חשיפה: התקרית בין ספינת הדבורה לצוללת חיל הים. דובר צה"ל: "הלקחים הופקו" - 0404
+
חשיפה: התקרית בין ספינת הדבורה לצוללת חיל הים. דובר צה"ל: "הלקחים הופקו" דובר צה"ל

חשיפה: התקרית בין ספינת הדבורה לצוללת חיל הים. דובר צה"ל: "הלקחים הופקו"

זה עלול היה להסתיים אחרת, אך ברגע האחרון הבינו בחיל הים שלא מדובר בצוללת זרה, אלא בצוללת שלנו – אחת מהצוללות של חיל הים. האירוע הזה התרחש לפני כשנה ורק כעת, לבקשת חדשות 0404, התירה הצנזורה לפרסמו.

מיד לאחר האירוע, פנתה מערכת חדשות 0404 לצה"ל בבקשת תגובה ולצנזורה לאישור פרסום הידיעה, אלא שאז לא ניתן היה לפרסם דבר.

במהלך תרגיל של חיל הים באחד מאזורי ארצנו, התגלה לפתע פריסקופ של צוללת מעל פני הים. ברגע אחד כולם הוקפצו והחלו לנסות ולברר במה מדובר. צוללת, על פי התרגיל, או לפחות על פי הידוע לצוותים במקום, לא היתה אמורה להיות שם. בחיל הים כבר החלו לחשוד שמדובר בצוללת זרה והפעילו את נוהל הקרב. ספינת דבורה הוזעקה למקום וכל ניסיונות יצירת הקשר עם הצוללת עלו בתוהו.

כשהלוחמים מוכנים לכל פעילות, כולל ירי לעבר הצוללת, המשיכו בחיל הים בנוהל והשליכו אל הים אמצעים ליצירת קשר (הפרטים המלאים שמורים במערכת חדשות 0404). בהמשך, הבין מפקד הצוללת כי ככל הנראה אינו מזוהה והצוללת עזבה את המקום, תוך שהיא משדרת דיווח על מיקומה. רק אז הבינו בחיל הים כי נמנעה תקרית קשה.

מפקד חיל הים ערך בתוך שעות מסיום האירוע תחקיר מקיף ולקחי התחקיר הופקו.

קצין בחיל הים לחדשות 0404: "לרגע היה נדמה שמדובר בצוללת זרה. לא היתה אפשרות ליצור קשר עם הצוללת – דבר שהעלה את החשד עוד יותר. אין ספק שמדובר בכשל ולשמחתנו האירוע הסתיים כפי שהסתיים. בוצע תחקיר מקיף, כמו שיודעים לעשות בחיל הים ואין לי ספק שכולם הפיקו לקחים מהאירוע החריג. חשוב לציין כי הצוותים פעלו כמצופה מהם באירוע מסוג זה".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לחדשות 0404: "לפני כשנה במסגרת פעילות ביטחון שוטף שהתקיימה במקביל לתרגיל חיל הים, התגלתה מטרה ע"י מערך השליטה בחיל הים. באותה העת תרגלה צוללת פעילות חשאית כחלק מהתרגול. על פי הנהלים המקובלים, הוקפץ כלי שייט מדגם דבורה לאיזור ולאחר היעלמות המטרה הטילה הדבורה לים אמצעי ליצירת קשר, שאינו מסכן את הצוללת. מיד לאחר מכן העבירה הצוללת דיווח על מיקומה לדבורה ולמוצב השליטה ובתוך מספר דקות חזרו הכלים להמשך פעילותם. יודגש כי בשום שלב לא נפתחה אש לכיוון מי מכלי השיט. האירוע תוחקר והלקחים הופקו".

דובר צה"ל

דובר צה"ל