מסדר מרגש לציון 50 שנה לאיחוד ירושלים: באירוע לקחו חלק מפקדי ולוחמי חטיבות השחרור - 0404
+
מסדר מרגש לציון 50 שנה לאיחוד ירושלים: באירוע לקחו חלק מפקדי ולוחמי חטיבות השחרור

מסדר מרגש לציון 50 שנה לאיחוד ירושלים: באירוע לקחו חלק מפקדי ולוחמי חטיבות השחרור

היום נערך מסדר לציון 50 שנים לאיחוד ירושלים. המסדר נערך ברחבת הכותל המערבי שבירושלים, במעמד נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, ראש המטה הכללי, רב-אלוף גדי איזנקוט, מפקד פיקוד המרכז, אלוף רוני נומה, מפכ"ל משטרת ישראל, רב-ניצב רוני אלשיך וראש עיריית ירושלים, ניר ברקת. 
 
במהלך היום נערכו מספר מופעים במסגרת ציון 50 שנים למלחמת ששת הימים ולאיחוד העיר ירושלים. תחילה, סיירו מפקדי ולוחמי חטיבות השחרור מהיום ומהעבר בנתיבי קרבות הפריצה לירושלים. בהמשך היום, התקיים בגבעת התחמושת מסדר הוקרה ללוחמים שהשתתפו בקרבות על העיר ירושלים במעמד מפקד פיקוד המרכז, אלוף רוני נומה ובו הוענקו בטקס חגיגי מדליות הוקרה למפקדי ולוחמי העבר ולבני המשפחות השכולות אשר איבדו את יקיריהם בקרבות על איחוד העיר.
 
במסדר לציון 50 שנים לאיחוד ירושלים שנערך הערב, ליוו את הנפת דגל המדינה שלושה מוותיקי חטיבות שחרור ירושלים, אשר החזיקו את דגל המדינה המקורי שהונף בכותל המערבי לפני 50 שנים.
 
דובר צה"ל

דובר צה"ל


 
נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין: " אחים לנשק, משחררי ירושלים, חיילי החטיבות הלוחמות בירושלים, היום אנו עומדים כאן, חיילי החטיבות הלוחמות, בעבר ובהווה: ותיקי הצנחנים, ותיקי החטיבה הירושלמית, ותיקי חטיבת הראל וקציני ולוחמי צה"ל היום, תוך שאנו זוכרים את רגעי הגבורה, והדבקות במשימה, הניצחון וההקרבה. אלו היו מילים שלא אשכח, רגעים שלא אשכח: 'הר – הבית – בידינו'. אנחנו בחברון וליבנו – בירושלים האהובה. דבר לא ישווה לתחושתם של בני ירושלים שזכו לאחדה. עבורנו, מאחדי ירושלים, לוחמי מלחמת ששת הימים, בכל החטיבות, בכל הגזרות ובכל החזיתות – היו אלה רגעים כבירים, שלעולם לא ימחו. ירושלים – שבה אל בניה! כולנו – ויעידו גם המבוגרים והמנוסים ממני הנמצאים כאן – הרגשנו אז שההיסטוריה היהודית והישראלית – נושאת אותנו על כפיה.
 
מסרנו את נפשנו בשביל ירושלים כי ידענו, על ירושלים צריך להתעקש. לעולם נתעקש על ירושלים. אין לא הייתה ולא תהיה מציאות אחרת. כאן באבנים האלה – פעימות הלב של האומה היהודית. ירושלים היא ליבה של מדינת ישראל והכותל – הוא לב ירושלים. ביום שחרור הכותל רשם שר הביטחון של אותם ימים, משה דיין, פתק, והטמין אותו בין אבני הכותל: 'לו יהי שלום על ישראל'. גם היום אנו ממשיכים לשאת אותה תפילה. מי ייתן ויבוא שלום על ישראל. 'שישו את ירושלים גילו בה. גילו בה כל אוהביה'. חג ירושלים שמח".
 
ראש המטה הכללי, רב-אלוף גדי איזנקוט: "היום, במעמד מרגש והיסטורי זה, על רחבת הכותל המערבי, אני עומד לפניכם- לוחמי החטיבות שהשיבו לפני חמישה עשורים לעם היהודי את בירתו הנצחית. אנחנו עומדים כאן בלב ירושלים והמראות והתחושות זכורים לכם היטב. אתם זוכרים את השמחה הגדולה ואת תחושת הגאווה שבניצחון וכואבים את מחיר הדמים ששילמתם בקרבות הקשים. הרוח שהובילה אתכם להסתער בקרב, רוח של אהבת המולדת, של רעות ושל אומץ לב, היא שהניחה את היסודות לדמותו של הלוחם הישראלי. היום נזכיר ונזכור גם את אלו שלחמו לצדכם, אך לדאבון הלב לא שבו משדה הקרב. הזכות הגדולה שהעניקו לנו כרוכה בחובה גדולה לא פחות: להגן על המדינה, להבטיח את קיומה ולאפשר התפתחות, שגשוג ופריחה.
 
חמישה עשורים עברו מאז מלחמת ששת הימים- המזרח התיכון משנה את פניו והאיומים פושטים ולובשים צורה, צה"ל התעצם ומתאים עצמו לאתגרי העתיד. דבר אחד לא השתנה: המחויבות, המסירות והאחריות של הלוחם הישראלי. כאן, בלב ליבה של בירתנו הנצחית ולמרגלות אבני העד של הכותל המערבי, מתייצבים לוחמי צה"ל לאורך כל השנה ונשבעים אמונים למדינת ישראל, ובכך מדור לדור ממשיכים את מורשתם, את עוז רוחם ואת רוח הלחימה של לוחמי מלחמת ששת הימים".
 
דובר צה"ל

דובר צה"ל