טיפול מוצלח בילד שפיתח תגובה אלרגית קשה לקעקועי חינה - 0404
טיפול מוצלח בילד שפיתח תגובה אלרגית קשה לקעקועי חינה דוברות הדסה

טיפול מוצלח בילד שפיתח תגובה אלרגית קשה לקעקועי חינה

בהדסה עין כרם מטופל נער בן 12 אשר פיתח תגובה אלרגית קשה לקעקועי חינה שצוירו על זרועותיו. עם הגעתו לחדר מיון ילדים בהדסה, עם כאבים עזים באזור המקועקע, הבינה ד"ר לאה סרנה כאהן כי מדובר במקרה חריג שעלול להביא בהחלט לזיהום עורי.

"ג'אבר הגיע אלינו שלושה ימים לאחר שנעשה הקעקוע, עם נפיחות קשה באזור המקועקע ואודם רב", היא מתארת, "ולאחר האבחנה התחלנו מיד טיפול תוך ורידי אנטיביוטי ומתן סטרואידים. הילד היה ממש מקסים, אך מבוהל. הסכנה מולה עמד הייתה זיהום עורי, תופעה כזו –בדרגות חומרה שונות מופיעה אצל מקועקע חינה אחד מתוך ארבעים, ואין בכך סכנת חיים ברוב המקרים, אך החוויה בהחלט לא נעימה ועלולה אף לגרום לנזק צמית. כעת הוא משתפר ורמת הכאבים ירדה באופן ניכר".

ג'אבר בן ה-12 מעין נקובא שבפאתי ירושלים, יצא לטיול כיתתי בעכו. בשוק העתיק של העיר בחר לעשות קעקוע חינה של עכביש על זרוע אחת ואת הכיתוב "רוצה שלום" באותיות סיניות על הזרוע השנייה. ביום שלמחרת האזורים המקועקעים החלו להאדים ולהתנפח, וג'אבר התלונן על כאבים, ונשלח בדחיפות להדסה על ידי רופא המשפחה.
כעת, בזמן הטיפול במחלקת הילדים בהדסה עין כרם, הוא בהחלט מבין לדבריו את השלכות החומר על עורו. "הוא יהיה בסדר, עכשיו אנחנו רגועים כשהוא מקבל טיפול", אומר אביו בחיוך.

ד"ר יובל טל, מ"מ מנהל המחלקה לאימונולוגיה קלינית ואלרגיה בהדסה, מכיר היטב את התופעה. "על פי רוב, השימוש בחינה באזורינו נעשה עם החינה האדומה-כתומה סביב אירועים חגיגיים. על מנת להקנות לחינה את הצבע השחור, מוסיפים לה חומר שקרוי PPD ( Paraphenylenediamine) העשוי לגרום לתגובה של רגישות יתר מאוחרת, שהיא תגובה דלקתית הדועכת ברוב המקרים בהדרגה – עם דהיית הציור ועשויה להותיר אזור עם התבהרות של העור (היפופיגמנטציה). לעיתים רחוקות מתפתחת תגובה מקומית קשה המצריכה טיפול בסטרואידים מקומית או סיסטמית, כמו במקרה הנוכחי של הנער".

ד"ר טל מדגיש כי תופעה דומה עשויה להיגרם בעור הקרקפת של אנשים הצובעים את שיער ראשם בצבע שיער כהה. "גם במקרים אלו התגובה דועכת עם ירידת הצבע. בחשד קליני ניתן לבצע תבחין עורי על ידי רופא מומחה לאלרגיה על מנת להוכיח את הרגישות ולהימנע בהתאם".

לסיום הוא מסביר כי יש לשמור על ערנות לאחר ציורי קעקועי חינה על הגוף. "משרד הבריאות מזהיר משימוש בחומרים אלו אך לא אוסר אותם מפורשות", הוא מדגיש, "לכן אני ממליץ להורים לשמור על ערנות במידה ומתפתחת תגובה אפילו ראשונית – שעות או ימים לאחר ציורי החינה ולפנות מידית לטיפול רפואי".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]