CMV בהריון: כדאי שתכירי - 0404
CMV בהריון: כדאי שתכירי Pixabay

CMV בהריון: כדאי שתכירי

CMV הוא וירוס שמרגיש כמו שפעת, אבל יכול ליצור שלל בעיות לעובר, ולא ניתן להתחסן מפניו. איך נמנעים מלהדבק בו? איך מגלים את קיומו ולמה בכלל הוא מסוכן?  

מה זה CMV, ולמה הוא מדאיג בהריון?


CMV הוא קיצור עבור ציטומגולו וירוס (Cytomegalovirus), נגיף ממשפחת ההרפס וקרוב משפחה של מחלת הנשיקה. מצד אחד קל מאד לתפוס וירוס CMV, בעיקר אם יש בסביבת האם לעתיד ילדים מתחת לגיל 6, ומצד שני במקרים רבים קשה לזהות שהאם לעתיד נדבקה, כיוון ש80% מהאוכלוסיה הבוגרת מחוסנת בפניה. אם האם לעתיד מחוסנת (יש בדמה נוגדנים מסוג IGG), התסמינים של הנגיף יראו כמו שפעת ויכללו תחושת עייפות וחולשה, חום, שיעול ונזלת וקול צרוד.

הבעיה היא ש-CMV יכול לעבור דרך השליה אל העובר. עד 4% מהנשים שאינן מחוסנות עלולות ללקות ב-CMV במהלך ההריון. במקרה שהאם נחשפה טרם ההריון לוירוס ה-CMV, הסיכוי שהעובר ידבק עומד על 1-2% בלבד. במקרה בו האם לא נדבקה בעבר ב-CMV, הסיכוי שהוירוס יעבור אל העובר עולה לכדי 30-50%.

איך נדבקים בוירוס?


אינטרקציה מרובה עם ילדים קטנים מתחת לגיל 6, לדוגמא במסגרת עבודה כגננת, במגורים בבניין שבו לרוב השכנים יש ילדים בגיל זה וכו', מגדילה את הסיכון לחשיפה ל-CMV. חשוב לציין כי ההדבקה בפועל מתרחשת באמצעות העברת נוזלי גוף. בחודשי ההריון כדאי להפחית מגע עם ילדים חולים ככלל, להמנע מלנשק ילדים חולים ולהקפיד על רחיצת ידיים עם סבון לאחר אינטרקציה עם ילדים חולים.

האם CMV מסוכן לעובר?

על אף שהיא אינה מסוכנת לאם, CMV יכול לסכן את העובר: וירוס זה הוא הסיבה השכיחה ביותר לזיהום תוך רחמי. בנוסף, כ-10-15% מהעוברים שנדבקו מהוירוס יוולדו עם פגיעות שונות ושיעור דומה יפתח עד גיל שנתיים בעיות ופגיעות כגון:

בעיות התפתחות ברחם (פיגור גדילה, משקל לידה נמוך, היקף ראש קטן)

בעיות ראייה או שמיעה

פיגור מוטורי או שכלי

טחול / כבד מוגדלים

צהבת

אנמיה שמקורה בהרס תאי הדם האדומים

מתי CMV מסוכן בהריון?

הדבקות ב-CMV בטרימסטר ראשון או סביב תקופת ההתעברות נחשבת להכי מסוכנת. אמנם בשליש הראשון של ההריון הסיכוי להדבקות קטן יותר, אך במקרה בו העובר נדבק, קיים סיכוי גבוה מאד שיסבול מפגיעה.

הדבקות ב-CMV  בהריון מתקדם, למשל, בטרימסטר השלישי מגדילה את הסיכוי שהעובר יידבק בוירוס, אך הוא נמצא בסיכון קטן משמעותית ביחס לסיכון של עובר שלקה בוירוס בשלבים מוקדמים יותר.

בדיקת CMV בהריון: איך מזהים אם לקית בוירוס?

בדיקת CMV היא לא חלק מבדיקות הסקר בהריון. (מה כן כלול בבדיקות הסקר בהריון? קראי באתר תינוק ישראלי). עם זאת, לאורך תחילת ההריון האם לעתיד עוברת מספר בדיקות דם וכן במקרה בו היא חולה במחלת חום דמוית שפעת, מבצעים בדיקה סרולוגית להמצאות נוגדנים בדם. בבדיקה זו בודקים את נוכחותם של נוגדני IGG, המעידים על הדבקות עבר בוירוס, ואת נוכחותם של נוגדני IgM המעידים על קיומה של מחלה פעילה.     

חשוב לומר כי שני סוגי הנוגדנים נשארים תקופה ארוכה לאחר ההדבקה, ולכן במקרה בו מתגלה בבדיקת CMV תוצאתIgM  חיובי נעשות בדיקות חוזרות על פני זמן, שמטרתן לבדוק האם יש עליה בריכוזי הנוגדנים בדם בתקופה זו, המעידה על זיהום פעיל וחדש, או בבדיקת זיקה לנוגדני IgG.

בדיקת דם לזיהוי CMV מאפשרת לזהות את המועד בו האם נדבקה בנגיף, והאם הוא פעיל או שמדובר בקיומם של נוגדנים מהדבקה קודמת. במקרה שבו ההדבקה התרחשה במהלך ההריון, הבדיקה שתקבע האם העובר נדבק גם הוא ב-CMV היא דיקור מי שפיר.

דיקור מי שפיר לעובר עם חשד לCMV


כאשר אשה לוקה בCMV במהלך ההריון, קיים סיכוי של 40% שהיא תעביר אותו לעובר. במקרה בו העובר נדבק, הוא יפריש את הנגיף למי השפיר וניתן יהיה לקבוע האם גם הוא חולה, באמצעות בדיקת מי שפיר.

דיקור מי שפיר לעובר שנחשד כחולה ב-CMV יבוצע לאחר כ-7 שבועות ממועד ההדבקה המשוער, ולאחר שבוע 22 להריון.

אם תוצאות הדיקור יצאו חיוביות, ההמלצה היא לבצע הדמיות אולטרסאונד ו-MRI ולבחון את ממצאיהן. על פי הססטיסטיקות, בכ-85% מהמקרים לא יהיו ממצאים הדמייתיים כלל. אבל במקרה בו נתגלו בהדמייה ממצאים חמורים, יש לבחון את האפשרות להפסקת הריון.

במקרה בו האם אינה מעוניינת לבצע דיקור מי שפיר, ההריון ילווה במעקב הדמייתי הכולל סקירת אולטרסאונד לאיתור פגמים נפוצים בהדבקה מ-CMV בעוברים וסריקת MRI למוחו של העובר בשבוע ה-32 להריון.

השפעותיו של וירוס ה-CMV אינן תמיד מיידיות. ייתכן מצב שבו הבדיקות לעובר לא יראו שום עדות לפגיעה, אך עד שיגיע לגיל שנתיים יתפתחו אצלו בעיות התפתחות שונות. מצב זה עלול לקרות אצל 10-15% מהילודים שנחשפו לוירוס במהלך ההריון.

לסיכום, מה חשוב לדעת אם נדבקת ב-CMV?

התקדמות הרפואה הביאה לכך שכיום הדבקות ב-CMV אינה מחייבת ביצוע הפלה באופן מיידי. אבל במקרה בו קיים חשד, חשוב לבצע את הבדיקות הרלוונטיות – בדיקת מי שפיר ובדיקות ההדמיה על מנת להבין האם העובר נדבק ומהו היקף הנזק שנגרם לו.

המאמר נכתב על ידי מערכת האתר "תינוק ישראלי", האתר המקיף והמקצועי בישראל בנושאי הריון ולידה.

לגלישה לאתר: https://www.israelibaby.co.il

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]