בטקס מרגש הונחה אבן הפינה במרכז הרפואי הרב-תחומי הראשון ביהודה ושומרון - 0404
+
בטקס מרגש הונחה אבן הפינה במרכז הרפואי הרב-תחומי הראשון ביהודה ושומרון מועצה אזורית בנימין

בטקס מרגש הונחה אבן הפינה במרכז הרפואי הרב-תחומי הראשון ביהודה ושומרון

ביום ה' האחרון התקיים טקס הנחת אבן הפינה להקמת מרכז רפואי רב-תחומי איזורי בשטח המועצה האזורית בנימין, באזור התעשייה והמסחר שער בנימין. בטקס החגיגי השתתפו ראש המועצה האיזורית מטה בנימין, מר אבי רואה שמארח את האירוע, וכן גם יו"ר הכנסת מר יואל (יולי) אדלשטיין, השר יובל שטייניץ ומכובדים רבים נוספים.

המרכז הרפואי בנימין ייתן מענה לעשרות יישובים ותושבים והוא יתפרש על שטח של כשישה וחצי דונמים, מתוכם כ7,000- מטרים רבועים של בנייה. עלות הפרויקט כולו מוערכת בעשרות מיליוני דולרים. כמו כן, בימים אלו מתקיימות עבודות להקמת מרכז היסעים ענק של אגד, וכן גם קיימות תכניות להרחבת מסילת הרכבת הקלה מירושלים עד לשער בנימין. דבר שיקל מאוד את הנגישות למרכז ועשוי בעתיד אף להוריד את העומס מבתי החולים והמרפאות בירושלים.

המרכז הרפואי יכלול שילוב עדין של שירותי בריאות הציבור לצד שירותי בריאות פרטיים לאנשים שאינם מבוטחים. הבשורה הגדולה שיביא איתו המרכז הוא חדר מיון חדשני ומאובזר, שיכלול צי אמבולנסים ופראמדיקים שיוכשרו לתת מענה לכל אדם שיצטרך טיפול רפואי דחוף, ללא הבדלי דת ולאום. המרכז ייתן שירותי רפואת חירום מהמתקדמים בישראל, כולל שירותי רפואת לילה, מיון קדמי, שירותי הדמיה, מעבדה. מעבר להצלת חיים, המרכז המתוכנן יציע מגוון רחב של שירותים מתקדמים, כולל מרכז ניתוחים, דיאליזה, רוקחות, רפואת עיניים, אורטופדיה, ומרפאות מומחים עם שירותי הדמיה מתקדמים. קיימת הסכמה רחבה של קופות החולים בישראל להפעיל במרכז מגוון מרפאות ושירותים דרך הסכמי הביטוח הרפואי הרגילים.

השירותים הרפואיים הניתנים היום במרחב בנימין אינם נותנים מענה מיידי, זמין ומספק לצרכי התושבים אשר נאלצים לנסוע לירושלים לרוב הפרוצדורות הרפואיות, גדולות כקטנות. מדובר בציר אחד דרכו ניתן להגיע לבתי החולים בירושלים, העובר דרך מעבר חיזמא שתמיד מלא ופקוק. משמעות הדבר כי תושבי האיזור אינם זוכים לאפשרויות טיפול הולמות ומהירות דיין.

כידוע, לרשות אין מערכת בריאות סדורה או מערכת ביטוח רפואי. רוב התושבים הערבים צורכים שירותי רפואה פרטית יקרה מאוד, שלא תמיד נותנת מענה מקיף ושלם לכל הבעיות. במרכז צפוי לקום גם מרכז מחקרי, ומעבדות, וכן גם מכון מיוחד עבור צרכיה הייחודיים של האוכלוסייה הערבית המקומית, כגון מרכז דיאליזה מוגדל לטיפול בצרכים של מספר גדול מאוד של כשלים בכליות בקרב תושבי רשות אשר להם גישה מוגבלת מאוד לטיפולים מסוג זה. יודגש כי האוכלוסיה הערבית מסומנת כאחת האוכלוסיות עם בעיות כשלי הכליות מהגבוהים בעולם.

בטקס נשא דברים יו"ר מועצה אזורית בנימין מר אבי רואה: "אתמול התרגשנו כילדים במצעד הדגלים לכיוון הכותל, שאריתנו האחרונה מבית המקדש. אני אומר את הדברים כי חשוב להסתכל בפרספקטיבה של אלפי שנים. כאן חרשנו, נטנו,יצאנו לגלות, אך גם זכינו לחיות במרחבים האלה ותפקידנו העיקרי זה לדעת להעביר את השרביט לדור הבא. היום אנו מתכנסים כאן כדי להקים את המרכז הרפואי שייתן מענה לרוב רובה של האוכלוסייה היהודית ושל כל תושבי האזור".

מועצה אזורית בנימין

מועצה אזורית בנימין

ישראל גנץ, סגן ראש מועצת בנימין: "אנו בתחילתה של דרך. אנו מנסים שלא להביט רק לבנימין של היום עם 70,000 תושבים. אנו מביטים קדימה בביטחה לבנימין של 500,000 תושבים, תוך אמונה שלמה שאנו שבים לארץ מולדתנו. תודה על האמון שאתם נותנים בנו ובפרויקט חשוב, ואנו מתפללים שבעז"ה נזכה להשלימו במהרה"

השר שטייניץ שנכח גם הוא באירוע אמר: "המרכז הזה הוא רק ההתחלה, זה הגרעין להקמת בית-חולים בעתיד. אני עכשיו מכין תכניות אב למשק המים 10 שנים קדימה ולוקח בחשבון כמיליון מתיישבים ביו"ש. אני מקווה שהמחלקה הגדולה ביותר בבית-החולים שיקום כאן בעתיד תהיה מחלקת היולדות".

הרב דוד מרקוס, מארגון One Israel Fund שמוביל את הפרויקט יחד עם מועצת בנימין: "מדובר במרכז הרפואי הגדול והחדשני ביותר שנראה ביהודה ושומרון, והיחיד שעוסק ברפואה רב-תחומית. זו הפעם הראשונה שתושבי יהודה ושומרון יזכו לשירותים ברמה כה מתקדמת כגון שירותי הדמיה, שירותי רפואה דחופה ועוד ועוד. בזכות הקמת המרכז הרפואי הרב תחומי בנימין, נוכל להציל חיים רבים משני צידי הקונפליקט. מתן טיפול רפואי לשני סוגי האוכלוסיות המתגוררות ביו"ש דורש תכנון זהיר וחכם. אני מאמין שהמרכז הרפואי בנימין יהווה מוקד של דו-קיום דה-פאקטו, מהמקום הכי אנושי ובסיסי של כל אדם".

מועצה אזורית בנימין

מועצה אזורית בנימין