ראשונות להציל חיים - 0404
ראשונות להציל חיים יח"צ

ראשונות להציל חיים

שיר הגיעה להתנדבות באיחוד הצלה אחרי שעשתה החייאה על אביה שהתמוטט. החובשת דנה מגשימה חלום ישן ומתנדבת לצד עבודתה כקוסמטיקאית ומשווקת רפואית. שגית הפרמדיקית מאושרת שהיא יכולה להציל חיים גם מחוץ לשעות העבודה. לקראת יום האישה הבינלאומי 2019, שלוש נשים מרשימות, מספרות על הפעילות שלהן ברשת המתנדבים להצלת חיים של איחוד הצלה ומוכיחות שלנשים יש רק יתרונות בתחום הזה

5,000 אנשי רפואה מרכיבים את רשת המתנדבים להצלת חיים של איחוד הצלה. החובשים, הפרמדיקים והרופאים מגיעים מכל גווני החברה בישראל. אבל לקראת יום האישה הבינלאומי 2019 שיצוין ברחבי העולם ביום שישי הקרוב, בחרנו להתמקד בשלוש מתנדבות מתוך נשים רבות הפועלות בארגון שמטרתו הגשת עזרה ראשונה מיידית. הראשונה היא שיר כספי (24) מערד. היא מעידה על עצמה שהיא "מורעלת על ההתנדבות. יש ימים שאני יוצאת לארבעה חמישה אירועי חירום ביום ועוזרת לחולים ופצועים רבים עוד לפני הגעת האמבולנס. לא פעם הטיפול מציל חיים וזה נותן לי סיפוק אדיר". להתנדבות הגיעה בעקבות שני אירועים אישיים שקרו לה.

שיר כספי. צילום: יח"צ

 

"לפני 7 שנים סבא שלי לקה בדום לב בבית. אני זוכרת את הדקות שעברו עד שהאמבולנס הגיע. זה נראה כמו נצח. סבא נפטר ואני הבנתי שאני חייבת שתהיה לי איזו הכשרה בסיסית כדי שאוכל לעזור במקרים כאלו. לכן עשיתי קורס עזרה ראשונה בסיסי. שלוש שנים אחר כך אבא שלי איבד את ההכרה בבית. עם הידע הבסיסי שהיה לי, התחלתי לבצע בו עיסויים והצלתי את חייו. אחרי האירוע הזה כבר החלטתי שאני רוצה להיות חובשת ונרשמתי לקורס של איחוד הצלה. אחרי לימודים של חצי שנה והכשרה של 100 שעות בשטח הצטרפתי רשמית לרשת המתנדבים להצלת חיים של איחוד הצלה".

כספי מסבירה כי להתנדבות שלה בערד יש משמעות גבוהה. "ערד היא עיר מרוחקת וכשיש כמה מטופלים שצריכים עזרה במקביל עלול להיווצר מצב שאין מספיק אמבולנסים פנויים שיכולים להגיע במהירות. אז אני רואה באופן מובהק את היתרון ברשת המתנדבים שלנו שמגיעים מהר ומגישים עזרה ראשונה עד שהאמבולנס מגיע". כספי לא רואה בעובדה שהיא אישה חובשת מגבלה או משהו שמבדיל אותה ממתנדב. "הרבה פעמים גברים רואים אותי סוחבת את תיק העזרה הראשונה הגדול ושואלים אם כבד לי או שאני צריכה עזרה? אבל אני מסתדרת מצוין. אני סוחבת לבד את הציוד הרפואי, את הדפיברילטור וגם עוזרת לצוותים להוריד חולים מקומות גבוהות לאמבולנס. אם כבר אני מוצאת הרבה יתרונות בכך שאני חובשת מתנדבת. חוץ מהידע הרפואי אני מביאה איתי גם את האמפטיה שלי ויש פעמים שנשים דתיות שמחות שמגיעה חובשת ולא חובש". לסיכום היא אומרת "נשים יכולות להתנדב כחובשות בדיוק כמו גברים ואני ממליצה לכל מי שרוצה לתרום ולהציל חיים להצטרף לאיחוד הצלה".

התנדבות מלאת אדרנלין

דנה אטיאס (33) אם לשלושה, שתי בנות ובן, מתל אביב מתנדבת גם היא בארגון. היא עובדת כקוסמטיקאית וכמשווקת רפואית בבית חולים אסותא תל אביב. לצד אלו היא משלבת את ההתנדבות. "המתנדבים באיחוד הצלה עוסקים בשגרת היום שלהם", היא מסבירה. "אבל אם המוקד שלנו מזהה בסביבה הגיאוגרפית של המתנדבים אדם שזקוק לעזרה רפואית מיידית, הוא מזניק אותנו. אז אנחנו עוזבים הכל וממהרים להגיש עזרה רפואית מהירה עד שיגיע אמבולנס למקום. זמן ההגעה הממוצע שלנו לחולה או פצוע הוא 3 דקות". להתנדבות באיחוד הצלה הגיעה בעקבות חלום ישן לעסוק במקצוע רפואת החירום. "ההתנדבות באיחוד הצלה מלאת אדרנלין אבל מעל הכל היא עבורי דוגמא ומופת לילדים שלי", היא מספרת. "בכך שאני מתנדבת בסיוע ועזרה לזולת אני מרגישה שאני מנחילה להם את ערך ההתנדבות".

דנה אטיאס. צילום: יח"צ

העזרה שהיא מגישה לא מסתכמת תמיד רק בסיוע רפואי. "לפני שנה הזעיקו אותי לזירת אלימות בתל אביב. הגענו לביתה של אישה שהוכתה על ידי בן זוגה והיא ובתה בכו. המחזה הזה היה קשה לי מאוד. טיפלתי בהן אבל גם ניסיתי לתת להן נחמה, חיבוק מאישה לאישה ולהיות שם עבורן. כחצי שעה אחר כך הזעיקו אותי לרחוב סמוך לאישה שכורעת ללדת. יילדנו את האישה ונולדה לה בת מקסימה. וזה ממחיש את המהות של ההתנדבות שלנו שלפעמים אנחנו שם במקרים כאובים ולפעמים בסיטואציות משמחות".

זוכה להציל חיים ביומיום

שגית לוי (41) נשואה ואם לארבעה ילדים היא פרמדיקית בצוות הרפואה של חברת החשמל ומתנדבת באיחוד הצלה. "יש לי הכשרה רפואית כבר מגיל 18", היא מגלה. "כנראה שתמיד הרגשתי צורך לעזור לאנשים. לפני שהצטרפתי לאיחוד הצלה חשתי תסכול שהידע שלי והיכולת שלי להציל חיים לא משמשים אותי גם מחוץ לעבודה. עד ששמעתי על איחוד הצלה וישר הצטרפתי לרשת המתנדבים להצלת חיים. מאז אני זוכה להציל אנשים ביומיום שלי". היא מספרת על השילוב בין משפחה, עבודה והתנדבות. "יש לי ילדים מדהימים. ברגע שהם יודעים שיש מקרה והם שומעים את מכשיר הקשר שלי מצפצף, הם אומרים לי, אמא תלכי להציל חיים אנחנו מחכים לך בבית. הם יודעים שהרבה פעמים אמא מגיעה ראשונה לחולים ופצועים ומטפלת בהם".

שגית לוי. צילום: יח"צ

 

לוי נזכרת בסיפור מיוחד שקרה לה "יצאתי עם הילדים לפסטיגל בעיר ולמישהו היה התקף אפילפסיה. היו שם המון אנשים, הילדים שלי ידעו שאני מטפלת, אז הם פשוט נצמדו לי לרגליים כדי שאני ארגיש שהם איתי. וכך טיפלתי באיש. אני נזכרת בעוד סיפור שקרה לי כשהייתי עם הילדים במרפאת שיניים, ובתוך חדר הטיפולים אדם התעלף. נכנסתי לתוך החדר לטפל, והילדים שלי פשוט ישבו וחיכו עד שאני אסיים". לסיכום היא אומרת "איחוד הצלה בשבילי זה ארגון תומך מחבק, מפרגן, ומכבד. איחוד הצלה נותן לי את כל האמצעים להציל חיים וזה הדבר הכי חשוב בעיניי. אני גם שמחה להראות שפרמדיק זה לא מקצוע גברי, אלא שכל אשה יכולה לשמש במקצוע הזה. כי בהצלת חיים אין שום הבדל בין גבר לאשה. כולנו עושים את זה במסירות ומכל הלב".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]