הקוד האתי של בנט כלפי המרצים: אחת הפעולות החשובות ביותר בתחום החינוך - 0404
+
הקוד האתי של בנט כלפי המרצים: אחת הפעולות החשובות ביותר בתחום החינוך לע"מ

הקוד האתי של בנט כלפי המרצים: אחת הפעולות החשובות ביותר בתחום החינוך

אחרי שנים של פעילות של קליניקות אקדמיות של ״בצלם״, מרצים שקוראים לחרם, אפליית תלמידים ימניים ומרצים שדוחפים בכוח את האג׳נדה הפוליטית שלהם (לרוב שמאלנית ואף שמאלנית קיצונית) ללא קשר לחומר הנלמד, עשה שר החינוך נפתלי בנט צעד חשוב מאוד. הקוד האתי שחיבר פרופ' אסא כשר, לבקשת בנט ובין השאר בנושא התנהלות פוליטית של מרצים באוניברסיטאות ובמכללות, הוא מהלך חשוב שיישומו יביא סוף סוף לאיזון ולהעברת חומרי הלימוד לסטודנטים ולא מעבר לכך.
 

סטודנטים רבים מתלוננים על מרצים שבוחרים לבזבז את זמן הלימודים על העברת מסרים פוליטיים. הם זועמים על כך, מתקשים להתרכז בשיעור מרוב תסכול וזעם וכל זאת למרות שהקצו מכיסם הפרטי עשרות אלפי ש"ח כדי ללמוד. הם משלמים על לימודים ובתמורה מקבלים גם אג'נדות הפוגעות בהם ובמדינת ישראל.

מי שמחפש את ההוכחות לכך יכול להזכר באירוע הבא: באוגוסט 2014 פרסמו מספר מרצים באקדמיה מכתב לאגודה האנטרופולוגית האמריקאית הקוראת להם להמשיך בחרם האקדמי על מדינת ישראל. בין המרצים – דר' חאלד פוראני מאוני' תל אביב, דר' יעלה רענן ממכללת ספיר ודר דלית שמחאי ממכללת תל חי. למרות פניות רבות אליהם, המוסדות, המומנים במלואם על ידי משלמי המסים בישראל, לא עשו דבר בעניין זה ולא פעלו כלל.

דוגמא נוספת לכך הן תכניות לימודים וקליניקות – תכנית עמיתי זכויות אדם של מרכז "מינרבה" באוניברסיטה העברית מעניקה 4 נק' זכות + מלגה של 9000 ש"ח. בין ארגוני השמאל שניתן להתנדב בהם נמצא "המוקד להגנת הפרט" הפועל להגנה על מחבלים. רק לאחרונה הגן הארגון בבג"ץ על בית המחבל שרצח את הרב מיכאל מרק ז"ל ואת בית המחבל שרצח את הילדה הלל אריאל.

ועכשיו, קצת עובדות:

מי שמכיר את פרופסור אסא כשר יודע בוודאות שאינו נחשד בימניות.

בארה"ב קיים במוסדות אקדמאיים קוד אתי מזה 80 שנה.

כבר ב-2010 המל"ג החליט על שלילה מוחלטת של כל ניסיון לפוליטיזציה של האקדמיה – המוסדות נכשלו כשלון חרוץ ולא ביצועו מהלכים לקיום החלטה זו.

שנים רבות מגיעות תלונות רבות על התנהלות מרצים בזמן שיעורים באקדמיה. התלונות נמשכות עד לרגע זה.

לא יכול להיות שמרצה ינצל את מעמדו כדי לקדם אג'נדה פוליטית – דבר הקורה בפועל מסביב לשעון. גם לחופש ביטוי יש גבול.

כל אלה ועוד הביאו את הצורך המיידי והחיוני להגדיר קוד אתי מיוחד להתנהלות ראויה בתחומי החפיפה שבין פעילות אקדמית לפעילות פוליטית. 

פרופסור כשר, אשר חיבר בין השאר את הקוד האתי של צה״ל, נענה לבקשת שר החינוך בנט. בחודשים האחרונים הוא עבד על הדו"ח והגיש אותו לאחרונה לשר בנט. הדו"ח החשוב יובא לאישור המל״ג בקרוב.

עיקרי הדו"ח שחיבר פרופ' אסא כשר: 

חופש אקדמי מוחלט – כן. קידום אג'נדות פוליטיות של מרצים באקדמיה – לא. 

הרעיון: להפריד בין אקדמיה לפוליטיקה.

מרצה רשאי להביע את עמדותיו הפוליטיות באופן פרטי ללא מגבלות כמובן, אך לא בתוך כיתה אל מול תלמידיו מתוך עמדת סמכות. 

האקדמיה אינה מרכז מפלגה ולא יתכן שתלמידים יחששו להביע את דעתם בשיעורים מחשש לציונם, או לחילופין, שמרצים יקראו להחרים את המוסד שבו הם מלמדים. 

אם מרצה בכל זאת יבחר להעביר מסרים פוליטיים ומי מהתלמידים יתלונן על כך: סטודנט יוכל לפנות לגוף האוכף ואותו מרצה עלול לקבל ״הערה חינוכית״ מטעם המוסד. במידה ומרצה יצפצף על ההערה החינוכית – ישקלו נגדו צעדים משמעתיים. 

כל מוסד יחוייב להקים יחידה אשר,  תפקח ותבקר את הפעילות הפוליטית במוסד. זה יכול להיות מנגנון קיים כדוגמת ועדת אתיקה או נציב קבילות סטודנטים, או מנגנון חדש שאמור להתנהל ע״י חברי הסגל האקדמי של אותו מוסד.

החידוש: כל פניה שתגיע ליחידה הזו תהיה חייבת במענה לאותו סטודנט שפנה. זה לא המצב כיום. כיום סטודנט יכול להתלונן ואף אחד לא חייב להשיב לו ובפועל – גם אף אחד אינו משיב. 

חבר סגל אקדמי לא ישתתף בחרם אקדמי על המוסדות להשכלה גבוהה ואף לא ישתתף בקריאה לזולתו לממש חרם כזה או לתמוך בו. 

אין שום היגיון לממן מרצה שפועל כנגד המוסד שבו הוא עובד או כל מוסד אחר. אנחנו משלמים משכורת למרצה באוניברסיטה והוא קורא להחרים את ישראל? הגיע הזמן לעשות סוף לתופעה הבזויה הזו. 

קלינקות ותכניות לימודים לא יוכלו לקיים שיתופי פעולה עם עמותות המזוהות פוליטית.

הקוד מאוזן, שקול, ועונה על כל הנקודות הרגישות בתחום שבין אקדמיה לפוליטיקה. 

מדובר בקוד אתי מקצועי מאוד שחובר לאחר עבודה יסודית ומעמיקה כולל פגישות עם הגורמים הרלוונטיים באקדמיה.