הרמטכ"ל: "אין עוד מדינה שיש לה את יכולת ההגנה שיש למדינת ישראל" - 0404
+
הרמטכ"ל: "אין עוד מדינה שיש לה את יכולת ההגנה שיש למדינת ישראל" דוברות המרכז הבינתחומי הרצליה

הרמטכ"ל: "אין עוד מדינה שיש לה את יכולת ההגנה שיש למדינת ישראל"

הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, התייחס בכנס הרצליה 2017 למצב הביטחוני והבהיר כי ישראל היא המדינה המובילה בעולם מבחינת מערכות ההגנה. איזנקוט התייחס לאיראן ושלח מסר גם למצרים, תוך שהוא מבהיר כי המצרים יכולים להיות הראשונים שיביסו את דאעש בסיני.

איזנקוט: ״מאז מלחמת ששת הימים המאזן האסטרטגי של מדינת ישראל השתפר משמעותית לצד המורכבות הגדולה של צה״ל. אין עוד מדינה שיש לה את יכולת ההגנה שיש למדינת ישראל. האתגר של צה״ל הוא שהמלחמה תמשך מעט ככל הניתן עבור הציבור בישראל. במוקד האיום על ישראל ניצבת איראן, שתופסת עצמה כמעצמה אזורית. לפני יומיים בוצע ירי ממערב איראן ליעדים בסוריה – הוא בא לבטא משהו. החזון האיראני להשגת נשק גרעיני נותר במרכז האסטרטגיה של איראן. למרות שההסכם גלגל חלק מהיכולות, יש פה אתגר מתמשך ולמדינת ישראל יכולת במניעת נשק גרעיני לטובת ביטחון האזור והעולם".

איזנקוט התייחס למלחמה בסוריה: "מלחמת האזרחים בסוריה היא טרגדיה נוראית. יש לנו אינטרס שתהיה שם יישות מתפקדת. ישראל לא מעורבת בלחימה בסוריה לטובת צד כזה או אחר. היו פעולות למנוע העברת נשק, כך היה בעבר וכך יהיה בעתיד. ישנה תפיסה שנקראת שכנות טובה, שבה אנחנו מסייעים לבני המקום, זו החובה הבסיסית שלנו כשכנים וכיהודים".

על ארגון הטרור חיזבאללה אמר איזנקוט: "ארגון חיזבאללה נתפס בעיני כאיום המרכזי במעגל הראשון שעוטף את ישראל. יש לנו מודיעין טוב מאוד ואנחנו מכירים את הפריסה של ארגון חיזבאללה. צריך להזכיר לממשלת לבנון מה גרמה הגעת אנשי אש"ף ללבנון. צה״ל נמצא במוכנות גבוהה, יכולת מודיעינית טובה אך יש לנו אינטרנס שהשקט ישמר".

על הטרור ברחבי ארצנו: "פגשנו טרור שלא הכרנו – מאות צעירים וצעירות פלסטינים לקחו חלק בניסיונות פיגוע, כולל לפני שעתיים ניסיון דקירה בחטמ״ר בנימין.  היכולת להתמודד עם המציאות הזו היא תולדה של מדיניות הפעלת כוח נכונה – הפרדה בין טרור לאוכלוסיה שמאפשרת לאוכלוסיה להמשיך לחיות את חייה".

על סערת המנהל האזרחי אמר הרמטכ"ל: "המנהל האזרחי והמתאם הם חלק ביכולת של מדינת ישראל לספק בטחון מתוך מימוש האחריות שלהם למרקם החיים״.

"ברצועת עזה המציאות הבטחונית טובה ביותר מאז 1967. יש מוכנות לצד תקווה שהמציאות של השלוש שנים האחרונות תימשך שנים ארוכות, אמר איזנקוט והוסיף: "השלום עם מצרים הוא נכס אסטרטגי לישראל, המצרים מתמודדים עם טרור של מחוז סיני – אם יש מקום להביס את דעאש זה המקום הראשון בו זה יכול להתרחש".