בית המשפט הכיר בקשר בין סכיזופרניה אצל חייל לבין מראות מלחמה אליהן נחשף - 0404
+
בית המשפט הכיר בקשר בין סכיזופרניה אצל חייל לבין מראות מלחמה אליהן נחשף חדשות 0404

בית המשפט הכיר בקשר בין סכיזופרניה אצל חייל לבין מראות מלחמה אליהן נחשף

בית משפט השלום בחיפה קיבל את ערעורו של חייל ששירת בבסיס בגבול הצפון במהלך מלחמת לבנון השנייה, וסבל מלחץ נפשי מתמשך עקב חשיפה למראות חיילים פצועים וחללי צה"ל במסגרת תפקידו.

נ', התגייס לצה"ל בשנת 2004 ושימש כנהג קרבי בבסיס בצפון הארץ, בגבול לבנון. במהלך מלחמת לבנון השנייה בסיסו של נ' שימש כנקודת ריכוז הרוגים וחיילים פצועים, וכן כנקודת יציאה של כוחות רפואה אל שטחי הלחימה. במסגרת תפקידו כנהג, היה אחראי נ' על הובלת חללי צה"ל, וכן שימש כש"ג במהלך שעות היממה, אז נחשף למראות קשים של חיילים פצועים בדרגות שונות שהגיעו לבסיסו לקבלת טיפול רפואי. זאת בנוסף לקולות הירי והנפץ בסביבת הבסיס במהלך ימי הלחימה הרבים.

לאחר המלחמה חל שינוי התנהגותי, נ' החל לסבול מנדודי שינה, עצבנות יתר וקושי ביצירת קשרים חברתיים. במהלך שירותו אירעו מספר תקריות, בהם איים בנטיות אבדניות וביקש להיפגש עם קב"ן. באחד האירועים אף דרך את נשקו במטרה למשוך תשומת לב ולהיפגש עם גורם מקצועי מבריאות הנפש, ועל עבירה זו נשפט לימי מחבוש בבידוד למרות מצוקתו, מה שלטענת חוות דעת פסיכיאטרית החמיר את תסמיני מחלתו.

קצין התגמולים במשרד הביטחון דחה את תביעתו של נ', בטענה כי אין קשר בין מחלתו, סכיזופרניה, לבין תנאי שירותו. קצין התגמולים השליך את כלל מצבו של המערער על גירושי הוריו, מצב כלכלי ירוד בביתו כן הפרעות התנהגות בילדותו.

במסגרת ערעור שהוגש לבית משפט השלום שבחיפה על החלטת קצין התגמולים, טען נ' כי מחלתו נגרמה עקב חשיפה למראות הקשים במהלך המלחמה ועקב כליאתו בצינוק. בדיון המשפטי מינה בית המשפט מומחה שטען שרק חלק ממצבו של נ' נגרם עקב תנאי שירותו, אך נ' שיוצג בהליך הערעור על ידי עורך דין שחר המאירי שמתמחה בייצוג נכי צה"ל ותובעים מול משרד הביטחון, סרב לקבל את קביעת המומחה, ואכן לבסוף קיבל בית המשפט את הערעור במלואו. בית הפשט קבע כי קיים קשר סיבתי מלא בין מחלת הסכיזופרניה ממנה סובל נ' לבין אירוע דחק מתמשך שנמשך חודש ימים, בעת שהוא שירת באזור סכנה חריג במוצב צבאי על גבול לבנון, וכליאתו לאחר מכן. מלבד הפסיקה, חייב בית המשפט את משרד הביטחון בתשלום הוצאות למערער בסך של 12,000 שקלים

עורך הדין שחר המאירי הבעלים של משרד עורכי דין בחיפה, שייצג את החייל אומר כי מדובר במקרה מצער שבו משרד הביטחון מסרב לקחת אחריות על חייל שנפגע נפשית בצבא, "וכתוצאה מכך נכפה עליו ועל משפחתו לנהל הליך משפטי ממושך ומסובך. במקרה של נ' יצא הצדק לאור, בית המשפט פסק בצורה נכונה וראויה בהתאם לראיות שהוצגו בפניו. בקרוב יזומן נ' לוועדה רפואית שתקבע את שיעור נכותו".  עו"ד המאירי מסביר שלהערכתו נ' יוכר כנכה צה"ל ותקבע לו נכות גבוהה ביותר, נוכח מצבו הנפשי הקשה.