יותר מ-2 מיליון ש''ח עיצום כספי בגין הפרת חובות עו"ד ורו"ח לפי חוק איסור הלבנת הון - 0404
יותר מ-2 מיליון ש CBP

יותר מ-2 מיליון ש"ח עיצום כספי בגין הפרת חובות עו"ד ורו"ח לפי חוק איסור הלבנת הון

 

במסגרת המאבק בהלבנת הון ומימון טרור, ב-2 בספטמבר 2015 נכנס לתוקף תיקון 13 לחוק איסור הלבנת הון התש"ס-2000, המטיל חובות על עורכי דין ורואי חשבון, הנוגעות לזיהוי והכרת הלקוח, אשר מבצעים פעולות המוגדרות כ"שירות עסקי" וכוללות, בין היתר, פעולות בתחום הנדל"ן, קנייה או מכירה של עסק וניהול נכסים וכספים. הממונה על נותני שירות עסקי במשרד המשפטים הינו הגורם המפקח על אכיפת החובות לפי התיקון בחוק, ביחס לאותם נותני שירות עסקי.

במסגרת חובותיו של נותן השירות העסקי, עליו לבצע זיהוי של כל לקוח, וכן לברר, טרם ביצוע השירות, מהו עיסוקו של הלקוח, מהי מטרת ביצוע השירות העסקי, מהו מקור הכספים שעמם מבוצע השירות העסקי, מהו סוג השירות העסקי המתוכנן, ואת פרטיהם של נהנים נוספים מהשירות העסקי, ככל שישנם. הבירור האמור נעשה באמצעות טופס, אותו ממלא הלקוח עצמו ואותו נדרש נותן השירות העסקי לבחון.

על בסיס המידע שמילא הלקוח בטופס, על נותן השירות העסקי להעריך אם הפעולה המבוקשת מצויה בסיכון גבוה להלבנת הון או למימון טרור. אם התשובה לכך שלילית, עליו לאשר זאת על גבי הטופס ולשמור אותו למשך 5 שנים לפחות. אם נותן השירות העסקי מעריך כי הפעולה המבוקשת אכן מצויה בסיכון גבוה להלבנת הון או למימון טרור, כללי האתיקה של לשכת עורכי הדין ומועצת רואי החשבון קובעים כי עליו להימנע ממתן שירות זה.

בחודש פברואר 2016, החלה הממונה על נותני שירות עסקי בהליכי פיקוח מול ציבור עו"ד ורו"ח המפוקחים. ככלל, הביקורות נעשות בהתכתבות, תוך דרישה לקבלת טפסי הכרת הלקוח לגבי זמן מסוים או לקוחות מסוימים. טפסים אלו נבחנים בידי הממונה, ומקרים בהם נמצא כי הופרו הוראות ההסדר בנושא, יועברו לידיעת הלשכות המקצועיות (לשכת עורכי הדין או מעצת רואי החשבון, לפי העניין), אשר יבחנו את המשך הטיפול בהיבט המשמעתי. בהיעדר שיתוף פעולה מצד נותן השירות העסקי לביקורת, או בהתעורר חשש להפרת החובות, רשאית הממונה לערוך ביקורות במשרדי נותני השירות, באמצעות מפקחים הממונים על ידה.

בהתאם להוראות החוק, נותן שירות עסקי אשר מפר את חובותיו לפי החוק, רשאית ועדת העיצומים להטיל עליו עיצום כספי בשיעור של עד 2,260,000 ₪.

ועדת העיצומים מורכבת משלושה חברים ובראשה הממונה על נותני שירות עסקי.

עד היום נערכו למעלה מ- 1100 ביקורות במשרדי עו"ד ורו"ח, בדרך של דרישת מסמכים בהתכתבות. מהן כ- 960 פניות אל עו"ד וכ- 150 פניות אל רו"ח. כ- 700 מהפניות נענו על ידי הגורמים המבוקרים. בחלק ניכר מהמקרים תוצאות הביקורת הינן משביעות רצון, אולם ממספר לא מבוטל של ביקורות עלה כי הגורמים המבוקרים לא פעלו כנדרש. לאור תיקון 20 בעתיד חלק ממקרים כאלה יועלו לוועדת עיצומים, ובמקרים אחרים יישלחו מפקחים לביצוע ביקורות במשרדים, ביקורות בהן ייבחן, בין היתר, האם יש מקום להביא את המקרה בפני וועדת עיצומים או לחילופין לדין משמעתי.

 המונה על נותני שירות עסקי, עו"ד עדי קומרינר פלד: "גם לאחר תיקון 20 חובות נותני השירות העסקי בארץ הן חובות מרוככות בהשוואה לחובות המוטלות על נותני שירות עסקי ברוב מדינות העולם, כאשר עיקר השוני הוא בהיעדר חובת הדיווח לרשויות. לאור זאת, אכיפת החובות תהיה משמעותית ותיעשה באופן קפדני".

ביום ה- 4.6.17 יתקיים באוניברסיטת תל אביב כנס, בהשתתפות מומחים בתחום בארץ ובעולם, במסגרתו יתקיים דיון מעמיק על חובות נותני שירות עסקי בארץ מול החובות של מקביליהם בחו"ל ועל אכיפתן החובות בדרכים השונות.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com