הישג כפול לרמב"ם: גם בשלישיה הפותחת של ניוזוויק וגם הצלחה גדולה במלחמה בחיידקים עמידים - 0404
+
הישג כפול לרמב"ם: גם בשלישיה הפותחת של ניוזוויק וגם הצלחה גדולה במלחמה בחיידקים עמידים ניצן זוהר

הישג כפול לרמב"ם: גם בשלישיה הפותחת של ניוזוויק וגם הצלחה גדולה במלחמה בחיידקים עמידים

המרכז הרפואי רמב"ם זכה החודש לשתי מחמאות מגופי מחקר חיצוניים שונים בתכלית. ראשית, רמב"ם הוצב בשלישיה הראשונה ברשימה שהכין ודירג צוות המחקר שהקים המגזין האמריקאי "ניוזוויק" לדירוג טיב בתי החולים בכל העולם. הציונים שהעניק הצוות האמריקאי, מעמידים את רמב"ם במקום השלישי בין 18 בתי החולים בישראל, עם ציון של 92.2 אחרי סורוקה ושיבא.

המחקר של ניוזוויק כלל מדינות נוספות, אך העיתון האמריקאי קבע שבכל מדינה יש לבחון את מערכת הבריאות בנפרד עקב השוני בין המערכות. כך למשל הציון של רמב"ם אינו בר השוואה לציון זהה של בית חולים מסינגפור או ארה"ב. ד"ר מיקי הלברטל, מנהל רמב"ם אמר כי מדובר בהישג מרשים מכיוון שהמחקר הוא עצמאי ונשען על מדדים אובייקטיבים.

ההישג השני שגרם לשביעות רצון גדולה ברמב"ם הוא הדו"ח של סיכום "חיידקי התראה" (שנקראים בשפה הפופולרית "חיידקים עמידים"). הדו"ח שחובר ע"י היחידה הארצית למניעת זיהומים במשרד הבריאות מצא כי רמב"ם נמצא במקום השני המכובד בין מרכזי העל הרפואיים בישראל, מבחינת ההצלחה בהפחתת המצאות "חיידקי התראה".

על פי הדו"ח, רמב"ם הוא גם בית החולים הנקי ביותר בחיפה בכל הקשור להימצאות חיידקי התראה. הדו"ח בדק מה מספר החיידקים העמידים שזוהו לכל 100 אלף ימי אשפוז. ארבעת סוגי החיידקים העמידים שנבדקו הם מסוג: CPE, CLOSTRIDIUM, ACINETOBACTER, VRE.

ד"ר חתאם חוסיין, מנהלת היחידה למניעת זיהומים ברמב"ם: "מדובר בעובדה סיזיפית של חינוך ובקרה בכל המחלקות. התחלנו בנקודה לא טובה לפני מספר שנים, לקחנו את המטלה של הפחתת החיידקים העמידים כמטרה חיונית ביותר, ואנחנו אכן בירידה מתמדת בכל הקשור לחיידקים עמידים והסיכון שהם מהווים לחולים. הגענו להפחתה של 77% בחיידקים עמידים בשנים האחרונות".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com