"מנהרת הזמן" - ממצא ארכאולוגי מדהים במרכז העיר טבריה - 0404
+
"מנהרת הזמן" – ממצא ארכאולוגי מדהים במרכז העיר טבריה דוברות עיריית טבריה

"מנהרת הזמן" – ממצא ארכאולוגי מדהים במרכז העיר טבריה

המנהרה שימשה ככל הנראה נתיב מעבר ודרך מילוט מהמצודה במבוצרת אל הכנרת לפני 800 שנה, קטע המנהרה שנחשף הינו באורך של 7 מטרים ובמצב שימור מצויין, חשיפת המנהרה במסגרת תוכנית שיקום ושימור לב העיר העתיקה של טבריה ביוזמת עיריית טבריה והחמ"ת* ראש העיר יוסי בן דוד שביקר באתר החפירות יחד עם מהנדס העיר: "בכוונתנו לשלב את הממצא ההיסטורי החשוב הזה הזה במסגרת תוכניות הפיתוח באזור של עיריית טבריה, משרד התיירות והחמ"ת" 

העיר טבריה בת ה 2000 שנה ממשיכה לספק ממצאים ארכאולוגיים היסטוריים מרשימים.

במהלך עבודות חפירה שמבצעת רשות העתיקות במסגרת תוכנית שיקום ושימור לב העיר העתיקה בטבריה ביוזמת עיריית טבריה והחמ"ת, התגלתה באזור הסמוך לטיילת בחצר היהודים ליד בית הכנסת של חסידות קרלין, מנהרת מילוט צלבנית שהוקמה בערך לפני 800 שנה. ההערכה היא כי המנהרה שימשה נתיב מעבר בטוח ודרך מילוט מסתורית מהמצודה הצלבנית המבוצרת אל הכנרת. קטע המנהרה שנחשף הינו באורך של 7 מטרים ובנוי בדפנות מאבני בזלת מסותתות ובמצב שימור מצויין. יופה חושקר מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות ומוטי לביא מהנדס העיר טבריה, נכנסו דרך פיר פתוח אל המנהרה וסיירו לאורכה בהליכה שפופה מעט. יופה חושקר ציין כי: "קיימת סבירות גבוהה שהמנהרה שחשפנו היתה מעבר הסתרים לנמל טבריה, המוכר מהמקורות הצלבניים. אלה מתארים את המצור שהטיל השליט המוסלמי סלאח א-דין על המצודה ביולי 1187, כאשר בתוכה נכלאה הנסיכה אישיבה, אשתו של האביר ריימונד מטריפולי.

על פי המקורות, יעץ האביר ריימונד לאשתו שתברח לנמל ותעלה על ספינה לים, עד שיבוא להציל אותה. נראה שהמנהרה שחשפנו הובילה מהמצודה לים, וככל הנראה סיפקה נתיב לבריחה ימית בעת הסכנה". יופה חשקר מוסיף כי: " התוכנית הכללית של המצודה שנבנתה כאמור ע"י הצלבנים על חוף ים הכנרת במאה ה-12, מוכרת מחפירות קודמות, והיום אפשר לראות בטבריה את שער המצודה ושרידים של כמה מקירותיה". האירועים בטבריה הובילו לקרב קרני חיטין ב- 4 ביולי 1187, שם הובסה הממלכה הצלבנית על ידי

צבאו של סלאח א-דין. חושקר מדגיש: "כי במסגרת החפירות התגלו גם קירות ורצפות מהתקופה העות'מאנית ומקטרות עישון רבות.

ראש העיר יוסי בן דוד אשר ביקר באתר החפירות של המנהרה, יחד עם מהנדס העיר מוטי לביא, התייחס לגילוי הארכאולוגי החשוב: "אין ספק שמדובר בגילוי ארכאולוגי היסטורי וחשוב מאוד לעיר טבריה. העיר שלנו שתחגוג 2000 שנה להיווסדה, ממשיכה לספק לנו ממצאים היסטוריים מרשימים מאוד. קיימות תוכניות פיתוח גדולות לגבי כלל האזור הזה, ואנו בהחלט נשלב את הממצא המרתק הזה במסגרת תוכניות פיתוח אלה שמבוצעות ביוזמת עיריית טבריה, משרד התיירות והחמ"ת. יש לנו שת"פ מעולה אל מול רשות העתיקות שמבצעת אשכול פעילות מלא בעיר טבריה לחשיפת הממצאים הארכאולוגיים השונים, כחלק מההכנות והמוכנות של העיר טבריה לקראת ציון 2000 שנה להיווסדה".

 דוברות עיריית טבריה

דוברות עיריית טבריה