פעילות חשובה: מאות תלמידים ניקו את חוף מעגן מיכאל, ביצעו סקר פסולת ועקרו מינים פולשים - 0404
+
פעילות חשובה: מאות תלמידים ניקו את חוף מעגן מיכאל, ביצעו סקר פסולת ועקרו מינים פולשים חן אפק, החברה להגנת הטבע

פעילות חשובה: מאות תלמידים ניקו את חוף מעגן מיכאל, ביצעו סקר פסולת ועקרו מינים פולשים

כ-120 תלמידי כיתות י' מבתי הספר "המשותף" ו"כפר גלים" שבמועצה האזורית חוף הכרמל הדריכו ביום שני האחרון (29.4.19) כ-450 תלמידי כיתות ג' מהיישובים השונים במועצה, בהפנינג טבע מיוחד במינו, במסגרתו ניקו את החוף, ביצעו סקר פסולת סקר פסולת שאת ממצאיו יעבירו בקרוב למועצה האזורית על מנת שתתקין פחים מתאימים במקום, עקרו מיני צמחים פולשים בחוף ולמדו על חשיבותו של הים והשמורות הימיות.

במהלך האירוע, בהובלת בית ספר שדה חוף הכרמל של החברה להגנת בטבע, מחלקת חינוך במועצה האזורית חוף הכרמל ורשות ניקוז כרמל, הוקמו 11 תחנות הדרכה למען שמירה על הים והחופים, אותם הנחו התלמידים הבוגרים, שכללו תכנים שלמדו במשך השנה.

ההפנינג הינו שיא הפעילות במסגרת המחויבות האישית של התלמידים והוא נערך במסגרת תכנית "חוף נקי" של היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית במשרד להגנת הסביבה, שפועלת למזער את מפגע הפסולת הימית בישראל ולהביא לניקיונם של החופים והים בהתאם למחויבות הבינלאומית, לטובת הסביבה והציבור בישראל. "העדות לכך שהמוני ישראלים יצאו לטבע בחג נמצאת בפיד בפייסבוק וגם בשטחים הפתוחים, בצורת גבעות של אשפה ופסולת. כל מי שיוצא לטייל בטבע, שוהה בחופי הים או צועד במרחב הציבורי בישראל נתקל בתופעה המצערת הזו, ואנחנו כאן כדי לשנות את המצב", מסבירים בחברה להגנת הטבע.

המועצה האזורית חוף הכרמל נמצאת בין הכרמל לים ואחד ממשאביה המרכזיים הם החופים, לכן אך מתבקש שתלמידי בית הספר במועצה יעסקו בנושא. במהלך שנת הלימודים הקדישו תלמידי כיתות י' בבתי הספר "המשותף" ו"כפר גלים" את המחויבות האישית שלהם לנושא הים והחופים ובסדרה של מפגשים למדו על האתגרים שניצבים בפניהם – מינים פולשים, השפעות האדם, התחממות כדור הארץ ועוד – ועל הפתרונות המוצעים והאפשריים, כמו אפליקציית Sea Watch לטיפול בדיווחי ציבור על אודות מפגעים בים התיכון ובמפרץ אילת בזמן אמת אל גורמי האכיפה, הקמת שמורות ימיות וכו'.

"אנו שמחים כי המועצה נמצאת עם הפנים לים, לשמירה עליו ועל חופיו. תופעת הלכלוך יוצרת אי נעימות אסתטית, לצד פגיעה ממשית בבריאות הציבור ובמערכות אקולוגיות טבעיות. מחקרים מלמדים כי לכלוך, לרוב מצביע על סימפטום למשהו עמוק יותר – ניכור, חוסר אחריות, חוסר שייכות של האדם המלכלך למקום בו הוא משליך פסולת. לכן, אנחנו פועלים בקרב הגיל הצעיר על מנת להנחיל הרגלים נכונים", מסכמים בחברה להגנת הטבע.

חן אפק, החברה להגנת הטבע

חן אפק, החברה להגנת הטבע

חן אפק, החברה להגנת הטבע

חן אפק, החברה להגנת הטבע

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com