"אחד המקרים הנדירים בעולם": בת 13 עברה צנתור מוחי מורכב בשערי צדק - 0404
באדיבות בית החולים שערי צדק

"אחד המקרים הנדירים בעולם": בת 13 עברה צנתור מוחי מורכב בשערי צדק

בבית החולים שערי צדק בירושלים נערך לאחרונה צנתור מוחי מורכב בילדה בת 13 והוגדר כאחד מהמקרים הנדירים ביותר בעולם. "בספרות הרפואית" לא הייתה עדות למקרה רפואי יוצא דופן שכזה וכל טעות בשיקול דעתם של הרופאים יכלה לגרום למוות על שולחן הניתוחים.

מחלקת הנוירו-רדיולוגיה פולשנית (צינתורי מוח) בשערי צדק, ברשותו של ד"ר יעקב אמסלם מבכירי מצנתרי המוח בארץ מזה כ-15 שנה, נחשבת לאחת מהמרכזים המתקדמים בעולם ולה טכנולוגיות מובילות וחדשניות.

הילדה בת ה-13 הובהלה למיון בית החולים עם שיתוק בפלג גופה הימני והפרעת דיבור ופרכוס. בעברה, עברה הילדה השתלת כליה בגלל בעיה גנטית. בביצוע בדיקת MRI בבית החולים נצפה אירוע מוחי חריף המתבטא בהיצרות של העורקים. 

תופעה של היצרות קריטית בעורקים המשפיעה על הדיבור, ההבנה ועל תנועה ותחושה של פלגי הגוף, הינה תופעה נדירה ביותר שבדרך כלל מופיעה באנשים מבוגרים כבני 60 ומעלה ולא בילדים.

למרות הסבירות לאירוע מוחי גדול יותר ונכות קשה, בהתייעצות מורחבת של צוות רופאים שכלל המטולוגים, נוירולוגיים ונויורו-כירורגים ובעיקר בשל מצבה "המסכן חיים והמתנדנד" (ספטומים חוזרים ונשנים), הוחלט לטפל בהיצרות המסוכנת של כלי הדם במוחה. בשיתוף פעולה מול הוריי הילדה, ניתן אור ירוק לביצוע ההליך המורכב אותו ביצע ד"ר יעקב אמסלם.

אחד האתגרים שניצבו בפני ד"ר אמסלם היה להכין את המטופלת לקראת הניתוח במתן תרופות מדללות דם, שכמעט ולא נהוג לתת. התמודדות נוספת הייתה התעסקות בעורקים של ילדה הקטנים יותר מעורקים של מבוגרים ולכן הפעולה הופכת להיות מורכבת ומסוכנת הרבה יותר. כל תנועה לא נכונה של הבלון שמוחדר לאחד העורקים על מנת לפתוח חסימה, יכול היה לקרוע את העורק ובז'רגון הרפואי לגרום ל"מוות על השולחן".

הניתוח המורכב הוכתר כהצלחה ולאחר חסימה של כ-99% מהעורקים, הצליחו ד"ר אמסלם והצוות הרפואי להגיע לפתיחה עורקית מלאה.

מנתוני בית החולים שערי צדק עולה כי בשנה, נכנסים לחדר המיון למעלה מ-1,100 מבוגרים הסובלים ממקרי שבץ לעומת מקרה אחד או שניים של שבץ בילדים בשנה. 

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]