תלונות שווא: תופעה בזויה גם בצבא - 0404
תלונות שווא: תופעה בזויה גם בצבא

תלונות שווא: תופעה בזויה גם בצבא

הוגשה נגדכם תלונה במשטרה? אתם סבורים שמדובר בתלונת שווא? אל תרימו ידיים – הכתבה הזו במיוחד בשבילכם.

על תופעת תלונות השווא

רבות דובר על התופעה המכוערת של תלונות שווא. תלונות מסוג אלה מתקבלות במשטרה כאשר המתלונן מגיש תלונה שקרית, כשבכוונתו לגרום נזק לצד השני באמצעות הגשת התלונה.

ידועים מקרים של הגשות תלונות שווא בהליכים של דיני משפחה כאשר בן זוג אחד מתלונן שהבן זוג השני תקף אותו באלימות, לעיתים המתלונן גם גורם לעצמו שפשופים או חבלות כדי להקנות מימד של אמינות לתלונה ובצער רב ייאמר כי עורכי דין מסוימים אף מדריכים את לקוחותיהם להגיש תלונה במשטרה כשהם יודעים שמדובר בתלונת שקר.

תלונות שווא נוספות מוגשות בסכסוכים אקראיים, בסכסוכי שכנים ועוד.

באופן טבעי ומאחר וצה"ל הינו מערכת גדולה שמשרתים בה מאות אלפי חיילים, תוך ערב רב של מינים, דתות, גילאים ומגזרים, גם בצה"ל מוגשות תלונות שווא חדשות לבקרים.

מקרים לדוגמא:

תלונת שווא בגין עבירת אינוס

באחד התיקים בהם ייצג עורך דין צבאי גיל ויינשטיין, הוגשה תלונה נגד חייל מילואים בחשד לביצוע עבירת אינוס נגד חיילת בשירות סדיר. מדובר היה בתלונה מפורטת בה תיארה החיילת כיצד איש המילואים אנס אותה באלימות בשעת ערב מאוחרת במשרד.

מן הצד השני, חייל המילואים הציג גרסה שונה לחלוטין וטען שהשניים קיימו יחסי מין בהסכמה מלאה מחוץ לבסיס ואף החיילת היא זו שיזמה את קיום יחסי המין. כמו כן, טען חייל המילואים כי התלונה הינה תלונת שווא שהוגשה על ידי החיילת לאחר שחייל מילואים אחר המסוכסך עמו, לחץ על החיילת ושכנע אותה להגיש תלונה שאין בה אמת.

במהלך שמיעת הראיות בתיק, התברר, כי החיילת הרבתה לשקר לגבי חייה האישיים וחמור מכל שיקרה לגבי מקרה דומה שלטענתה התרחש בעבר. בפני בית הדין הצבאי הובאו עדים אשר שללו את גרסת החיילת ובמצב דברים זה, לא נותרה לבית הדין ברירה אלא לזכות את החייל מעבירת האינוס.

תלונת שווא בצבא בגין עבירות אלימות ואיומים

במקרה אחר בו ייצג עו"ד צבאי גיל ויינשטיין, הגישה חיילת תלונה למצ"ח נגד חייל סדיר בגין עבירות אלימות חמורות שכללו הכאה באגרופים, סטירות, חניקה ואיומים באמצעות סכין.

בין השניים התקיים קשר זוגי במהלכו החייל קנה לחיילת מתנות רבות, הזמין אותה למסעדות ולבילויים וסבר בתמימותו, כי החיילת נאמנה אך ורק לו.

באחד הימים, נטל החייל את הטלפון הסלולרי של החיילת וצפה בהודעות שהיא שלחה ונשלחו אליה מגברים אחרים. החייל הבין שהחיילת בוגדת בו והוליכה אותו שולל רק כדי שימשיך להרעיף עליה מתנות.

החייל יצא מהחדר בו הוא שהה עם החיילת ולקח עמו את הטלפון הסלולרי של החיילת. החיילת רדפה אחר החייל וצרחה עליו שיחזיר לה את הטלפון, אך זה נעלם.

בשלב זה, החליטה החיילת להגיש נגד החייל תלונת שווא למצ"ח ובה התלוננה שהחייל הכה אותה באגרופים, סטר לה, הפיל אותה לרצפה וחנק אותה, נטל סכין ואיים לפגוע בה. מטרתה של החיילת הייתה שהחייל יחזיר לה את הטלפון.

החייל נחקר באזהרה ולאחר החקירה נעצר בכלא צבאי לתקופת המשפט.

במהלך המשפט, הוכיח עורך דין צבאי גיל ויינשטיין, כי החיילת התלוננה תלונת שווא וכל רצונה היה שהחייל יחזיר לה את הטלפון. הוכח, כי החייל לא פגע בחיילת באופן פיזי ולא איים עליה. החיילת נתפסה באין ספור שקרים לגבי עברה, מסרה גרסאות סותרות לגבי האירוע וגייסה "עד ראיה" שנמצא על ידי בית הדין הצבאי כלא מהימן. בשל כל אלה, זוכה החייל מעבירות האלימות והאיומים.

לסיכום

דוגמאות אלה מוכיחות לנו שהתופעה הבזויה של תלונות שווא הינה תופעה רחבה שחולשת על כל האוכלוסייה ללא יוצא מן הכלל ונעשה בה שימוש גם בתלונות שמוגשות למשטרה הצבאית החוקרת.

ככל שהוגשה נגדכם תלונת שווא,  מומלץ להיוועץ ולהסתייע בעורך דין פלילי בעל ניסיון המכיר את החוק ופסיקות בית המשפט.  

כך גם, ככל שהוגשה נגדכם תלונה במסגרת הצבאית מומלץ להיוועץ בעו"ד צבאי – פלילי בעל היכרות וידע עם חוק השיפוט הצבאי ופסיקות בתי הדין הצבאיים.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]