רגבים לבג"ץ: הרשות סללה "אוטוסטרדת הברחות" בין הנגב להר חברון - 0404
+
רגבים לבג"ץ: הרשות סללה "אוטוסטרדת הברחות" בין הנגב להר חברון רגבים

רגבים לבג"ץ: הרשות סללה "אוטוסטרדת הברחות" בין הנגב להר חברון

הדרך החדשה והיקרה שסללה הרשות בשטחי האימונים של צה"ל בהר חברון, מאפשרת תנועה חופשית בין בקעת ערד להר חברון, להברחת סמים, נשים ואמצעי לחימה. לאחר פניות רבות למנהל האזרחי שלא מנע את העבודות, תנועת רגבים עתרה לבג"ץ.

תנועת רגבים עתרה לבג"ץ בעקבות ציר הברחות חדש שהרשות סללה לאחרונה בתוך שטח אימונים של צה"ל בהר חברון. הדרך הבלתי חוקית שאורכה כחמישה קילומטרים, ממוקמת כולה על אדמות מדינה, ומאפשרת נסיעה נוחה יחסית גם לרכבים פרטיים. עלות הקמתה נאמדת ביותר מ-3 מיליון שקלים. דחפורי הרשות עבדו במשך מספר שבועות ללא פעילות אכיפה ממשית מצד המנהל האזרחי, האמון על אכיפת החוק ביהודה ושומרון, זאת חרף התראות חוזרות ונשנות ששיגרו אנשי תנועת רגבים.

שטח האש 918 המשתרע על פני כ-30,000 דונם מחובר לשטח אש 522 שבבקעת ערד – ללא כל גדר בטחון או מכשול אחר, ובכך הפך האיזור לכר פעולה פורה של מבריחים משני צידיו של הקו הירוק. אלו יכולים להגיע מאיזור ערד לדרום הר חברון, ללא כל בידוק בטחוני או בקרה.

"במשך לא מעט שנים, הרשות משתלטת באופן מסיבי על שטחי האש של צה"ל בדרום הר חברון, והאיחוד האירופי מעורב עמוקות בפעילות הבלתי חוקית בטענה כי מדובר בסיוע הומניטרי", אומר עובד ארד, מנהל הפעילות של תנועת רגבים באזור יו"ש. "כעת ברור שמדובר בעלה תאנה בלבד. הציר החדש מהווה "אוטוסטרדת הברחות" חדשה, שתשרת עבריינים מהרשות וישראלים. עד היום ציר ההברחות המחבר בין הנגב לשומרון, עובר דרך שטחי האש מדרום לצפון. הדרך החדשה מחברת את ציר ההברחות לעיירה יאטה שבשטח A".

לדברי ארד, "המשמעות המיידית של הדרך החדשה, היא עליה בכמות ההברחות הכוללות אמל"ח, זנות, שב"חים, וכן ייצוא נשים פלשתיניות לפזורה הבדואית לצורך נישואי פוליגמיה".

"הרשות מנהלת מאבק שקט ויעיל לקבוע עובדות בשטח. מדי יום אנו מגלים בשטח בית חדש, כביש שנפרץ או אנטנה חדשה שמקימה הרשות בתמיכתם של ארגונים אירופים ובמטרה לנגוס באדמות מדינה", אומר יוחאי דמרי, ראש המועצה האזורית הר חברון. "בג"ץ בפסיקתו האחרונה קבע כי על המדינה להתוות מדיניות מול נחשול הבניה הערבית הלא חוקית. לצערנו המדינה גוררת רגליים ומגלה חולשה בכל הקשור לשמירה על אדמותיה, מדבר יהודה כבר בתהליך נסיגה כשמידי יום עוד ועוד תושבי יטא מקימים שם את ביתם. זוהי קריאת השכמה לפני נקודת האל חזור".

רגבים

רגבים

רגבים

רגבים

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com