מנכ"ל חוננו לארדן: התערב בתנאי כליאתם של האסירים הלאומיים - 0404
+
מנכ"ל חוננו לארדן: התערב בתנאי כליאתם של האסירים הלאומיים ארגון חוננו

מנכ"ל חוננו לארדן: התערב בתנאי כליאתם של האסירים הלאומיים

עקב החזרתו של האסיר ינון ראובני לאגף התורני לפני החג, לאחר שלוש שנים בבידוד ובתנאים קשים, פונים בארגון חוננו לשר לביטחון פנים, גלעד ארדן, ומודים לו על התערבותו בנושא וכן מבקשים ממנו לטפל גם במקרים נוספים.

במכתב, שנשלח על ידי מנכ"ל ארגון חוננו, שמואל (זנגי) מידד, נכתב: "לפני ימים ספורים הועבר ינון ראובני, אסיר צעיר ששהה בתנאים קשים ביותר בכלא, לאגף התורני בכלא רימונים. ינון ורעייתו הצעירה תחיה נשאו בזמן שהותו במאסר ומאז הקשר ביניהם התנהל באופן בלתי אפשרי עבור בני זוג צעירים. לצערי המערכת התנכלה לבני הזוג ראובני ולא בחלה בשום אמצעי כדי למנוע את מעברו של ינון לאגף פתוח, תחילה של הליך שיקום, טלפונים ומפגשים עם אשתו הצעירה וכדומה.

תודתי נתונה לך על פועלך למען ינון ועל אוזנך שהייתה כרויה למצוקותיהם של הזוג הצעיר. כידוע לך תהליך זה נמשך זמן ממושך אך מוטב מאוחר מאשר אף פעם. אודה אם תמשיך לעקוב ולפקח על כך שתנאי הכליאה של ינון ישובו להיות כשל כל אסיר במדינת ישראל", ביקש מידד מהשר.

כמו כן, מבקש מידד בהזדמנות זו להפנות את תשומת ליבו של השר ארדן למצוקתם של אסירים נוספים להם מסייעים בארגון 'חוננו'. "בשנים האחרונות החלה מגמה של החמרה בתנאי כליאתם של אסירים יהודים המרצים עונשי מאסר על עבירות בעלות רקע לאומי" כתב מידד.

"כנגד כמה מן האסירים הללו, חלקם עדיין עצירים במהלך ניהול משפט, נוקטת המערכת ביד קשה כאילו היו אויב ולמעשה תנאי כליאתם חמורים משל מחבלים עם דם יהודי על הידיים. אסירים אלו לא זוכים לחיי חברה באגפים שלהם, לא מתאפשרת להם שגרת חיים של קיום תורה ומצוות כפי אמונתם, תפילה במניין, שיעורי תורה, מצוות החגים וכדו', והקשר עם בני המשפחה מתנהל תחת קשיים כבירים כשהם נתונים לחסדם של רשויות הכלא – ברצותם יתקיים ביקור פתוח וברצותם יתקיים ביקור מאחורי מחיצת זכוכית.

ברור לכל שמאותם אסירים לא נשקפת סכנה. הם אינם מסוגלים, גם אם ירצו, להוציא אל הפועל פעולות אלימות מחוץ לכותלי הכלא ואין כל הצדקה להחזקתם בבידוד ללא טלפונים וללא כל מגע עם בני אדם. מניסיון של עשרות שנות סיוע ותמיכה לאסירים כאלה אינני זוכר אף לא אסיר אחד שריצה עונש מאסר בגין מעשים בעלי אופי לאומי וחזר על מעשים דומים", ציין מידד.

עוד כתב מידד במכתבו כי "אסור לאפשר מצב שחרותם וכבודם של אסירים ייפגעו באצטלה של בחינה קטגורית כזו או אחרת. מעולם אסירים לאומיים לא זכו ליחס משפיל כמו בשנים האחרונות ואסור שבשם מלחמה עליה הכריז השר לשעבר יעלון ייפגעו אסירים אלו. איננו יכולים לקבל מצב שבו תנאיהם של אסירים אלו יוחמרו כאקט של ענישה קולקטיבית". לסיום, כותב מידד במכתבו לשר ארדן "אני סמוך ובטוח שתדע בשום שכל להפסיק את העוול הזה. דאגה לחירות נבחנת באותם מקומות מאתגרים".

כזכור, ראובני היה בבידוד קשה במהלך שלוש שנים שם מלבד שעת חצר אחת ביום היה סגור בתאו לאורך כל שעות היממה. בנוסף, נאסר עליו לשוחח בטלפון עם בני משפחתו והם מורשים לבקרו פעם בשבועיים בלבד. במשך כל השלוש שנים לא הורשה ראובני להשתתף במנייני תפילה גם בשבתות, חגים ובימים נוראיים.

מדובר בתנאים הקשים ביותר בשרות בתי הסוהר, וכעת נשארו שני אסירים נוספים בתנאים אלו, עמירם בן אוליאל – נשוי ואב לילדה הנאשם בפרשיית דומא, וקטין נוסף מהיישוב נחליאל בבנימין אשר הורשע בביצוע עבירות תג מחיר. גם בן אוליאל וגם הקטין ערכו את ליל הסדר לבדם, כל אחד בתאו, ללא מניינים וללא אסירים נוספים.

במשרד לבטחון הפנים סרבו להגיב על הדברים. 

מבזקיםלכל המבזקים

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com