פסק דין נדיר: לקתה בצליאק במהלך השירות והוכרה כנכת צה"ל - 0404
+
פסק דין נדיר: לקתה בצליאק במהלך השירות והוכרה כנכת צה"ל

פסק דין נדיר: לקתה בצליאק במהלך השירות והוכרה כנכת צה"ל

פסק הדין הנדיר הפך החלטה קודמת של קצין התגמולים במשרד הביטחון, וקיבל את טענת התובעת, כי לקתה בצליאק – בשל תנאי שירותה. למומחה רפואי שדן בעניינה מטעם משהב"ט, הוגשה חוות דעת רפואית לפיה קיימת סבירות גבוהה שמחלת הצליאק כבר קיננה בגופה עוד בטרם גיוסה של התובעת. על פי החלטת הדחייה של קצין התגמולים, אם הייתה החמרה במצבה הבריאותי של התובעת, הרי שמדובר בהחמרה זמנית וחולפת, שניתן לרפאה באמצעות שינויי תזונה.

עו"ד יואב אלמגור המייצג את התובעת, ערער על ההחלטה לבית משפט השלום בבאר שבע – המשמש כערכאת ערעור על החלטות קצין התגמולים במשהב"ט.

במסגרת הערעור טען עו"ד אלמגור כי התובעת סבלה מתנאי מחייה ירודים, שכללו טינופת, אבק, ג'וקים, ואפילו עכברים. בנוסף, טען עו"ד אלמגור, שהתובעת נחשפה בשירותה לאוכל שלא היה ראוי למאכל לאור רגישותה לגלוטן, וזאת חרף תלונותיה חוזרות ונשנות למפקדיה, וחרף אבחון ציליאק תוך כדי שירותה – אבחון שחייב נוהל תזונה מיוחד שעליו לא הקפידו מפקדיה.

במסגרת הערעור, הוגשה חוות דעת מומחה לגסטרואנטרולוגיה, אשר קבע כי מעבר לרקע הגנטי ממנו סובלת התובעת, היו אלה תנאי שירותה, האיחור באבחון המחלה, והיעדר התייחסות של הדרג הפיקודי לתלונותיה, אשר סייעו להתפרצות מחלת הצליאק.

לדברי המומחה פעמים רבות מתרחש טריגר המתחיל את התגובה החיסונית הבלתי תקינה. הטריגר הזה יכול להיות, מחלה זיהומית, ניתוח, מתח נפשי או מצבי לחץ וטראומה רגשית. לדבריו, מחלת האוסטאופורוזיס שהתפרצה בגופה של הצעירה, היא תוצאה ישירה של מחלת הצליאק, אשר לא זוהתה ולא טופלה בזמן.

בפסק הדין בערעור נקבע, כי אמנם סביר להניח שמחלת הצליאק של הצעירה הייתה פעילה במידה מסוימת לפני גיוסה, אך תנאי שירותה הקשים גרמו להחמרה רבה במצבה. בהחלטת הרכב השופטים נקבע כי שיעור ההחמרה יעמוד על 50% מנכות מלאה על חשבון השירות. "האיחור באבחון ברור של המחלה והטיפול בה והיעדר התייחסות בצבא לתלונותיה, הביאו לאוסטאופורוזיס ברמה שאינה מאפשרת ריפוי מלא. היא חשופה לסיבוכי המחלה כמו
כאבי עצמות ושברים, ואין מדובר רק בהחמרה זמנית חולפת, אלא במצב תחלואתי קבוע שיש בו משום נכות קבועה", פסק השופט (בדימוס) ברוך אזולאי – אשר עמד בראש הרכב השופטים.

קצין התגמולים ערער על החלטת השופט אזולאי, וטען כי אין לקבל קשר סיבתי לתנאי השירות. בית משפט המחוזי אישר את ההחלטה, ואף שקבע שחלק מתנאי השירות לא גרמו למחלה, הרי ש"מצאנו בהעדר טיפול נאות בדמות של מתן מזון מתאים, כסיבה להותרת קביעת הועדה על כנה וכך המלצנו לצדדים".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com