הנשיא ריבלין: ״לכולנו יש עניין לדאוג לשגשוג ולצמיחה של חברון וקריית ארבע״ - 0404
+
הנשיא ריבלין: ״לכולנו יש עניין לדאוג לשגשוג ולצמיחה של חברון וקריית ארבע״ קובי גדעון, לע״מ

הנשיא ריבלין: ״לכולנו יש עניין לדאוג לשגשוג ולצמיחה של חברון וקריית ארבע״

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, נשא דברים הערב (ה׳) באירוע פתיחת חגיגות היובל לקריית ארבע חברון בהשתתפות אלפי אנשים. עוד נשא דברים באירוע ראש מועצת קריית ארבע חברון מלאכי לוינגר. את אבוקת הזיכרון הדליק זכריה נהרי, מותיקי העיר אשר לחם במלחמת ששת הימים בחטיבת ירושלים אשר נכנסה לחברון מיד עם שחרורה.

"בימים ההם, בזמן הזה, לפני חמישים שנה זכיתי להיות בין משחררי עיר האבות," פתח הנשיא את נאומו וסיפר: "איני מכיר ביטוי הולם יותר למה שחשנו אני וחברי לחטיבה הירושלמית מאשר דברי דוד מלך חברון: "היינו כחולמים". אחרי אלפיים שנה שוב אנחנו בחברון ובקבר רחל בלא אימה, בלא מורא, בלא הוראות ליהודי אתה תעמוד על המדרגה הזו או הזו. כך שבנו לחברון."

"היום חשוב להזכיר לכולם כי היישוב היהודי בחברון קדם מאות שנים להקמתה של מדינת ישראל והוא נגדע ביד אכזרית." המשיך הנשיא וציין: "את קריית ארבע הקים יגאל אלון, איש תנועת העבודה. התורם הראשון לישיבת חברון היה דוד בן גוריון ובין המגנים על הישוב בתקשורת בזמנו, היה עיתון 'הארץ'. חברון איננה מכשול לשלום, היא מבחן ליכולתנו לחיות יחד זה לצד זה. בשנת 1912 פעלה כאן מרפאת "הדסה" הראשונה בארץ, במקום הנקרא כיום בית הדסה. המרפאה הזו שימשה את כל תושבי העיר – יהודים וגם ערבים. האין בידינו להקימה מחדש? לטובת כל תושבי חברון. אני יודע שבמציאות של חברון היום, זה נשמע אולי נאיבי, אולי חולמני במיוחד אחרי מתקפות הטרור שאתם ספגתם וסופגים, אבל מותר לחלום ומותר לקוות״.

קובי גדעון, לע״מ

קובי גדעון, לע״מ

הנשיא הדגיש ואמר כי: "אחרי חמישים שנה, על המדינה לעשות מאמץ לקדם את איכות חיי התושבים בכל האזור. איני יודע אם יהיה אי פעם הסכם מדיני ואם יהיה מה יהיה טיבו, אבל ברור שבכל הסכם ימשיכו יהודים וגם ערבים לחיות כאן ועל כן לכולנו יש עניין לדאוג לשגשוג ולצמיחה של חברון וקריית ארבע. השקעות בתשתיות ובכבישים, בפיתוח איזורי תעשייה, במניעת תאונות הדרכים ופגיעה בטבע ובסביבה, יהיו נכונות לכולנו." 

הנשיא סיים בציטוט מדברי רה"מ בן גוריון ז"ל על חשיבות יישוב חברון ואמר: "ראויה חברון להיות אחותה של ירושלים ועל כן נברך אותה ואת כל אוהביה "אחותנו את – היי לאלפי רבבה"."