נתניהו: ״האצ"ל תרם תרומה מרכזית לחישול כוח המגן העברי״ - 0404
+
נתניהו: ״האצ"ל תרם תרומה מרכזית לחישול כוח המגן העברי״

נתניהו: ״האצ"ל תרם תרומה מרכזית לחישול כוח המגן העברי״

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה נתניהו השתתפו באירוע השקת בול ברית האצ"ל במשרד ראש הממשלה בירושלים. 

באירוע השתתפו אנשי האצ"ל, מ"מ שר התקשורת צחי הנגבי, ח"כ ענת ברקו, יו"ר ברית חיילי האצ"ל יאיר אסיסקוביץ, מ"מ יו"ר קק"ל ארנן פלמן, סגן ומ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית יעקב חגואל, יו"ר דירקטוריון דואר ישראל חזי צאיג, מנהל השירות הבולאי אלחנן שפירא.

ראש הממשלה בנימין נתניהו: ״אנחנו מסמלים את זה היום בבול שאנחנו תכף נחשוף לטובת לוחמי האצ"ל, ואני רוצה להגיד לכם שקלעתם בול, כי הבול הזה משקף במדויק את הרוח של חיילי האצ"ל, את הרוח שלכם – של לוחמים ולוחמות – נחישות, גבורה והרבה הדר, בבול רואים פנים של לוחמים צמאי דם, כן? זה צעירים וצעירות, אוהבי מולדת, שפעלו בהקרבה עילאית ובסיכון עצמי למען עצמאות ישראל.

האצ"ל תרם תרומה מרכזית לחישול כוח המגן העברי. היו לפניו ארגוני הגנה ושמירה, היו גם לצדו תנועות חשובות אחרות וכבודן מונח במקומן, אבל הייחוד של האצ"ל היה משנה סדורה, ציונית וצבאית שינקה מחזונו של הרצל על צבא יהודי, מהנהגתו של מנחם בגין ומתורתו של ז'בוטינסקי. אנחנו מרבים להזכיר את עיקרון קיר הברזל, אנחנו פועלים לפיו לביצור כוחם של צה"ל וזרועות הביטחון, אבל צריך לומר שלוחמי המחתרת – ורבים נמצאים כאן איתנו – אתם בעצם יצקתם את היסודות של קיר הברזל, ואנחנו ממשיכים במשימה הזאת.

המדיניות שלי ושל הממשלה היא טיפוח העוצמה הצבאית, בשילוב תקיפות מדינית. אתם יודעים שאני מופיע הרבה בין מנהיגי העולם, אל מול מנהיגי העולם – אני אף פעם לא מרכין ראש. לבי לא גובה, אבל אני גם לא חושב שצריך להרכין ראש, כי מפעמת בי, כמו בכם, רוח בית"ר – רוח בית"ר ורוחו של האצ"ל.

אני יכול להגיד לכם, אצלנו זה עניין משפחתי, משום שהקשר של אבי לתנועת ז'בוטינסקי, הקשר הזה ידוע, ואתם צריכים לדעת שגם אביה של שרה, חמי זכרונו לברכה, שמואל בן ארצי, היה חבר אצ"ל, הוא היה המשורר של האצ"ל. פעם עצרו אותו בטעות, הוא היה חבר אצ"ל, אבל הוא כתב שירים, והבריטים עצרו אותו והוא לא הבין למה הם עצרו אותו והחזיקו אותו יום, יומיים, שלושה, ואז הם באו לחקור אותו ואמרו: "חיים לנדאו, אנחנו רוצים לדעת איפה נמצאים האחרים". הוא אמר: "אני לא חיים לנדאו"! הוא אמר: "אתה חיים לנדאו". היה צריך לשכנע אותם ובסוף שכנע והעביר את הרוח הזאת גם לילדיו, ואנחנו מעבירים את זה גם לילדינו.

אז אנחנו באים מאותה משפחה, ואני חושב שנאמר כאן נכון שבמשך שנים ארוכות, ארוכות מדי, המורשת של האצ"ל, התרומה הכבירה של הארגון, של הארגון תרתי משמע, לבנייתה של מדינת ישראל – ואני אומר גם להבטחת עתידה, כי הרוח הזאת היא תנאי הכרחי להמשכו של המפעל הציוני – הדבר הזה לא נלמד ולא הוכר בין ילדי ישראל, ואנחנו כמובן עובדים ופועלים לשנות את זה.

ואני חושב שביסודו של דבר יש איזשהו שינוי שאנחנו רואים, שינוי בגישה, אבל לא תמיד שינוי בידיעה. ביסודו של דבר התפיסה היסודית הזאת של זאב ז'בוטינסקי ושל מנחם בגין היא מונחלת יותר ויותר ברוב שדרות העם, לא בכולן ואצל הצעירים, אבל יש מחסור בידע, ומה שאנחנו רוצים היום לעשות, בין השאר, ובשאר הפעולות שאנחנו עושים בשנה הזאת, זה להנחיל את המורשת גם באופן ויזואלי וגם באופנים נוספים, כי לא רק משום שמגיע לכם את כל הכבוד, אלא משום שזה תנאי הכרחי להבטחת קיומנו.

ולכן אני רוצה לברך אתכם ביום הזה, זה יום חג, וגם לומר לכם את המלה הפשוטה – תודה, תודה בשם עם ישראל".

יו"ר ברית חיילי האצ"ל יאיר אסיסקוביץ: "אני רוצה לבשר לך ידידי ראש הממשלה, באחרונה לא רק שיש מפנה באופן תיאורטי, עומדים בתור בני נוער, מתנ"סים, קהילות שלמות, השתלמויות חיליות של קורסים בצה"ל, לשמוע את מורשת האצ"ל. ואני תמיד אומר את המשפט לנוער ולכולם – ההתנדבות לפרט ולמדינה. הם מסרסים מהיסוד את המשפט הנבזי "מה יצא לי מזה". ואז בחיוך אני אומר להם: "אם יהודי זקן כמוני שעובר את גיל 85 ונראה טוב, זה רק ואך ורק הודות להנאה מההתנדבות והנתינה לעם ולמדינה".