משבר המים בשומרון: היישוב מגדלים במחסור מים חמור עקב גניבת מים ע"י ערבים - 0404
+
משבר המים בשומרון: היישוב מגדלים במחסור מים חמור עקב גניבת מים ע"י ערבים מועצה אזורית שומרון

משבר המים בשומרון: היישוב מגדלים במחסור מים חמור עקב גניבת מים ע"י ערבים

היישוב מגדלים ממשיך לסבול ממחסור חמור במים וזאת בשל הטיית המים ע"י ערביי הסביבה. הבעיה הועלתה בפני וועדת הפנים של הכנסת בקיץ האחרון וכן בפני המנהל האזרחי רשות המים וכל הגורמים הרלוונטיים., אך הסיפור הקשה נמשך.

כזכור, בקיץ האחרון סבלו יישובי השומרון ממחסור מים חמור, עד כדי הישארות ישובים ללא מים במשך שעות רבות. לאחר פעילות אינטנסיבית של ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן ואגף ההנדסה במועצה בשיתוף עם שר התשתיות יובל שטייניץ ,מקורות ורשות המים יצאו לביצוע חלק מהתכניות הקיימות להרחבת תשתית המים לשומרון וזאת לאחר שנים בהן ביצוע התכניות עוכב, בין השאר מסיבות פוליטיות. בנוסף, הופעל קידוח אריאל 1 המספק היום מים לישובי גב ההר, צפון בנימין והכפרים הערביים בסביבה.

למרות כל הפעולות, לא נמצא עד כה פתרון לבעיה. "צוות הפיקוח האיזורי" של רשות המים לא הצליח למנוע את גניבות המים על אף המאמצים שעשה. כמו כן תכניות רבות להקמת תשתית שתקל על הבעיה טרם אושרו ע"י המנהל האזרחי. כ-80 משפחות במגדלים מצויות במתח רב לאור החוויה הקשה שעברו בקיץ שעבר – אז סבלו ממחסור במים והפסקות מים חוזרות ונשנות במהלך הקיץ כולו.

יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון: "אנחנו קוראים למנהל האזרחי ולצוות הפיקוח האזורי של המנהל האזרחי לפעול בנחישות לעצירת גניבות המים". דגן שוחח בנושא המשבר עם שר התשתיות הלאומיות יובל שטייניץ ואמר: "השר ואנשי משרדו פועלים ללא לאות לשנות את המצב ואנחנו מודים להם על כך. אנחנו ממתינים לאישורי המנהל האזרחי לתכניות ביצוע קו המים מאזור שילה למגדלים ואישור קו 60 צול מאיזור צומת קסם עד לאזור אלקנה קווי מים האמורים לתת פתרון נוסף לבעיית המים באזור וקוראים להם לקדם את הנושא במהירות האפשרית לטובת אזרחי מדינת ישראל, משפחות וילדים הנמצאים במצוקה. גם ערביי האזור יסבלו ממחסור במים בקיץ הקרוב. ברור לנו שאם המצב לא יטופל בהקדם, הוא יילך ויחריף". (בתמונה: אספקת מים במגדלים).