שביתת המחבלים: עורכי דינם שובתים ומשבשים התנהלות בתי המשפט - 0404
+
שביתת המחבלים: עורכי דינם שובתים ומשבשים התנהלות בתי המשפט שב"ס

שביתת המחבלים: עורכי דינם שובתים ומשבשים התנהלות בתי המשפט

במקביל לשביתת הרעב של המחבלים הביטחוניים הערבים שובתים גם עורכי דינם, כך חושף היום ארגון חוננו, אשר נחשף לשביתה במסגרת ליווי נפגעי טרור ונפגעי עבירה יהודים בבתי המשפט. השביתה המתקיימת כבר מספר שבועות לסירוגין בבתי המשפט הצבאיים ומשבשת את פעילות בתי המשפט ודיונים רבים נדחו.

עורכי הדין השובתים חברים בלשכת עו"ד הפלסטינית וחלקם אף חברים בלשכת עו"ד בישראל, הם אינם מתייצבים לדיונים הקבועים בבתי המשפט, תוך שהם נמנעים מלהגיש בקשות מסודרות לבימ"ש לדחיית הדיונים ותוך שהם מצהירים בפומבי שמדובר בשביתת הזדהות עם האסירים הביטחוניים השובתים.

בעקבות השביתה דיונים רבים נדחו, ועדי תביעה לרבות נפגעי טרור אשר הגיעו להעיד בבימ"ש נאלצו שלא להעיד ועדותם נדחתה למועדים אחרים.

ככל שידוע, עד כה נמנעים השופטים מלנקוט בהליכים כנגד עורכי הדין השובתים, לא הטילו הוצאות על עורכי הדין, לא פיטרו אותם, לא מינו עורכי דין מטעם בימ"ש במקומם ולא ניהלו דיונים בהעדר עורכי הדין.

"המצב שעו"ד הסנגורים של המחבלים שובתים, הביא כבר למצב שנדחו משפטים שבהם היו צפויים להעיד נפגעי עבירה, אנשים שנפגעו ואנשים שניסו לרצוח אותם." סיפר עו"ד חיים בלייכר ממחלקת נפגעי עבירה בחוננו, "זו פגיעה קשה בנפגעי העבירה, שהמשפטים של התוקפים, של המחבלים נדחים ללא סיבה אמתית והם אינם מגיעים למיצוי הדין. דבר נוסף זה הפגיעה בבית המשפט שהסנגורים שמזוהים עם המחבלים מנהלים את בתי המשפט, ותוך הזדהות עם הטרוריסטים ופורעי החוק הם משבשים את כל עבודת בימ"ש בגלוי" הוסיף.

עו"ד בלייכר אף הזהיר מהשלכות השביתה לאזרחי ישראל "בנוסף הדבר יגרום שלאחר השביתה יהיה עומס רב על בימ"ש ועל התביעה, דבר שיגרור עסקאות טיעון ופשרות, דבר אשר יגרם להפחתה בענישה מצב שיפגע בהרתעה נגד הטרור, ויביא לשחרור מוקדם יותר של המחבלים ופגיעה באזרחי ישראל ובביטחונם. חשוב לטפל בשביתה בכל הכלים שיש כגון סנקציות על עורכי הדין ומינוי סנגורים מטעם בימ"ש, ויביא להפסקה שעורכי דין אשר מזוהים עם המחבלים מעבר לעבודתם לא ינהלו את בתי המשפט." סיים.

"מדובר באבסורד, עורכי דין מגבים ומחזקים את הטרור" הוסיפו בארגון חוננו, "לא יתכן שעורכי דין, המחויבים לכללי האתיקה ולמקצוע, ישבשו בצורה כל כך קשה את התנהלות משפטי המחבלים וישבתו. יש לנהוג ביד קשה כלפי עורכי הדין השובתים, לשלול מהם את תעודות עורכי הדין ולהטיל עליהם הוצאות קשות. בכוונתנו לפנות ללשכת עורכי הדין וכן לגורמים נוספים בעניין." אמרו.