רשלנות רפואית: שד שמאל נכרת כאשר הסרטן היה בשד הימני - 0404
+
רשלנות רפואית: שד שמאל נכרת כאשר הסרטן היה בשד הימני ויקיפדיה

רשלנות רפואית: שד שמאל נכרת כאשר הסרטן היה בשד הימני

זה ללא ספק הסיוט הגדול של כל חולה. טעות במיקום הניתוח. לתושבת אזור הצפון, בת ה-58, זה קרה. הרופאים כרתו את שד שמאל שלה בחשד שיש בו גידול סרטני כשלמעשה הגידול היה בשדה הימני. כתוצאה מהטעות, נאלצה האישה לעבור שני ניתוחים בצד ימין, כאשר הניתוח השני והטיפול שבא בעקבותיו בוצעו באיחור ו"נפגעו סיכוייה להחלמה", כפי שנטען בכתב התביעה שהגישו עורכי הדין סאמי אבו ורדה ואיאד מטאנס מחיפה לבית משפט השלום בעיר נגד בית החולים האיטלקי בנצרת – "משפחה קדושה".

בתביעה נאמר כי לפני כשלוש שנים, התלוננה האישה על גוש בשד הימני. היא עברה ממוגרפיה ובדיקת סי.טי בשני הצדדים. לאחר שהתגלה חשד בשניהם לגידול ממאיר היא עברה ביופסיה שנשלחה למכון הפתולוגי ברמב"ם. כאן החלה מסכת הטעויות. "הדגימות שנלקחו מהשד הימני סומנו בטעות כאילו נלקחו מצד שמאל ולהיפך". התוצאה הייתה שבשד שמאל אובחן גידול סרטני ובשד ימין גידול שאינו מאיר.

בעקבות זאת עברה האישה ניתוח לכריתת הגוש בצד שמאל כולל בלוטות בית השחי ובצד ימין עברה ניתוח לכריתת גוש שלא היה סרטני. לאחר שביקרה אצל אונקולוג אחרי הניתוח התבררה הטעות והוא כתב "אין התאמה בין הביופסיות לבין הניתוח".

לאחר שהתגלתה הטעות עברה האישה ניתוח חוזר שבו בוצעה כריתה מלאה של השד הימני וכן בלוטות בית השחי ובהמשך היא נזקקה לטיפולי הקרנות וכימותרפיה.

לתביעה צורפה חוות דעת של מומחה בכירורגיה כללית שקבע כי "מדובר בטעות מצערת של אבחון סרטן שד בשד הבריא במקום בשד הנגוע". ומדובר בטיפול רשלני שהביא "לנזקים גופניים קשים". המומחה העריך את נכותה של האישה ב55% נכות. התביעה משאירה עניין הסכום הנדרש לשלב השני של המשפט. (צילום: ארכיון).