עשרות מזכירי מועצות ביהודה ושומרון יחרימו כנס של המנהל, שהחרים יישובים יהודים - 0404
+
עשרות מזכירי מועצות ביהודה ושומרון יחרימו כנס של המנהל, שהחרים יישובים יהודים 0404

עשרות מזכירי מועצות ביהודה ושומרון יחרימו כנס של המנהל, שהחרים יישובים יהודים

עשרות מזכירי מועצות ביהודה ושומרון יחרימו כנס של המנהל האזרחי, לאחר שבמנהל בחרו להתעלם מיישובים רבים שאינם בעלי סימול ישוב ושאינם "מוכרים".

המנהל האזרחי יזם כנס גדול שאליו הזמין את מזכירי עשרות היישובים ביהודה ושומרון, אלא שבמנהל החליטו שלישובים רבים אחרים, שעדיין לא הוגדרו בחוק, אין זכות להשתתף באירוע ומבחינתם – אינם נחשבים כלל.

כך, אוסר המנהל האזרחי למזכירי היישובים הבאים להגיע לכנס: אחיה, איבי הנחל, אש קודש, בית חוגלה (מול נבו), בני אדם, גבעת אסף, גבעת ארנון (גבעה 777), גבעת הראל, גבעת להבה, גבעת תקומה, גינות אריה, הר גדעון, חוות גלעד, חוות יאיר, חוות סקאלי, חורש ירון, חרשה, יד יאיר, יש"א ברכה, ישוב הדעת, מגרון, מעוז אסתר, מעלה שלמה, מעלה רחבעם, מצפה אביחי, מצפה אשתמוע, מצפה דני, מצפה חגית, מצפה יאיר, מצפה יוסף, מצפה יצהר, מצפה כרמים, מצפה עשהאל, נווה ארז, עדי עד, עוז ציון, עלי עין, פני קדם, קידה, רמת גלעד, רמת השלושה, רמת מגרון, שבות עמי, שדה בועז, שלהבת, שלהבת יה. רק כדי לסבר את האוזן, אם היישוב עמונה עדיין היה קיים, מזכיר היישוב לא היה מקבל אישור להגיע לכנס.

במכתב ששלח סא"ל אביעד כספי, ראש תחום תשתית במנהל האזרחי, לראשי המועצות בקעת הירדן, שומרון, מטה בנימין, מגילות, גוש עציון והר חברון, תחת הכותרת "כנס מזכירי ישובים באיו"ש – הבהרה", הוא ציין כי, "ביום ה-8.6.17 מתוכנן כנס מזכירי ישובים באיו"ש בהובלת המנהל האזרחי, במלון רמת רחל. לכנס זה מוזמנים כלל מזכירי הישובים המוכרים (בעלי סימול ישוב) באיו"ש".

0404

0404

עשרות מזכירי המועצות ביהודה ושומרון זעמו על ההחלטה של הצבא להתעלם מיישובים רבים והחליטו, כאמור, להחרים את הכנס.

במכתב ששלחו כלל מזכירי המועצות ( שומרון, בנימין, הר חברון וגוש עציון) לרס"ן עידית זרגריאן, צוין: "תחילה אנו רוצים לברך אותכם על היוזמה הברוכה של כנס בעלי תפקידים ומזכירים שקידמתם בשיתוף מועצה אזורית שומרון. זהו כנס ראשון מסוגו והיינו בעל חשיבות רבה לכלל האנשים אשר עוסקים בהתישבות ביו"ש. לצערנו, בעקבות מכתב אשר נשלח לראשי המועצות מהמנהל האזרחי נוצרה בעיה קשה אשר מנעה מחלק מן המזכירים להגיע לכנס זה.

נעשו מספר ניסיונות ע"י מספר רב של גורמים אשר ניסו למצוא פתרון לבעיה זו אך ללא הצלחה. מטרת הכנס הייתה להעביר ידע מקצועי לבעלי תפקידים רלוונטים. לצערנו מניעת ההגעה של חלק מן המזכירים היינה בעייתית ביותר. יתרה מזאת, תחלופת בעלי התפקידים והמזכירים בכלל ההתיישבות ברובה מחזורית ועצם הלמידה יכולה להניב פרות בנקודת זמן אחרת שבה הוא יפעל.
 
נשמח מאוד שתחזרו בכם מן החלטתכם ותאפשרו לכלל מזכירי יו"ש להגיע לכנס זה ולהפיק ממנו את המרב. לצערנו , ככל ולא כל המזכירים המכהנים בתפקיד יוכלו להגיע אנחנו לא נשתתף בכנס".
 
מזכיר אחד מהיישובים שאינם מוכרים לחדשות 0404: "אני מכיר את המנהל האזרחי מזה שנים. ככל שהם יכולים, הם מקשים על ההתיישבות. זה לא משהו חדש. אני יובל שנים בגזרה ולצערי, מכיר את זה היטב. אני אומר את זה בצער רב, ככל שהם יכולים – הם פוגעים בהתיישבות. הם חותרים תחת החלטות ממשלת ישראל. היישוב שלנו לדוגמא, שמבחינתם "אינו מוכר", קיים יותר מ-20 שנה ונמצא תחת – תחת ההגדרה של "יישובים בהסדרה" ומאז לא עשו שום התקדמות בנושא שלנו. ההזוי הוא, שאנחנו לא יכולים אפילו לחפור בור ביוב לניקוז. לאחרונה, ניסינו לבצע עבודה קטנה וישר הגיעו מהמנהל והחרימו לנו את הכלים. המנהל לא יודע שממשלת ישראל הולכת לכיוון של "חוק ההסדרה"? מדוע הם פוגעים ביהודים"?
 
גורמים במנהל האזרחי אמרו לחדשות 0404 כי מאחר ומדובר בצבא, אין לצבא אפשרות להתנהל מול יישובים שאינם חוקיים. מזכירי מועצות זועמים על ההחלטה וטוענים: "הצבא מדבר בלשון אחת ומגלגל את השנייה. יהודים מבחינתם אינם חוקיים ואליהם הוא לא מתייחס אבל כלפי הערבים הצבא פועל ומסייע. תשאלו אותם לדוגמא על אישור הקמת תשתית החשמל בסילוואד? המקום שם אינו חוקי, אבל הצבא אישר. אם הם רוצים עוד דוגמאות, ניתן להם מאות כאלה".
 
מהמנהל האזרחי נמסר לחדשות 0404 בתגובה: "המנהל האזרחי פועל לחזק את הקשר ושיתוף הפעולה עם ההתיישבות הישראלית ביהודה ושומרון ולחשוף אותם לפעילותנו, ועל כן נקבע כנס ב-8/6/17 למזכירי 127 הישובים המוכרים. אנו שמחים על ההיענות והרצון להשתתף בכנס ובקשות של גורמים נוספים יבחנו". (בתמונה: מצפה יצהר – יישוב שהוחרם ע"י המנהל האזרחי בצה"ל).