בודקים את השמיעה - 0404
+
בודקים את השמיעה Pixabay

בודקים את השמיעה

השמיעה הינה אחד מחמישה החושים של בני אדם, המאפשר לקלוט צלילים וקולות באמצעות מערכת השמיעה. מערכת זאת עלולה להינזק עם השנים מסיבות שונות דוגמת חשיפה מופרזת לרעש או מהזדקנות. על מנת לברר אם קיימת ירידה בשמיעה, יש לבצע בדיקות שמיעה. כדי לבצע בדיקה זו, מומלץ לבחור במכון איכותי ולהתייעץ עם איש מקצוע העוסק בתחום זה. כיום, כל אדם, בכל גיל, עלול להרגיש פגיעה בשמיעה בגלל סיבות שונות, לדוגמה – בעקבות שמיעת מוזיקה חזקה דרך האוזניות. על מנת לדעת אם ההרגשה הזאת אמתית וקיימת ירידה בשמיעה, תוכלו לברר זאת בכמה דקות בודדות באינטרנט. מאמר זה, הינו מדריך על סוגי בדיקות שמיעה שונות, לפי גילאים.

בדיקות שמיעה לתינוקות וילדים

כאשר אנו מביאים תינוק לעולם, אנו דואגים לכך שיבצעו עבורו בדיקות רבות, על מנת לוודא שהוא בריא. עם זאת, בדיקת שמיעה מתבצעת לאחר הלידה אך לא מבטיחה שהשמיעה שלו תהיה תקינה לאורך כל חייו. בעיות שמיעה עלולות להתפתח עם השנים, כאשר הילד הולך וגדל. לכן, הורים רבים מנסים לקרוא לו או להפעיל צלילים ורעשים כדי לקבל תגובה. במידה והוא לא מסובב את ראשו כשהוא שומע רעשים, מומלץ לבצע בדיקת שמיעה מיוחדת לתינוקות וילדים.

בדיקה זו יכולה להיות מבוצעת כאשר התינוק בי כמה שבועות או חודשים. במהלך הבדיקה, משמיעים לתינוק קולות של פעמונים או רעשנים והמומחה בודק את תגובתו. אם התינוק בין שנה ומעלה, הבדיקה שונה ומתבצעת בחדר אטום. התינוק יושב על הוריו ולידו רמקולים המשמיעים קולות צלילים באוזן מצד ימין ומצד שמאל. כל מומחה יכול לזהות אם התינוק סובל מבעיות שמיעה.  

מתי כדאי לגשת לבצע בדיקות שמיעה?

אנשים לא מעטים הולכים ומאבדים את שמיעתם מדי יום ביומו, והם אינם מודעים לכך. אלה כמה סימנים שעלולים להעיד על כך שאתם צריכים לפנות למומחים כדי לבצע בדיקות שמיעה:

מגבירים כדי לשמוע – אתם נוטים להגביר את עוצמת הקול של הטלוויזיה בסלון או הרדיו במהלך הנסיעה ברכב. יש אנשים שאינם שמים לב לכך שהם עושים זאת, עד שחבר או קרוב משפחה מעיר להם על כך.

מבקשים לחזור על המשפט שוב – אתם נוהגים לשאול "מה?" בסיומו של כל משפט כמעט שאומר בן שיחתכם, או שאתם מבקשים ממנו לחזור על הנאמר.

שומעים "רעשים" – כאשר אלה בסך הכול קולות הסביבה שלכם. מצב זה עלול להעיד על מתח ועצבנות, אבל גם על ירידה בשמיעה.

לא פותחים את הדלת, לא עונים לטלפון – כי אתם לא שומעים את צלצול פעמון הדלת או הרינגטון של הטלפון הסלולרי. מצב זה עלול להעיד על כך שאתם צריכים לעבור בדיקת שמיעה.

מסובבים את הראש כדי לשמוע – במצב תקין, האוזניים צריכות לקלוט את קולות הסביבה מבלי שתצטרכו לסובב את הראש. כאשר אתם מסובבים את הראש למקור הקולות, הדבר עשוי לשמש כדגל אדום עבורכם ולהעיד על כך שאתם צריכים לעבור בדיקת שמיעה.

אתם נמצאים בהכחשה – כלומר, אתם מתעצבנים בכל פעם שמישהו מעיר על כך שייתכן שיש לכם בעיה בשמיעה. כי השלב הראשון שלפני ההכרה בכך שיש לכם בעיה, הוא ההכחשה.

בדיקות שמיעה באינטרנט, אונליין

זה בהחלט מה שאתם חושבים, בדיקת שמיעה אונליין מתבצעת באתר המיועד לבדיקה זו. הבדיקה  נמשכת כשלוש דקות ולאחר מכן תקבלו את פרטי התוצאות במייל. במהלך הבדיקה, אתם תשמעו קולות וצלילים באוזן שמאל וימין, ותצטרכו לסמן את האלמנטים המתאימים עבור כל אוזן. בדיקה זו מאפשרת לאבחן את היכולת שלכם להבין מספרים ומילים מסוימים עם רקע מרועש.