איך בוחרים ביטוח רכב? - 0404
איך בוחרים ביטוח רכב? שאטרסטוק

איך בוחרים ביטוח רכב?

כל אדם המחזיק ברשותו רכב, יודע שעל פי חוק, עליו לבטח את הרכב שלו. כיום קיימים שלושה סוגי ביטוחים עיקריים לרכב: ביטוח חובה, ביטוח מקיף וביטוח צד ג', אשר נבדלים ביניהם בכיסויים שלהם ומטרותיהם.

לפניכם מידע על כל ביטוחי הרכב הקיימים כיום בשוק, הסבר על הדרכים בהן ניתן לרכוש ביטוח לרכב, וכמו כן מידע נוסף אשר יסייע לכם לבחור את ביטוח הרכב שאתם זקוקים לו באופן ספציפי, מבלי להיגרר לעלויות מיותרות.

אילו סוגי ביטוחים קיימים לרכב?

שוק הביטוחים עשוי להיות מעט מבלבל, בייחוד עבור אנשים אשר רק מתחילים לנהוג או שרוכשים את ביטוח הרכב שלהם בפעם הראשונה. חשוב לדעת כי כיום, קיימים שלושה סוגי ביטוחים לרכב:

ביטוח חובהביטוח חובה לרכב, כשמו כן הוא. מדובר בביטוח אותו מחויב כל נהג לעשות. הביטוח אינו מכסה נזקים לרכב או לרכוש, אלא קיים על מנת לתת מענה לפגיעות גוף בלבד. כך, למשל, אם הייתם מעורבים בתאונה (בין אם באשמתכם ובין אם לא) ונזקקתם לטיפול רפואי – ניתן לתבוע את ביטוח החובה ולקבל החזרים.

ביטוח צד ג' – ביטוח צד ג' הוא ביטוח רשות, אותו יכול כל נהג לעשות בהתאם לשיקול דעתו או לצרכים שלו. מטרת הביטוח היא לכסות נזקים לרכוש, אשר אנו עלולים להסב לאדם אחר. כלומר, במקרה של תאונה בה אנחנו אשמים – נוכל להפעיל את ביטוח צד ג' כדי לכסות את עלויות הנזק שעשינו. לעיתים קרובות, נדרש להשתתפות עצמית כלשהי, אך לרוב, מדובר בסכום זניח ביחס לסכום שאותו היינו צריכים לשלם במידה ולא היינו מבוטחים.

ביטוח מקיף – ביטוח מקיף הוא ביטוח רשות, ומטרתו לתת מענה הן לנזקים שנגרמו לרכוש צד ג', והן לנזקים שנגרמו לרכוש שלנו. ביטוח זה גם מבטח אותנו במקרה בו הרכב שלנו נגנב, למשל.

חשוב להבין כי גם אם בחרנו בביטוח מקיף או ביטוח צד ג', העניין אינו פוטר אותנו מתשלום ביטוח חובה. ביטוח חובה הוא הביטוח הבסיסי שיש לעשות על פי חוק, ועליו ניתן להוסיף ביטוח צד ג' וביטוח מקיף, בהתאם לצרכים האינדיבידואלים שלנו (כך, למשל, אם רכשנו רכב יקר או חדש – ייתכן כי כדאי מאוד שנבטח אותו בביטוח מקיף).  

כיצד ניתן לרכוש ביטוח רכב?

בעוד שבעבר היינו צריכים להגיע פיזית לחברת הביטוח או להתקשר אליה, כיום קיימות מגוון אפשרויות לרכישת ביטוח רכב – רובן דיגיטליות, פשוטות ומהירות.

כך, למשל, ניתן להזמין כיום ביטוח באתרי האינטרנט של סוכנויות הביטוח ואף באמצעות הסמארטפון שלנו. דרך נוספת להזמין ביטוח, ישנה אך יעילה, היא באמצעות סוכן ביטוח אשר מטפל בנו מול חברות הביטוח ומשמש למעשה ה"כתובת" שלנו בכל תקופת הביטוח.

על מה יש לתת את הדעת בעת רכישת ביטוח רכב?

בעת רכישת הביטוח, כדאי מאוד לתת את הדעת על מספר פרמטרים עיקריים:

הכיסויים אותם מציע הביטוח – פוליסות הביטוח עשויות להשתנות משמעותית בין חברה לחברה, ולכן, כדאי מאוד לשים לב לגובה הכיסוי המוצע לנו בכל פוליסה, כאשר מומלץ, כמובן, לבחור בפוליסה המציעה לנו את הכיסוי הגבוה ביותר. עניין זה יבטיח כי במקרה של בעיה או תאונה, נדרש לעלויות מינימליות, אם בכלל, מעבר לעלות ההשתתפות העצמית.

עלות הביטוח – גם עלות הביטוח היא עניין העשוי להשתנות בין חברה לחברה. יש לציין כי גם עלויות הפוליסות השונות נבדלות ביניהן. כלומר, בעוד שביטוח חובה יהיה לרוב הביטוח הזול ביותר, ביטוח צד ג' יהיה מעט יקר יותר וביטוח מקיף יהיה הביטוח היקר ביותר מבין השלושה. העניין תלוי, בין היתר, בסוג הרכב שברשותנו, בגיל שלנו היסטוריית הנהיגה שלנו.

עלויות של השתתפות עצמית – ביטוח צג ג' וביטוח מקיף כוללים עלות של השתתפות עצמית במקרה של הפעלת הביטוח. רצוי, כמובן, לבחור בפוליסה בה עלות ההשתתפות העצמית היא נמוכה יחסית.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]