חשיפה: ניסנקורן דחה בירור משמעתי לעובד בז"ן. גורם בהסתדרות: "כדי שיסייע לו בבחירות" - 0404
+
חשיפה: ניסנקורן דחה בירור משמעתי לעובד בז"ן. גורם בהסתדרות: "כדי שיסייע לו בבחירות" 0404

חשיפה: ניסנקורן דחה בירור משמעתי לעובד בז"ן. גורם בהסתדרות: "כדי שיסייע לו בבחירות"

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, הביא לדחיית העמדתו לבירור משמעתי של יו"ר ועד העובדים בבתי זיקוק, אבי וקנין, זאת עד לאחר הבחירות – כך נודע בלעדית לחדשות 0404. גורמים בהסתדרות טוענים כי המטרה לכאורה היא לאפשר למקורבו לסייע לו בבחירות לתפקיד יו"ר ההסתדרות.

גורמים בהסתדרות אמרו לחדשות 0404 כי, "מההתערבות עולה לכאורה ריח כבד מאוד של שחיתות, תוך סיוע למקורב, כדי שיסייע לו בבחירות וזאת למרות שהיה אמור לעמוד בפני בירור משמעתי בהסתדרות – דבר שעלול היה, אולי, להביא לסיום תפקידו. מיותר לציין שאם היה מושעה או מסיים תפקידו – יו"ר הוועד לא היה יכול לסייע לחבר ניסנקורן בבחירות. אין ספק שהמהלך הזה הוא כדי שיסייע לו בבחירות".

על פי גורמת בהסתדרות, יו"ר דירקטוריון בז"ן, עובדיה עלי, נעתר לבקשת ניסנקורן ודחה את מועד הדיון עד לאחר הבחירות. "זה לא שהיתה לו ברירה אחרת – בסופו של דבר אבי ניסנקורן הוא ההסתדרות", אמרה לחדשות 0404.

במכתב תחת הכותרת "זימון לבירור משמעתי – אבי וקנין" – שנשלח לרפי מסט, יו"ר ההסתדרות במרחב חיפה ואשר העתק ממנו נמצא בידי חדשות 0404, ציין סמנכ"ל משאבי אנוש, שלומי בסון: "הננו מבקשים בזאת לערוך בירור משמעתי למר אבי וקנין, יו"ר ועד העובדים. דרישה זו מועלית לנוכח עבירת משמעת חמורה שעבר לכאורה מר וקנין ביום 17.5.17. בהתאם לתלונה שקבלנו ממר… שהינו אף הוא חבר וועד העובדים, איים מר וקנין על אותו עובד בפגיעה פיזית וחמורה, כפי שמתאר אותו עובד בתלונתו, בתגובה להודעתו של המתלונן כי בכוונתו להופיע לישיבת מו"מ שנקבעה ליום 18.5.17, איים עליו מר וקנין כך: "אם תבוא לישיבה מחר, אני אשלח אנשים שישברו לך את העצמות".

עוד ציין בסון כי, "מר… מציין בתלונתו כי הוא חושש ממר וקנין ומבקש מההנהלה לדאוג לביטחונו האישי ולשלומו. קשה להגזים בחומרתם של הדברים: יו"ר הוועד מאיים על עובד אחר כי יפגע בו באלימות פיזית קשה וזאת בשיטות שמתאימות לחברה עבריינית ולא למקום עבודה, וודאי שלא למקום עבודה כדוגמת בז"ן. למרבה הצער, אין זו הפעם הראשונה שבה נוקט מר וקנין בסגנון של איומים. בחודש מאי 2016 איין מר וקנין על הסמנכ"ל ליחידת ארמוטיים… באותו מקרה, בשיתוף עמכם, נהגנו לקולא והוסכם כי תכתב הערה בתיקו האישי של מר וקנין וכי הוא ישלח מכתב התנצלות. והנה, לא חלף זמן רב ומר וקנין חזר על התנהלות זו ואף חמורה ממנה. הננו להודיעכם בזאת כי החברה לא תשלים בשום פנים ואופן עם אלימות פיזית או מילולית מכל סוג. מאחר שמר וקנין הינו חבר וועד העובדים וגם המתלונן הינו חבר וועד העובדים, יערך הבירור ישירות עם ההסתדרות ולא עם וועד העובדים".

כאמור, על פי גורמים בהסתדרות וכן על פי המסמך שהגיע לידי חדשות 0404 מאותם הגורמים, "יו"ר דירקטוריון בז"ן, עובדיה עלי, נעתר לבקשתו האישית של אבי ניסנקורן, יו"ר ההסתדרות, לדחיית מועד הבירור שנקבע ליום 21.5.17. בהתאם לזאת, תואם מועד חדש לבירור ביום 12.6.17 בשעה 10:00". המועד החדש שנקבע לבירור הוא לאחר תוצאות הבחירות ומן הסתם גם לאחר ערעורים על התוצאות, במידה ויוגשו.

מטעמו של אבי ניסנקורן (סיעת "עוגנים") נמסר בתגובה: "מדובר ביו"ר ועד עובדים מצוין, אשר זכאי כמו כל עובד להליך מסודר. אין לכך שום קשר לבחירות". ניסנקורן לא ענה לשאלת חדשות 0404 מדוע התערב במועד שכבר נקבע לדיון.

יו"ר וועד עובדי בז"ן, אבי וקנין, מסר בתגובה לחדשות 0404: "מדובר בסערה בכוס מים. אלה דברים פנימיים שלנו. היתה לנו ישיבה ונאמרו דברים שבדרך כלל לא נאמרים. דיברתי עם הבחור, ישבתי איתו והתנצלתי על הדברים. אני עם אבי לאורך כל הדרך. הוא בנאדם צנוע וישר וכל מה שהוא צריך ממני אני עוזר. אלה יחסים של יו"ר הסתדרות ויו"ר וועד". (בתמונה: המכתב שיצא מבתי זיקוק ומאשר את התערבותו האישית של אבי ניסנקורן).

בבתי זיקוק סירבו להתייחס לפניית חדשות 0404 ומסרו: "לא נתייחס לנושא".