ארדן למפקדי שב"ס: "השביתה נכשלה. הצלחתם להעביר מסר חד משמעי למחבלים" - 0404
+

ארדן למפקדי שב"ס: "השביתה נכשלה. הצלחתם להעביר מסר חד משמעי למחבלים"

דיון סיכום השביתה של סגל הפיקוד הבכיר של שב"ס בראשות השר לביטחון הפנים גלעד ארדן נערך הבוקר בנציבות שב"ס.

בדיון הוצג לשר על ידי נציבת בתי הסוהר והמפקדים סיכום ראשוני של ניהול והתמודדות שב"ס עם שביתת המחבלים ואופן סיומה.

שביתת הרעב שהסתיימה בשבת היא השביתה הארוכה ביותר שהייתה בישראל אי פעם בהיקף זה של שובתים והיא הסתיימה ללא כל מו"מ וללא היענות לדרישות המחבלים השובתים.

נציבת בתי הסוהר והמפקדים ציינו לחיוב את שיתוף הפעולה של גורמי הביטחון הרפואה והמודיעין ובנוסף הדגישו כי הגיבוי שקיבלו מהשר לבט"פ סייע להם להכיל את השביתה לזמן ממושך ולהביא בסוף לסיומה ללא הישגים לאסירים השובתים.

ההיערכות הרפואית המקדימה של שירות בתי הסוהר בהתאם להנחיית השר הביאה לשינוי חסר תקדים בהכלת השביתה בתוך כותלי בתי הכלא ואי יצירת עומס על בתי החולים בישראל. בכל השביתות הקודמות החל מהיום ה28 לשביתה פונו כלל השובתים על בסיס הנחיות משרד הבריאות, לבתי החולים האזרחיים בכל רחבי הארץ. בשביתה הנוכחית הפינויים החלו בשלב מאוחר הרבה יותר ובהיקפים קטנים על פי שיקול דעת שב"ס והצרכים הרפואיים וכל זאת בזכות אגפי הרפואה המיוחדים שהוקמו בתוך מתקני הכליאה.

בנוסף, עבודת המודיעין של שב"ס הביאה להישגים מודיעיניים ותודעתיים משמעותיים, שתרמו רבות לתוצאה הסופית של השביתה ולסיומה ללא מו"מ עם האסירים. כמו כן נעשו פעולות חשובות שאפשרו להתמודד עם השביתה כמו מניעת ביקורי עו"ד, חסימת הסלולר באזור בתי הכלא, החמרת הסנקציות שהוטלו על המחבלים ועוד.

השר לבט"פ גלעד ארדן סיכם את הדיון: "אני רוצה להביע את הערכתי הרבה לאנשי שב"ס מהפיקוד הבכיר עד אחרון הסוהרים, על העמידה האיתנה וניהול השביתה בצורה המיטבית. התמודדנו עם שביתת המחבלים הארוכה ביותר שידענו מבחינת ההיקף והזמן ועשינו זאת מבלי לנהל מו"מ עם המחבלים וללא מענה לדרישותיהם ובכך העברנו מסר ברור של אי כניעה גם לעתיד"

נתונים השביתה:
במהלך התקופה שבתו לפרקים סה״כ 1578 אסירים (רובם מארגון הפת״ח).
במהלך תקופה זו מעל 750 שובתים הפסיקו את שביתתם.
היום כל 834 שובתי הרעב שנותרו הכריזו על הפסקת השביתה.
– בבתי החולים מאושפזים 18 אסירים שישובו לבתי הסוהר בהחלטת הרופאים לאחר שישתפר מצבם.