שני ישראלים נדבקו בנגיף הזיקה כששהו בתאילנד ובצפון אמריקה ואובחנו בישראל - 0404
+
שני ישראלים נדבקו בנגיף הזיקה כששהו בתאילנד ובצפון אמריקה ואובחנו בישראל אלון עתני

שני ישראלים נדבקו בנגיף הזיקה כששהו בתאילנד ובצפון אמריקה ואובחנו בישראל

שני חולים שנדבקו בנגיף הזיקה, בעודם שוהים בחו"ל, אובחנו בנפרד השבוע בישראל. החולה הראשונה מבאר-שבע, נדבקה במהלך שהותה במרכז אמריקה וצפונה ומצבה טוב, החולה השני, מהמועצה המקומית שוהם, נדבק בתאילנד והחלים. החולים קיבלו הנחיות ספציפיות להתנהלות בנוגע לנגיף. מתחילת 2019 זוהו בסך הכול שלושה חולים בישראל אשר נדבקו בנגיף הזיקה בחו"ל. עד כה לא התגלתה בישראל העברה מקומית של הנגיף.

המשרד להגנת הסביבה הנחה את עיריית באר שבע ואת המועצה המקומית שוהם לבצע את פעולות ההדברה הנדרשות לצורך מניעת הדבקה במחלה. המשרד עוקב אחר ביצוע פעולות הניטור, ההסברה וההדברה החוזרת שעל הרשויות לבצע.

בישראל נפוץ יתוש הטיגריס האסיאתי הגורם למטרדי עקיצות קשים ועלול גם להעביר את נגיף הזיקה. יתוש זה פעיל גם בשעות היום. יש לנסות ולאתר את מקומות ההתפתחות של היתוש בגופי מים קטנים מפוזרים ונסתרים, ובכלל זה תחתיות עציצים ואגרטלים, וליבשם. כמו-כן חיוני להקפיד על התמגנות מעקיצות יתושים כדי למנוע העברת מחלות, כולל בשעות היום.

משרד הבריאות מביא לתשומת ליבן של נשים הרות והמתכננות להיכנס להריון שעדיין קיימת העברה פעילה של נגיף הזיקה במדינות רבות בעולם, לרבות בתאילנד.

מהי מחלת נגיף הזיקה?

מחלת הזיקה היא מחלה נגיפית המועברת בעיקר על ידי עקיצות יתושים. המחלה לרוב קלה או נטולת תסמינים, והיא יכולה להתבטא בחום, פריחה, כאבי פרקים, או דלקת של לחמיות העיניים. יחד עם זאת, במקרים נדירים תיתכן הופעה של סיבוכים נוירולוגיים כגון תסמונת גיאן-ברה. עיקר העיסוק במחלה זו נובע מהחשש כי אישה שנדבקה בנגיף זה במהלך היריון עלולה להעביר את הנגיף לעובר, וכתוצאה מכך יגרמו מומים נוירולוגיים ליילוד, ביניהם התפתחות מוגבלת של המוח. 

 

פעולות שיש לנקוט ודרכי התגוננות מפני יתושים: http://www.sviva.gov.il/subjectsenv/pestcontrol/pests/mosquitos/pages/westnilevirus.aspx

מידע נוסף על נגיף הזיקה: https://www.health.gov.il/Subjects/disease/zika/Pages/default.aspx