השיפוצניקים: נשבית את ענף השיפוצים אם המדינה לא תחדש את מבחני ההסמכה - 0404
+
השיפוצניקים: נשבית את ענף השיפוצים אם המדינה לא תחדש את מבחני ההסמכה 0404

השיפוצניקים: נשבית את ענף השיפוצים אם המדינה לא תחדש את מבחני ההסמכה

התאחדות קבלני השיפוצים הוקמה מתוך מטרה למגר תופעות שליליות, למסד את ענף השיפוצים ולעודד כמה שיותר קבלנים לעבוד כחוק. עם זאת קבלני השיפוצים טוענים כי אינם יכולים לפעול בחלל ריק והם זקוקים לסיוע הממשל, במיוחד בכל הקשור לרישומם של קבלני השיפוצים בפנקס הקבלנים ועידודם לעבוד כחוק.

המבחנים לענף השיפוצים הינם אחד הכלים למגר את ה'חאפרים' במדינת ישראל ולגרום לקבלני שיפוצים רבים לקבל תעודת קבלן שיפוצים מורשה מטעם משרד הבינוי והשיכון. מבחנים אלה הופסקו מסיבות לא מובנות לפני כשנה וחצי ועד לכתיבת שורות אלה לא חודשו. למעלה מ-400 קבלני שיפוצים קיבלו אישור מרשם הקבלנים לגשת למבחנים אך מכיוון שאין מבחנים אין אפשרות לגשת למבחנים אלה ולהסדיר באופן רשמי את רישומם בפנקס הקבלנים. בנוסף, התקבלה החלטה במועצת הקבלנים באפריל 2014 על הוספת תת סיווג לענף 131 לעבודות עד 350,000 ש"ח.

"מאז ועד היום אנו ממתינים בסבלנות אין קץ לתקנות אשר יסדירו את ההחלטה החשובה הזו, החלטה אשר יש בכוחה לשנות את פני הענף ולהסדיר את עבודתם כחוק של קבלני שיפוצים רבים. אנו בהתאחדות שבעים מההבטחות שניתנו לנו לאורך תקופה ארוכה מידי מטעם הפקידות הבכירה, ומוצאים עצמנו אבדי עצות אל מול הצורך הגובר להסדרת הענף. אם משרד הכלכלה לא יחדש תוך 30 יום את מבחני ההסמכה לקבלני השיפוצים המאפשרים להם לקבל תעודת קבלן רשום, התאחדות קבלני השיפוצים תפעל להשבתה כללית של הענף". כך עולה ממכתב שנשלח על ידי יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים ערן סיב לשר הבינוי והשיכון יואב גלנט ולשר הכלכלה אלי כהן.

במכתב לשרים כותב סיב כי : "מכיוון שנושא המבחנים הינו בנפשנו החלטנו בהתאחדות קבלני השיפוצים לנקוט בצעד קיצוני, במידה והאגף להכשרה מקצועית במשרד הכלכלה לא יחדש את המבחנים תוך 30 יום אנו נפעל להשבתה קולקטיבית של ענף השיפוצים במדינת ישראל לאות הזדהות עם מאבקנו לחדש את המבחנים לענף"

בענף השיפוצים פועלים כ-16,000 קבלני שיפוצים והענף מעסיק כ-40,000 עובדים. הענף מגלגל יותר  15 מיליארד שקלים בשנה מהווה כ 3.2% מהתמ״ג במדינת ישראל. למרות האמור, במדינת ישראל, הענף "זוכה" ליחס שערורייתי וניכר כי חשיבותו הרבה לא מקבלת את הבמה והיחס הראויים. ענף השיפוצים סובל מדימוי שלילי במיוחד, הן מהתקשורת והן מהממשל. ברבות השנים דבקו בענף כינויים כגון: ״קבלני טנדר״, ״שיפוצניקים״, ״חאפרים״ ועוד. הענף 'זכה' לשלל הכינויים הללו בגלל קומץ קטן של אנשים אשר הוציאו דיבתו של ענף שלם.

במכתב פונה סיב אל שר הבינוי והשיכון: "אנו רואים בך, כבוד השר, כמי שעומד בראש המשרד האמון על ענף השיפוצים וכמי שיותר מכולם יכול לעזור לנו להצעיד את הענף קדימה. אנו יודעים שלא הכל תלוי בך, וקיום המבחנים תלוי באגף להכשרה מקצועית במשרד הכלכלה אך אנו מבקשים שתפעיל את כל כובד משקלך בנושא חשוב זה. בהזדמנות זאת, ברצוני לציין לטובה את כניסתו לתפקיד של מנכ״ל משרד הבינוי והשיכון החדש מר חגי רזניק שבאמת משתדל ומתאמץ לתת לנו את מלוא השרות ואת מלוא תשומת הלב ומלוא העזרה שלא כמו קודמו בתפקיד"

סיב קורא לשרים להקים מועצת מנהלים לענף השיפוצים שתכלול את משרד האוצר, משרד הכלכלה, משרד הבינוי והשיכון והתאחדות קבלני השיפוצים בכדי לפתור אין סוף בעיות בירוקרטיות שהענף מצוי בו. דבר זה עשוי להצעיד קדימה את מיסוד ענף השיפוצים ומיגור תופעת החאפרים לטובת הציבור הרחב.

ארז סתר, מנכ״ל המקצוענים, מסביר כי באתר הוא רואה לקוחות שמגיעים לפתרון סכסוכים וגישור מול שיפוצניקים, שהרוב המוחלט שלהם הוא בתחום סדר גודל השיפוץ. לדברי סתר, המלכודת הנפוצה היא שבכתב הכמויות, קבלני שיפוצים רושמים סעיפים המתייחסים להתקנה סטנדרטית, שכן נהוג בריצוף שעלות ההתקנה תהיה עבור אריחים בגודל סטנדרטי. הבעיה היא שכיום מאוד אופנתי לרצף באריחים מיוחדים, כמו אריחים דמוי פרקט, אריחי פסיפס או לחפות קירות באריחי ענק. לאחר שהלקוח בחר דווקא באריח הייחודי, ולאחר שחתמתם על הסכם העבודה, הוא לכוד ומחויב בעלות התקנה גבוהה שמציג הקבלן רק במהלך העבודה.

לדבריו, ״מכיוון שמתוך כלל ההוצאה על שיפוץ, ריצוף וחיפויי קירות מהווים הוצאה גדולה יחסית, חשוב להיערך מראש ולבחור את האריחים לפני שאתם סוגרים עם קבלן, כאשר כוח המיקוח שלכם גדול. לאחר שסגרתם חוזה, אתם כבר לא יכולים לומר לו שקיבלתם הצעה נמוכה יותר מקבלן אחר״.

כמו כן, מציין סתר כי לא כל צינור שמתפוצץ באמבטיה מחייב החלפה של כל הריצוף וחיפויי הקיר. "כמובן שעבור קבלן השיפוצים כדאי להשיג עבודה שהרווח ממנה הוא יותר לכיוון 10,000-12,000 ש"ח, אבל לפעמים תוכלו לסגור על שיפוץ זול בהרבה. כך, תוכלו לסגור את השיפוץ הנקודתי בעלות של 2,000-3,000 ש"ח ולהסתפק בהחלפת כמה אריחי קרמיקה בודדים באזור שבו קיימת תקלה האינסטלציה".

כמו בריצוף, גם בבחירת כלים סניטריים יש משמעות לסוג ההתקנה. לדברי מומחי המקצוענים, אם בשלב הצעת המחיר עדיין אינכם יודעים מה יהיו הכלים הסניטריים ואין לכם זמן לעשות סיבוב בחנויות ולבדוק מחירים, דאגו לבקש מראש בכתב הכמויות פירוט של כל סוגי ההתקנה. אל תתפשרו על סעיף התקנה כללי, מפני שהפרש המחירים יהיה גדול ויכול להגיע עד לפי 4 מאשר המחיר הנקוב להתקנה רגילה.

למשל, התקנת אסלה סטנדרטית תעלה לכם 300 ש"ח, ואילו התקנת אסלה תלויה תעלה 1,200 ש"ח. במקצוענים מציינים עוד כי ייתכן שתעדיפו לקצץ בדברים אחרים בשיפוץ, כדי להישאר במסגרת התקציב, אך להתעקש על דברים אחרים שלא תרצו לוותר עליהם. על מנת שהתמונה המלאה תהיה מולכם, כדאי שכל האפשרויות יהיו פרושות בפניכם מראש ולא באמצע השיפוץ, כשכבר מאוחר מדי לבטל שדרוגים אחרים שעשיתם.