קראטה קיד כחול לבן - אומנויות לחימה - 0404
+
קראטה קיד כחול לבן – אומנויות לחימה

קראטה קיד כחול לבן – אומנויות לחימה

רבים מאיתנו נחשפו לאומניות הלחימה של המזרח דרך סרטים של אמני לחימה דוגמת ברוס לי, ז'אן קלוד וון-דם, ג'קי צ'אן ואחרים. אמנויות הלחימה השונות משלבות בתוכן אלמנטים רבים כמו כוח, גמישות ומהירות לצד ערכים חברתיים ופילוסופיים כמו כבוד, התמדה והתפתחות אישית. על כן מובן מדוע הורים רבים שולחים את ילדיהם לחוגים אלה כבר מגיל מוקדם.

הקראטה, אשר מקורו באי אוקינאווה ביפן, הוא אחת מאומנויות הלחימה העתיקות בעולם. פירוש המילה קראטה הוא "היד הריקה" ויש לכך שני הסברים: האחד הוא משום שבקראטה משתמשים רק בגוף והיד היא ריקה מכלי נשק, השני הוא משום שהיד של לוחם הקראטה ריקה מכוונת זדון. למה הכוונה? הקראטה מבוסס על כללי התנהגות, מעיין פילוסופיה אשר שמה דגש על אופי המתאמן ופיתוחו האישי.

לימודי קראטה מתחילים משינון 5 משפטים הנקראים "דוג'ו קון" כלומר כללי הדוג'ו. אחד מאותם כללים הוא "הימנע מהתנהגות אלימה", כלומר על המתאמן (או בשפה המקצועית, הקרטקה) להימנע בכל מצב משימוש באלימות ובדברים אותם הוא למד באימונים. על פי החוקים המסורתיים של הקראטה, מותר לאדם להשתמש בקראטה אך ורק כאשר נשקפת סכנה לו או לאחד מקרוביו. השימוש בזדון בטכניקות קראטה אסור.

חוג קראטה הפך בשנות ה-90 לאחד החוגים הפופולריים אליהם נשלחים לילדים, כנראה הודות לסרט "קראטה-קיד" אשר היה להיט קולנועי והציג היתרונות הרבים אותם מוסיף הקארטה לחייו של כל ילד: תחילה הקראטה נותן ביטחון לכל קרטקה. ביטחון עצמי המבוסס על יכולות אותן הקרטקה משפר בכל אימון ואימון. יכולות אלה מאפשרות לו להגן על עצמו בכל מצב, הן בעת תקיפה בנשק והן בעת תקיפה מצד מספר אנשים.  

יתרונות הקראטה: הביטחון מגיע לא רק בזכות הידע בהגנה עצמית אלא גם בזכות היכולות הפיזיות שמפתח הקראטה: כוח, מהירות, זריזות, גמישות, שליטה עצמית ודיוק. אומנויות לחימה רבות מלמדות טכניקות תקיפה שונות אך הקארטה נבדל בכך שהוא מעצים את היכולות הנ"ל. אומנויות לחימה אחרות פחות שמות דגש על פיתוח אלמנטים אלה ומתמקדות יותר בפגיעה והכנעה יעילה של היריב. הדגש בקראטה הוא על התפתחות פיזית לצד התפתחות אישית לכן מושם דגש מיוחד על כבוד וסובלנות כלפי אלה המתאמנים איתך בדוג'ו וכמובן כלפי הסנסיי (המאמן), כאשר כל אימון מתחיל ומסתיים בקידה ובסוג של מדיטציה אתה עושים המתאמנים.

משלבים את סודות המזרח: חרף יתרונותיו הרבים של הקראטה, אמנות לחימה זו מוגבלת כאשר הדבר מגיע לקרב צמוד או קרב קרקע. במצבים כאלה למומחי ג'ודו או ג'יוג'יטסו ברזילאי יש יתרון מוחלט על איש הקראטה, אשר הטכניקות שלו מסתכמות בעיקר בטכניקות בעיטה ואגרוף בעמידה. אומנות לחימה משולבת נועדה לקחת את החוזקות של כל סגנון לחימה ולשלב אותן יחד על מנת ליצור סגנון לחימה מושלם, ללא חולשות. כך נוצרה אמנות לחימה משולבת (MMA) הכוללת קראטה, קיק בוקסינג, ג'יו-ג'יטסו ברזילאי, ג'ודו, האבקות, אגרוף ועוד.  הסגנון זכה לתנופה רבה בשנים האחרונות הודות לפופולריות של קרבות ה-UFC ומאפשר למתאמנים לצבור מגוון רחב של כלים שימושיים לכל מצב בו יתקלו בחיים.

ליצירת קשר עם מדריך מוביל בתחום הקראטה והלחימה המשולבת פנו כעת לבית המדרש הגבוה לאומנויות הלחימה.