קהילת חדרה והסביבה של החברה להגנת הטבע תערוך הפנינג בבריכת החורף שבביצת זיתא - 0404
+
קהילת חדרה והסביבה של החברה להגנת הטבע תערוך הפנינג בבריכת החורף שבביצת זיתא דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

קהילת חדרה והסביבה של החברה להגנת הטבע תערוך הפנינג בבריכת החורף שבביצת זיתא

קהילת חדרה והסביבה של החברה להגנת הטבע תערוך ביום שבת הקרוב (9.2.19) בין השעות 10:00-13:00 את ההפנינג המסורתי בבריכת החורף שבביצת זיתא, כאשר בשנים קודמות השתתפו אלפי בני אדם באירוע.

הפעילות תכלול תחנות הדרכה, תצפית ופעילות בנושא החיים בבריכות החורף וכן סיורים מודרכים קצרים אל שטח הבריכה בהדרכת מדריכי החברה להגנת הטבע ובשיתוף תושבים-פעילים מחדרה וחניכי הצופים. "אזור זיתא מאוים ע"י תכנית של הותמ"ל לבניית כ-6,000 יחידות דיור במזרח העיר. השטח המיועד לתכנית מהווה בחלקו את שטח ההצפה של ביצת זיתא, שלמרבה הצער רק חלקה הקטן מוכרז כשמורת טבע", אומרת איריס ארבל, מנהלת קהילת החברה להגנת הטבע בחדרה והסביבה.

בחברה להגנת הטבע מסבירים כי באזור הביצה מצוי מגוון מינים של חי וצומח, הנחשבים ייחודיים לבריכות החורף ולאזורי ביצות וחלקם מינים בסכנת הכחדה. עוד נמצא באזור פרט בודד של איריס הביצות – מין שנכחד כמעט לחלוטין מאזור השרון. ארבל מסבירה כי "לביצה חשיבות מיוחדת גם בשל היותה אזור הניקוז של מי הגשם באזור. ארבל אומר ש"אנו רואים כי בשנים האחרונות מנותקת שכונת בית אליעזר הסמוכה ממרכז העיר כמעט מדי חורף, לעיתים אף למספר ימים, וזאת בשל הצפות כתוצאה מפגיעה בניקוז הטבעי. אם ייפגעו שטחי ניקוז טבעי נוספים, גם השכונה החדשה שמתוכננת סביב בית אליעזר, תסבול מהצפות עתידיות".

בחברה להגנת הטבע טוענים כי תכנית הותמ"ל באזור זיתא מנוגדת הן לתכנית המיתאר המחוזית המאושרת והן לתכנית המיתאר המקומית המאושרת של חדרה, תכנית שאושרה רק לפני כארבע שנים לאחר שהושקעו בה 5 שנות חשיבה ועבודה מקצועית. בנוסף, לפני כשנה החלה לאיים על האזור תכנית נוספת, כאשר חלופת חדרה נבחרה כחלופה המובילה להקמת שדה תעופה אזרחי במקום שדה התעופה בהרצליה שמתוכנן להיסגר. "השכונה המתוכננת תפגע בשטחי ההצפה של זיתא הן ישירות והן בצורה עקיפה, ע"י השפעות שוליים: תאורה, זבל, רעש, זיהום אוויר, נוכחות מסיבית של בני אדם וחיות בית וכו'. השטח מהווה כיום שריד כמעט אחרון לשטחי הביצות של חדרה, הוא בעל ערכיות גבוהה והוא יפהפה במיוחד כעת, לאחר הגשמים", גורסים בחברה להגנת הטבע.

"האירוע בזיתא הוא הזדמנות ליהנות מיופייה של הביצה המוצפת כעת, על שלל ערכי הטבע שבה.

האירוע פתוח לקהל הרחב, ללא תשלום ומתאים לכל גיל. אין צורך בהרשמה מראש. יש להגיע בנעליים סגורות ואף מומלץ לבוא במגפי גומי ולהביא משקפת. יש לחנות ברחוב יפה נוף, פינת שדרות האביב בחדרה, משם תהיה הכוונה אל הפעילות. אני מזמינה את כולם לעקוב בעמוד הפייסבוק שלנו – קהילת החברה להגנת הטבע בחדרה והסביבה –  אחר תאריכי הפעילויות שלנו", מסכמת איריס ארבל, מנהלת קהילת החברה להגנת הטבע בחדרה והסביבה.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com