אושרה לקריאה שניה ושלישית הצעת חוק מתן דרכון לעולה - 0404
+
אושרה לקריאה שניה ושלישית הצעת חוק מתן דרכון לעולה לירן אהרון ירחי

אושרה לקריאה שניה ושלישית הצעת חוק מתן דרכון לעולה

ועדת הפנים בראשות ח"כ דודי אמסלם אישרה להצבעה בקריאה שניה ושלישית את התיקון לחוק הדרכונים, מתן דרכון לעולה, שהוגש על ידי ח"כ עודד פורר וח"כ יוליה מלינובסקי. התיקון לחוק בא לקבוע שבמקום תעודת המעבר המוענקת כיום לעולים – יוענק להם דרכון ישראלי.
יו"ר הוועדה, ח"כ דוד אמסלם: "אנחנו צריכים לקבל את העולה בדגלים ושוקולד. אנחנו רוצים לקבל את העולים לא על תנאי. יש כאן משהו ערכי – אמירה של הממשלה. כשההורים שלי עלו לארץ לא בדקו את ההשתקעות שלהם אלא חיבקו אותם".
ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו): "יש כאלה שעלו לארץ ואחרי כמה זמן הרימו ידיים מלנסות ולהוציא דרכון או אזרחות ישראלית – כי הם לא קיבלו דרכון. הם אומרים "אז אני לא ישראלי, אשאר אזרח צרפת או כל מדינה אחרת". מעכשיו כל אדם שעלה לישראל הוא כמו כל אזרח אחר שמבקש דרכון".

בדיון עלתה התנגדות משרד הפנים להעניק דרכון לכל עולה שיבקש זאת ללא בדיקת ההשתקעות שלו בארץ. מנהל מדור מרשם ומעמד ברשות האוכלוסים וההגירה, אלי לוי "כיום עולה מגיש בקשה ועושים לו בדיקה של ההשתקעות בארץ". לדבריו: "החשש מהתיקון נובע משתי סיבות. האחת – מטרת חוק השבות היא שהעולה יגיע וישתקע בארץ ולא על מנת שיבוא, יתאזרח ויסתובב בעולם. השנייה היא שבשנות ה- 90 קיבלנו פניות ממדינות אירופה על אזרחים שלנו שהסתובבו עם דרכון ישראלי ועסקו בעניינים פליליים, הדבר הזה משפיע על הסכמי ויזות עם אותן מדינות. בגלל המצב הזה החוק תוקן וקבעו קריטריונים של מבחן השתקעות ומדרג לתעודות מעבר ודרכונים".
ראש החטיבה לעניינים קונסולריים במשרד החוץ, אייל סיסו: "כיום ישנם כ- 500 אזרחים ישראלים בבתי הכלא מחוץ לגבולות ישראל, רובם לא עולים חדשים".