הצד הבעייתי בביקורו של טראמפ / דעה - 0404
+
הצד הבעייתי בביקורו של טראמפ / דעה

הצד הבעייתי בביקורו של טראמפ / דעה

גם אני התרגשתי והתלהבתי מביקורו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ. גם אני, כמו רוב אחיי אזרחי ישראל, אהבתי שדבריו הכנים של טראמפ ואהבתו יוצאת הדופן לישראל ולעם היהודי, סתמו כמה פיות בעולם. אך בדיוק כפי שהתרגשתי, כך רגזתי על מצבנו הבלתי נסבל.

מדינה אינה יכולה להתנהל על פי מצב הרוח של מדינה אחרת. מדינה אינה יכולה להתנהל על פי קדנציות בארה"ב. מדינת ישראל חייבת להתנהל בעצמה, מבלי להתחשב במדינות העולם וכן, גם לא בדעתה של ארה"ב.

גם בתקופת אובמה ובטח בתקופה הנוכחית, היינו חייבים להתנהל לבד. ממשלת ישראל היתה חייבת לבנות יחידות דיור רבות ברחבי יהודה ושומרון. היא היתה חייבת לטפל ביד קשה בטרור הערבי וביד קשה בטרור העזתי. איננו יכולים להרשות לעצמנו לבנות את ארצנו על פי הקריזות בארה"ב.

סיסמאות כמו "נדע להגן לבד על עצמנו", צריכות להפוך למציאות ולא רק למשפט בנאומים מדיניים.

במשך שמונה שנים כפה עלינו אובמה את רצונו. "אפילו לא לבנה אחת" – הוא הפציר בנתניהו ביחס לבנייה בגושי ההתיישבות ובירושלים. הפציר והצליח. בדיוק כפי שידע נתניהו להכנס חזיתית בנשיא לשעבר ברק חוסיין אובמה באמצעות הקונגרס (נאום ההסכם עם איראן) ולא קרה דבר, היתה צריכה ממשלת ישראל שלא להתייחס גם לדרישותיו בנושאי הבנייה. החשש הזה שסוחבים עימם מנהיגי ישראל מפני מה שיאמרו עלינו בעולם, משתק אותנו לחלוטין כמדינה עצמאית. מדינות העולם צריכות אותנו אף יותר מאשר אנו צריכים אותן.

רצינו וייחלנו לבחירתו של טראמפ. אנו נהנים מדבריו וכנראה נהנה גם ממעשיו, אך עם כל הכבוד הגדול שיש לנו לנשיא האמריקאי, לא הוא זה שצריך להחליט כיצד נתנהל כאן. לא ייתכן מצב שבו מגורשי עמונה ממתינים ליישוב קבע וזאת רק כי נתניהו צריך לעדכן את טראמפ ולקבל את אישורו למהלך. כך, אי אפשר לבנות חומה. כך לא מנהלים מדינה.

ומה אחרי כהונתו של טראמפ? שוב נמתין לאיזה נס שיסדר לנו לקבל נשיא אוהד? הרי כמו טראמפ כבר לא יהיה. זו בדיוק הנקודה שבה אנו חייבים להבין שאף אחד לא יכול לקבוע את עתידנו, אלא אנחנו בעצמנו.