נתונים מרשימים: עלייה באחוז המתגייסים בקריית אתא - 0404
+
נתונים מרשימים: עלייה באחוז המתגייסים בקריית אתא עיריית קריית אתא

נתונים מרשימים: עלייה באחוז המתגייסים בקריית אתא

השבוע הוצגו בפני ראש העיר נתוני הגיוס של העיר ותוכניות ההכנה לצה"ל ברשות. בפגישה נכחו נציגי העירייה, נציגי משרד הביטחון, נציגי משרד החינוך, מנהלי בתי הספר וחניכי תוכנית ההכנה לצה"ל "אחרי". בפגישה ציינו נציגי לשכת הגיוס כי בשנים האחרונות קיימת עלייה בשיעור הגיוס לצה"ל בקריית אתא. ע"פ נתוני משרד הביטחון המתבססים על שנתון 95 שיעור הגיוס בקרב גברים עומד על 84% – מעל הממוצע הארצי העומד על 73%. במהלך השנים קיימת גם עלייה באחוז הגיוס ללחימה ובנתוני הגיוס ליתר איכות כאשר 82% מתגייסים לשירות משמעותי (לחימה, טכני, עתודה ועוד). בקרב הנשים 70% מתגייסות לצה"ל כאשר הממוצע הארצי עומד על 57%. לדברי משרד הביטחון בקריות אתא קיים מרקם חברתי חזק מבחינת אחוז הדתיים בעיר המהווים 20% מתושבי קרית אתא ומשפיעים על נתוני הגיוס.

במהלך הפגישה נסקרו גם נתוני הגיוס בחלוקה לבתי הספר השונים. כך למשל, בתיכון הקהילתי "רוגוזין", בישיבה התיכונית ובאולפנית שחם, קיימת עלייה דרמטית בשיעור המתגייסים וכיום 97% מהבוגרים מתגייסים לצה"ל. נציגי משרד הביטחון ציינו כי בקרית אתא קיים מודל רשותי ייחודי אשר מוכיח את עצמו בהצלחה שנה אחר שנה. בבסיסו של המודל קיימת ראייה כוללת ועמוקה, תוך שיתוף פעולה מלא של כל הגורמים, הן בחינוך הפורמלי והן בחינוך הבלתי פורמלי. לדבריהם, השנה יושם דגש מיוחד על נושאי המנהיגות במטרה לעודד חיילים להתגייס לתפקידי קצונה.

ראש העיר ציין כי ישנה חשיבות לבניית תוכנית עבודה שנתית המגדירה את היעדים עם דגש על מעקב ובקרה והמשך שיתוף פועלה פורה בין צה"ל והרשות. לדבריו, "העובדה שאנו רואים עלייה במוטיבציה לשירות קרבי הינה תעודת כבוד לנוער המצוין של קריית אתא, המהווה מקור לגאווה. מערכת החינוך העירונית מפעילה מגוון פעילויות בנושא זה, מתוך ראיה מערכתית, על פיה הגיוס, הינו חלק בלתי נפרד מהכשרת הנוער לאזרחות טובה".

מודל מרכז ההכנה לצה"ל כולל פעילות משולבת רב-תחומית ותוכנית פעולה המופעלת בשיתוף בין הורים, תלמידים, מחנכי כיתות, רכזי חינוך ונוער, יועצים חינוכיים, גורמי קהילה ורווחה, גורמי צה"ל וגורמים מוסמכים אחרים המביאים לעלייה בשיעור המתגייסים מדי שנה. בקרית אתא קיימים מגוון פעילויות נוער להכנה לגיוס, ביניהם קבוצת "אחרי", תנועות הנוער ובתי הספר המפעילים תוכנית הכנה לצה"ל מטעם משרד החינוך  החל מכיתה י'. התוכנית כוללת סל פעילויות נרחב : הרצאות, סדנאות, טיולי גדנ"ע, יריד צה"ל ומרכז הכנה, הכוונה וייעוץ. כמו כן, האגף להכנה לגיוס מעודד את בני הנוער לגיוס איכותי ע"י טיפול אישי,ייעוץ ומעקב בזמן השירות למניעת שחרור מוקדם. בנוסף, קיים טיפול פרטני באוכלוסיות מיוחדות ובעולים חדשים.