היכן מעדיפים חיילינו לשרת? מאות חיילים השיבו לשאלת 0404 - 0404
+
היכן מעדיפים חיילינו לשרת? מאות חיילים השיבו לשאלת 0404 0404

היכן מעדיפים חיילינו לשרת? מאות חיילים השיבו לשאלת 0404

היכן מעדיפים כוחותינו הקרביים לשרת? האם איכות הבסיסים היא זו שקובעת? המבצעים שבהם הם לוקחים חלק? האוכל? התנאים?

במשך שלושה חודשים ערכה מערכת חדשות 0404 סקר בקרב יותר מ-400 חיילים קרביים. 90 אחוז מהם משרתים בימים אלה בשירות סדיר והיתר השתחררו לאחרונה.

זו הפעם הראשונה שחיילינו נדרשים לשאלה מסוג זה. קשה לומר שהופתענו מהתשובות, אך בהחלט הופתענו עד כמה התשובות דומות והחלטיות. חברון – עיר האבות, מנצחת את כל יתר אזורי ארצנו. רוב החיילים הקרביים ששירתו או משרתים בחברון, מעדיפים לשרת בעיר האבות. הסיבה העיקרית: היחס החם מצד התושבים. לצד חברון וגזרת יהודה, חיילי צה"ל זוכים לחיבוק גדול ברחבי השומרון ורבים מהם ציינו את תושבי השומרון והיחס החם והמיוחד וכמקום שבו הם מעדיפים לשרת. חיילים ציינו גם את פעילות "קפה הכי אחי", בשיתוף חדשות 0404 – הדואגים לומר תודה ללוחמים מדי יום בגזרת חברון, ברחבי איו"ש וגם באזורים נוספים – עוטף עזה, רמת הגולן, גבול לבנון ועוד.

כמה מהחיילים ציינו מקומות נוספים ולדוגמא: כמה יישובים בעוטף עזה, בסיסים ברמת הגולן ועוד. 

כאמור, הלוחמים, בהם מפקדים, ציינו בעיקר את יחס התושבים, אבל גם את משמעות השירות והמקום שבו הם פועלים. בחרנו להציג בפניכם כמה מהתשובות, תוך מגוון לוחמים מחטיבות צנחנים, גבעתי, גולני, כפיר, נח"ל, שריון, הנדסה, לוחמים ולוחמות במשמר הגבול ועוד.

מ"פ בחטיבת גבעתי: "אני שמח שאתם שואלים את השאלה הזאת וכמה מתאים לכם לשאול… חשוב שתושבי יהודה ושומרון יידעו שחיילי צה"ל ובעיקר הלוחמים, מעריכים אותם מאוד. אין גבול להערכה. החיבוק מצד התושבים הוא גדול מאוד והשירות שם משמעותי וחשוב להם ולנו כחיילי צה"ל. מבחינתי, השירות באזור חברון ובכלל באיו"ש – הכי משמעותי והכי מרגש".

קצין בכיר: "השירות בחברון ערכי ומרתק. בגלל המקום, בגלל השורשים היהודיים, המסורת והתושבים. השילוב הזה מקסים כל לוחם שמגיע לגזרה".

ליאור, לוחם משוחרר מסיירת גבעתי: "במהלך השירות לקחנו חלק בכל מיני פעילויות מבצעיות, אך אין שום ספק שבעת ששהינו תקופה ארוכה יותר במקום מסוים – השירות הכי מיוחד ושאני הכי מתגעגע אליו היה באזור הר חברון – מצודת יהודה, אזור בית יתיר ובכלל באזור יהודה ושומרון".

נ', קצין שריון: "אין ספק – יהודה ושומרון. יחס חם מהתושבים ואתה עושה פעילות מבצעית שאתה אכן רואה את המשמעות שלה בשטח ואת ההערכה מצד תושבי המקום. אתה יוצא הביתה בסיפוק מדהים! אם להיות קצת יותר ספציפי – מבחינתי זה קו קדומים-שכם".

משקיפים ומרוצים מהשירות בחברון. לוחם ולוחמת מג"ב

דוברות המשטרה

דוברות המשטרה

 

ס', המשרת במשמר הגבול: "צומת תפוח ואזור השומרון בכלל".

לוחם תותחנים: "מאוהב בגזרת יהודה ושומרון. מאוהב בתושבים. היו גם חיכוכים מקומיים, אבל זה זניח לעומת הכלל. יש אהבה גדולה לחיילים ויש אהבה גדולה מצד החיילים לתושבים".

ח', משוחרר מהנח"ל: "חברון. נקודה. אתה מוקף שם באהבה גדולה וכל מילה נוספת מיותרת".

א', לוחם ומפקד בגדוד 51 בגולני: "הייתי בעזה ובתוך גזרת לבנון ועם כל הכבוד – חברון והגוש לוקחים בענק. בגלל התושבים וגם בגלל סוג העבודה שלנו. פעילות מעניינת יותר".

ד', קצין בצנחנים: "אני מניח שרוב החיילים הקרביים יענו לכם את אותה התשובה. אתם מדברים איתי כעת על השירות והיכן אני הכי אוהב לבצע את שירותי הצבאי וכבר יש לי פרפרים בבטן. חברון מעל הכל. אין כאן שאלה. לפני הכל זו ההרגשה שאתה שומר על הבית שלך. כשאתה עובר ליד מערת המכפלה – יש לך פרפרים בבטן ובכלל לא משנה מהן הדעות הפוליטיות שלך. על התושבים אין צורך להרחיב. אין חייל בצה"ל ששירת בחברון ולא התרגש מהחיבור המדהים של התושבים, שלא מפסיקים לומר לנו תודה ולחבק אותנו. זו חוויה שאין בשום מקום אחר בארץ".

לוקחים חלק בהוואי החברוני. קצינים בכירים בקריאת המגילה השנה בחברון

חברון-מערת המכפלה

חברון-מערת המכפלה

 

קצין המשרת בימים אלה בחברון: "קשה לתאר במילים. אילו יכולתם להיות זבוב על הקיר במהלך שבת "חיי שרה" לדוגמא (ולא כל חייל קרבי זוכה לכך), הייתם מבינים מהי המשמעות של לשרת בחברון. כשאתה רוקד עם תושבים, עם תלמידים בישיבת שבי חברון, אתה בהרגשה עילאית. אתה מקבל משמעות מלאה לשירות הצבאי שלך. הלוואי והיה אפשר לקחת כל חייל בצה"ל – קרביים וג'ובניקים לשהות קצרה בחברון. השירות שלהם היה מקבל משמעות אחרת".

דרור, משוחרר מגולני: "יהודה ושומרון. החיבוק של התושבים, הילד הקטן שנותן לך ממתק ואומר לך תודה. אין דומה לזה. השירות שם הוא שירות מרגש. ישראלי על אמת".

א', לוחם בגדוד נחשון בחטיבת כפיר: "ביהודה ושומרון הכי כייף לשרת. ללא שום ספק. כאשר תושבים מפנקים אותך, זה עושה את השירות למשהו אחר וזאת לעומת קו צפון/דרום. בכל גזרה שהייתי בה ברחבי יהודה ושומרון זכיתי לפינוקים ולמילים חמות".

דוד, לוחם בחטיבת כפיר: "כל אזור גוש עציון. זה המקום שאני מעדיף".

לוחם הנדסה: "איפה עוד קורה לך בשירות שעובר לידך אזרח ושואל אותך אם יש לך אוכל לשבת? אם אתה רוצה להתארח לשבת ושתביא איתך את מי שאתה רוצה מהמחלקה? הבתים בחברון פתוחים לחיילים ולא רק בחברון. ביישובים שונים ביהודה ושומרון מארחים חיילים, מפנקים חיילים בדרך שקשה לתאר אותה. זה כמו משפחה. זה חיבוק שאתה לא יכול לקבל בשום מקום בעולם".

לוחם בגדוד צבר בחטיבת גבעתי: "לקחתי חלק בגל הפיגועים הגדול בחברון. חיסלנו מחבלים שביקשו לרצוח את התושבים ואותנו. את התודה של התושבים אתה לא יכול לתאר במילים. התודה ברגע שהגענו לחברון היתה עצומה, החיבוק ענק. ברור לי שחלק מהמוטיבציה הגדולה שלנו באה מהכוח שנותנים לנו התושבים. אתה מרגיש שאתה עושה כאן עבודה".

בתמונה: תושבים ובני ישיבות רוקדים עם חיילינו במערת המכפלה בחברון

מנהלת מערת המכפלה

מנהלת מערת המכפלה

 

א', לוחמת במשמר הגבול: "משוגעת, חולה ואוהבת את חברון. איזה אנשים, איזה תושבים מדהימים. חברון זו הכנסת אורחים. פשוט ככה. מאוהבת בחברון".

קצין במשמר הגבול: "חברון, חברון ושוב חברון. תנו לי לשרת כאן עוד שנים ולא אפסיק להודות. בגלל התושבים ורק בגלל התושבים. הם יוצאים מכליהם כדי להודות לנו ולעטוף אותנו באהבה. אתה מרגיש שאתה משרת. אתה מרגיש כאן שאתה עושה משהו מיוחד. זו הזדמנות לומר להם תודה גדולה דרככם".

לוחמת במשמר הגבול: "אוהבת מאוד את יהודה ושומרון. יש משהו מיוחד בשירות גם בגזרת ירושלים, בגלל ירושלים, אבל יהודה ושומרון ובעיקר חברון – זה משהו אחר לגמרי".

אביב מ', קצין משוחרר מחטיבת כפיר: "הכי אהבתי את גזרת גוש עציון".

ג', לוחם בחטיבת כפיר: "ברור שהכי כייף לשרת ביהודה ושומרון. אני אוהב מאוד ובמיוחד את אזור שילה".

א', לוחם גדוד שקד בחטיבת גבעתי, מעדיף גם הוא שירות ביהודה ושומרון וגם בגלל התושבים: "אוהב מאוד כמה מקומות נפלאים כמו עלי זהב, פדואל וקרני שומרון".

ש', לוחם בשריון: "אוהב בעיקר את יהודה ושומרון וגם את השירות ברמת הגולן – היחס לחיילים ממש נפלא".

ד', לוחם בגדוד 890 בצנחנים: "חברון ובכלל גזרת יהודה ושומרון. גם בגלל יחס התושבים אבל האמת היא שגם בגלל איכות הבסיסים, בעיקר בגזרת יהודה, לעומת בסיסים אחרים ברחבי הארץ".

בתמונה: לוחמי משמר הגבול על רקע מערת המכפלה בחברון

חדשות 0404

חדשות 0404

מבזקיםלכל המבזקים