאסלה בקלקיליה לים של ת"א: כמויות אדירות של ביוב מהרשות זורמות לנחל הירקון ויובליו השכנים של הירקון

מהאסלה בקלקיליה לים של ת"א: כמויות אדירות של ביוב מהרשות זורמות לנחל הירקון ויובליו

ביוב מקלקיליה זורם בימים האחרונים אל נחל ציר ונחל קנה, ממשיך משם לנחל הירקון ומזהם את הנחלים בכמויות אדירות של חיידקי קולי צואתי. מדובר ככל הנראה במי ביוב אשר נשפכים ממתקנים לאיסוף שופכין בשטחי הרשות שמוצפים ועולים על גדותיהם.

קרן בן נון, מעמותת "השכנים של הירקון": "אנחנו ממש לא מופתעים. הזיהום בירקון וביובליו בעקבות הזרמת השפכים מאזור קלקיליה הוא הוכחה חוזרת לכך שלמדינה אין תוכנית אמיתית לשיקום הירקון והנחלים שנשפכים אליו. אם היתה מחשבה כנה וסדורה להחזיר את הירקון לימיו המפוארים, השפעות של זיהום מכלל אגן הניקוז של הנחל היו נלקחות בחשבון והיינו רואים כיצד פועלים להתגבר עליהן".

ברשות קיימת בעיה גדולה סביב נושא הטיפול בביוב. באיגוד ערים דרום השרון המזרחי לביוב הציעו לחבר את קלקיליה למתקן טיהור שפכים הנמצא בדרום השרון ומטפל כיום בביוב של היישובים כוכב יאיר, טייבה וטירה. בן נון, תוקפת את ההצעה: "מתקן טיהור השפכים בדרום השרון מזרים בשנים האחרונות כמויות אדירות של מי קולחין ברמה נמוכה לנחל קנה ומשם לירקון ומזהם את הנחלים. לכן, אנו, 'השכנים של הירקון', מציעים למנהלי המט"ש שקודם כל יוכיחו שהם מסוגלים לטפל בכמות הביוב שמוזרמת למתקן כיום. בינתיים, הם חלק מהבעיה ולא מהפתרון". (בתמונה: נחל קנה, ארכיון).

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com