למרות שריפת הפסולת וזיהום האוויר, בג"ץ דחה עתירה נגד המזבלה הפיראטית של קלקיליה - 0404
+
למרות שריפת הפסולת וזיהום האוויר, בג"ץ דחה עתירה נגד המזבלה הפיראטית של קלקיליה רגבים

למרות שריפת הפסולת וזיהום האוויר, בג"ץ דחה עתירה נגד המזבלה הפיראטית של קלקיליה

פסק דין מטריד של בג"ץ השבוע. תנועת רגבים עתרה עבור מועצה אזורית שומרון יחד הישוב צופים ווועד מתיישבי שומרון, כנגד המנהל האזרחי בגין אי אכיפת הריסת המזבלה בקלקיליה, שאינה חוקית, ואף עוסקת בשריפת פסולת דבר המזיק לתושבי הסביבה בהם תושבי צופים שחלק מילדיהם החלו אף לסבול מבעיות נשימה בעקבות הדברים.

בתשובתו אמר בג"ץ בין השאר: "אמנם תחנת המעבר החלה לפעול ללא היתר כדין… ואף כיום הנושא טרם הוסדר…וגם אין חולק כי פעולות האכיפה שבוצעו לא מנעו את השריפות באתר.. ". על אף קביעות נחרצות אלו של בג"ץ, החליטו השופטים לאפשר למזבלה להמשיך לפעול והעתירה נדחתה.

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן אמר על כך: "בג"ץ במפגיע מתערב בסדרי עדיפויות ובלוחות זמנים של המנהל האזרחי לאכיפה ולהריסה כשמדובר בבתים של יהודים ביהודה ושומרון, וזאת ראינו בעמונה, בעפרה ובנתיב האבות, ואף מצא לנכון להתערב בחקיקה של נבחרי ציבור, אך כאשר הדבר נוגע לפעולות לא חוקיות של הציבור הערבי ביו"ש, אף כשפעולות אלו הן מסכנות חיים ומזיקות הן לציבור הערבי והן לציבור היהודי, קובע בית המשפט כי אינו מתערב בסדרי עדיפויות באכיפה במנהל האזרחי, ואף מכשיר בפועל מקום לא חוקי מסוג זה".

מתנועת רגבים נמסר: "ברחבי יהודה ושומרון פועלות מעל מאה מזבלות פיראטיות ערביות הגורמות לזיהום אוויר ופגיעה סביבתית חמורה, בשעה שהרשויות הישראליות נדרשות לשנע את האשפה בעלות אסטרונומית לאתרים מוסדרים בתוך תחומי הקו הירוק. מצער ששופטי בג"ץ העדיפו להסתתר מאחורי מסך העשן המיתמר מהמזבלות, ולתת יד לכניעה לטרור הסביבתי, במקום להוציא צו מוחלט לסגירת המזבלה שנולדה בחטא".