חוק המואזין? תושבי לוד סובלים מרעש מטורף ברמדאן: "המשטרה הודיעה שלא תטפל" - 0404
+
צילום: 0404

חוק המואזין? תושבי לוד סובלים מרעש מטורף ברמדאן: "המשטרה הודיעה שלא תטפל"

אם אתם לא גרים בלוד ולא בסמוך למסגד, לא תצליחו להבין עד כמה סובלים אחינו מרעש מטורף של קריאות המואזין. הם סובלים כל השנה, כמו במקומות נוספים בארצנו, אך ברמדאן מדובר בסיוט של ממש.

תושבים בלוד פנו פעמים רבות למשטרת לוד בדרישה שתטפל ברעש הקיצוני במהלך הרמדאן, אלא שלטענתם המשטרה אמרה כי לא תאכוף את החוק ולא תטפל בבעיה. יתירה מכך, הערבים מצפצפים על החוק ופעלו להוספת רמקולים רבים מסביב לשכונות היהודיות, אשר פועלים באמצעות רשת אלחוטית המחוברת למסגדים. המשטרה הורידה כמה מהם, אבל רבים נותרו.

אחד מהתושבים סיפר לחדשות 0404: "אני תושב לוד בשכונת רמת אלישיב סמוך לתחנה המרכזית. מאז תחילת הרמדאן המשטרה והעירייה לא אוכפים את הרמקולים המוגברים מאוד של המואזין. כל הניסיונות מול רשויות החוק לא נתנו מענה ואף יותר מזה – הן לא מוכנות להתעסק ולאכוף את החוק. אנחנו חודש שלם בלי שינה והרשויות יודעות שהם מוסיפים  במכוון רמקולים ומגבירים אותם. עצוב שכך הם פני הדברים. היום ומחר יש את החג והם הולכים להתיש אותנו והגרוע מכל שגורמי האכיפה אומרים בפרוש שהם לא יאכפו".

בקבוצת הוואטסאפ של שכונת רמת אלישיב, שבה חברים גם מפקד תחנת משטרת לוד וראש העיר בעצמו, נכתב היום (ו'): "תושבי השכונה שלום, ביום הראשון של הרמאדן פניתי כאן בקבוצה למפקד התחנה כדי להתחיל ולהתארגן בנתינת מענה באיד אל פיטר. במהלך החודש המציאות בשטח הוכיחה שהמגזר הערבי לא שמע על ההידברות שמספרים לנו, לא מכיר החרמות רמקולים, לא שמענו על קנסות, ואם פורקו רמקולים בס"ח, אז על כל אחד שפורק הותקנו 10 חדשים וזה לאחר שניתן אור ירוק מפורש גם מהמפכ"ל. במצב הקיים, המשטרה לא רוצה/לא מסוגלת לטפל והם אומרים את זה בקול ובגלוי. כרגע סיימתי שיחה עם מפקד התחנה שאמר לי במפורש שהוא לא יטפל ברמקולים של המואזין כי זה ארצי.

ביום ראשון יחול חג האיד אל פיטר שאנחנו מכירים אותו היטב מהתפילות הארוכות בקולי קולות ברמקולים. הבקשה שלי מהמשטרה היתה לוודא שהתפילה לא תהיה ברמקולים. מפקד התחנה עדכן אותי שאתמול הוא אמור היה להיפגש עם המגזר בנושא ולכן המתנתי עד היום. לפי מה שנמסר לי ע"י המת"ח, המגזר הערבי לא יקיים תפילה המונית בחוץ. המשמעות (אם אכן כך יהיה) שרוב הסיכויים שכל התפילה הארוכה תהיה ברמקולים של המואזין. המשטרה מודיעה במפורש שגם אם תהיה תפילה ברמקולים היא לא תאכוף וזה בסך הכל מ 6 בבוקר ולא מ 4-בבוקר כמו שאנחנו טוענים… אני באופן אישי מאוכזב מאוד מאוזלת יד כזו של משטרת ישראל ובהחלט נדרש לעשות חשיבה לגבי הצעדים שלנו בנושא, אבל את זה נקיים בנפרד בקבוצות החלופיות". (בסרטון: הרעש ששומעים בימים אלה תושבי לוד מתוך בתיהם. בתמונה: אחד מהרמקולים שהוצבו).